Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

آگهی

اعتراضات ایران؛ سرکوب گسترده دانشجویان شریف و شهروندانی که برای حمایت به نزدیک دانشگاه آمدند

اعتراضات سراسری در ایران
اعتراضات سراسری در ایران Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

یکشنبه و پس از سر دادن شعارهای تند علیه جمهوری اسلامی و علی خامنه‌ای در داتشگاه شریف، پلیس و نیروهای لباس شخصی این دانشگاه را محاصره کرده‌اند. در پی ورود ماموران امنیتی به دانشگاه و بازداشت گسترده، صدها نفر با شعار «دانشجو را آزاد کن» در برابر دانشگاه تجمع کردند.

آگهی

اعتراضات سراسری در ایران به جان باختن مهسا امینی در بازداشت گشت ارشاد روز یکشنبه با شدت ادامه پیدا کرد. دانشگاه صنعتی شریف و خیابان‌های اطراف آن تا ساعات پایانی شب، صحنه حمله گسترده نیروهای امنیتی و سرکوب و بازداشت دانشجویان و شهروندانی بود که برای حمایت از آن‌ها به نزدیک دانشگاه آمده بودند.

در تجمع صبح یکشنبه دانشگاه شریف، دانشجویان مستقیما بیت رهبری را هدف شعار‌های خود قرار دادند. احتمالا شدت عمل نیروهای انتظامی و امنیتی، واکنشی به توهین مستقیم دانشجویان عالی‌ترین و پرآوازه‌ترین دانشگاه ایران به بیت رهبری است. 

روز یکشنبه گروهی از رانندگان کامیون در حومه اصفهان اعتصاب کردند و چند جاده را مسدود کردند.

گروه حقوق بشر برای ایران، مستقر در پایتخت نروژ می‌گوید تا روز شنبه مشخصات ۹۲ جان‌باخته موج کنونی اعتراضات را ثبت کرده است. کمپین فعالان بلوچ هم می‌گوید در جریان درگیری‌های جمعه خونین زاهدان ۴۱ نفر کشته شده‌اند. در صورت صحت این آمار، از زمان آغاز اعتراضات تاکنون ۱۳۳ نفر در ایران جان خود را از دست داده‌اند.

این اعتراضات با سرکوب شدید و حتی بی‌سابقه نیروهای امنیتی همراه است و ماموران پلیس و لباس شخصی‌ تلاش می‌کنند به برگزاری تجمعات  پایان دهند.

 اختلال شدید اینترنت همچنان دارد و شهروندان با مشکلات بسیاری برای دسترسی به شبکه و پیام‌رسان‌ها مواجهند.

علاوه بر دانشگاه شریف، دانشجویان در بسیاری از دانشگاه‌های دیگر ایران روز شنبه به جای رفتن به  کلاس درس، تجمع کردند و شعارهایی علیه رهبر و حکومت جمهوری اسلامی سر دادند. تصاویر تجمعات دانشجویی در دانشگاه هنر تهران، شیراز، کرمان و شهرکرد منتشر شده است.

روز یکشنبه تظاهرات همبستگی ایرانیان خارج از کشور با موج اخیر اعتراضات در بعضی کشورها و ازجمله در فرانسه برگزار شد. در تظاهرات پاریس که با استقبال گسترده شهروندان فرانسوی همراه بود، شماری از سیاستمداران عمدتا چپ‌گرا از احزاب سوسیالیست، کمونیست و سبزها حضور یافتند. گروهی از شرکت‌‌کنندگان در تجمع میدان جمهوری پاریس، ساندرین روسو، نماینده چپ‌گرای حزب سبزها را هو کردند. خانم روسو، فمینیست رادیکال و از طرفداران حق آزادی پوشش و حق زنان «مسلمان» برای داشتن یا نداشتن حجاب است. 

می‌توانید خبرها، گزارش‌ها و واکنش‌ها درباره اعتراضات سراسری ایران و واکنش‌های بین‌المللی به آن‌ در روز یکشنبه ۱۰ مهر برابر با ۲ اکتبر را در این مطلب پیگیری کنید. 

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

هو کردن نماینده مجلس فرانسه در تجمع همبستگی با اعتراضات ایران در پاریس به جنجال سیاسی تبدیل شد

برخوردهای رهبر ایران با اعتراض‌های خیابانی؛ آیا سکوت خامنه‌ای نسبت به مرگ مهسا امینی می‌شکند؟

گزارش سازمان ملل درباره ارتکاب «جنایت علیه بشریت» و مسئولیت مرگ مهسا امینی؛ پیامدها و واکنش‌ ایران