Eventsمناسبت هاپادکست
Loader

Find Us

آگهی

«نزدیک به ۲۰۰ فعال محیط زیست سال گذشته در سراسر جهان کشته شدند»

فعال محیط زیستی در یوکاتان
فعال محیط زیستی در یوکاتان Copyright Fernando Llano/Copyright 2022 The Associated Press. All rights reserved.
Copyright Fernando Llano/Copyright 2022 The Associated Press. All rights reserved.
نگارش از یورونیوزفارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

قربانگاه بزرگ عاشقان طبیعت با ۵۴ کشته در مکزیک است؛ سه چهارم از فعالان زیست محیطی جان باخته در سال ۲۰۲۱ میلادی نیز در آمریکای مرکزی و آمریکای جنوبی زندگی می کردند

آگهی

سازمان مردم نهاد «گلوبال ویتنس» می‌گوید در سال ۲۰۲۱ میلادی نزدیک به ۲۰۰ فعال محیط زیست در سراسر جهان کشته شدند.

قربانگاه بزرگ عاشقان طبیعت با ۵۴ کشته در مکزیک است؛ سه چهارم از فعالان زیست محیطی جان باخته در سال ۲۰۲۱ میلادی نیز در آمریکای مرکزی و آمریکای جنوبی زندگی می‌کردند.

شمار قربانیان مخالف با نابودی محیط زیست در مکزیک از ۳۰ نفر در سال ۲۰۲۰ میلادی به ۵۴ نفر رسیده و با افزایش کم سابقه‌ای روبرو شده است.

پس از مکزیک، کلمبیا و برزیل و نیکاراگوئه مرگبارترین کشورها برای فعالان محیط زیست هستند؛ ده ها نفر در سال ۲۰۲۱ میلادی در این کشورها به قتل رسیده‌اند.

در گزارش گلوبال ویتنس آمده است که «با وجود تحقیقات گسترده اعضای این سازمان، به نظر می‌رسد قتل و ناپدیدشدن بسیاری دیگر از فعالان محیط زیست در این گزارش به دلیل کمبود مستندات و شهادت‌ها» ثبت نشده است.

فعالان مخالف با استخراج معادن مهمترین قربانیان حوزۀ محیط زیست بوده‌اند. در سال گذشته میلادی ۲۷ نفر از مبارزانی که علیه استخراج بی‌رویه در معادن دست به اعتراض زده بودند، به قتل رسیدند.

اغلب این جان باختگان یعنی ۱۵ نفر،‌ در مکزیک بوده‌اند و یکی از برجسته‌ترین نمونه‌های آن، قتل خوزه آیزاک چاوز است.

او در آوریل سال ۲۰۲۱ کشته شد. این فعال زیست محیطی مکزیکی در زادگاه خود نامزد شورای شهر شده بود و مهمترین شعارش تعطیلی معدن محل زندگی‌اش بود؛ با این حال کمتر از یک هفته پس از اعلام نامزدی‌اش در شورای شهر، جسد او در خودروی شخصی‌اش پیداشد.

 در همان ماه آوریل، ساندرا لیلیانا پنا چوکوه که یک فرماندار بومی‌تبار در جنوب غربی کلمبیا بود نیز به دست کارتل‌های مواد مخدر به دلیل مخالفت‌هایش با گسترش کشت برگ کوکا کشته شد. قتل او با واکنش گسترده سازمان‌های غیردولتی و سیاستمداران مواجه شد. 

پس از آمریکای جنوبی، قاره آفریقا نیز برای فعالان محیط زیست بسیار خطرناک بوده است. در جمهوری دموکراتیک کنگو، هشت قربانی در سال گذشته در پارک ملی ویرونگا توسط لابی‌های وابسته به دولت این کشور به قتل رسیدند.

سازمان «گلوبال ویتنس» از دولت‌ها خواست تا قوانینی اجرا کنند که از فعالان زیست محیطی محافظت شود. این سازمان می‌خواهد به خواست و مطالبه‌های گروه‌های بومی توجه بیشتری شود. 

مایک دیویس، مدیرعامل گلوبال ویتنس می‌گوید فعالان محیط زیست یکی از مهمترین سرمایه‌های نجات کره خاکی از گرم شدن زمین و تغییرات اقلیمی هستند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

«رویای ناباورانه» انتقال آب خلیج فارس به صحرای ایران و نگرانی‌های زیست محیطی

الزام شرکت‌ها به رعایت مقررات زیست محیطی و حقوق بشر در سوئیس رای نیاورد

نزدیک به نیمی از شهرهای بزرگ چین در معرض خطر فرونشست زمین قرار دارند