Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

بحران سیاسی عراق؛ مخالفت پارلمان با استعفای حلبوسی همزمان با تظاهرات و برخورد خمپاره به منطقه سبز

اعتراضات در عراق
اعتراضات در عراق Copyright Hadi Mizban/Copyright 2022 The Associated Press. All rights reserved.
Copyright Hadi Mizban/Copyright 2022 The Associated Press. All rights reserved.
نگارش از Farhad Mirmohammadsadeghi
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

معترضان روز چهارشنبه ۲۸ سپتامبر در بغداد، پایتخت عراق همزمان با جلسه استعفای رئیس پارلمان عراق، با پلیس ضدشورش درگیر شدند.

آگهی

معترضان عراقی روز چهارشنبه ۲۸ سپتامبر در بغداد، پایتخت عراق همزمان با جلسه استعفای محمد حلبوسی رئیس پارلمان، با پلیس ضدشورش درگیر شدند. 

نیروهای امنیتی پیشتر تلاش کرده بودند تا قبل از اینکه برخی از معترضان و ماموران پلیس ضدشورش به سمت یکدیگر سنگ پرتاب کنند، جمعیت را متفرق کنند. 

دور تازه ناآرامی در عراق در حالی پس از چند هفته آرامش نسبی از سر گرفته شد که اکثریت قریب به‌ اتفاق نمایندگان پارلمان با رد درخواست استعفای محمد حلبوسی، وی را در مقام ریاست مجلس ابقاء کردند.

عراق از زمان برگزاری انتخابات زودهنگام پارلمانی در اکتبر سال گذشته، در یک بحران سیاسی عمیق به سر می‌برد. با این که سائرون، ائتلاف تحت رهبری مقتدی صدر، روحانی پر نفوذ شیعه در انتخابات پارلمانی بیشترین آرا را کسب کرد، اما موفق به تشکیل دولت نشد. 

هواداران مقتدی صدر اواخر ماه ژوئیه، و پس از استعفای جمعی نمایندگان جریان سائرون به ساختمان مجلس هجوم بردند تا از تشکیل دولت توسط گروه‌های شیعه مورد حمایت ایران، موسوم به چارچوب همانگی، جلوگیری کنند. روند تشکیل دولت در نتیجه تجمعات، درگیری با نیروهای امنیتی و تحصن آن‌ها در بیرون از مجلس، عملا متوقف شد.

نیروهای امنیتی عراق عصر چهارشنبه با صدور بیانیه‌ای اعلام کردند که در هنگام برگزاری جلسه در پارلمان عراق سه راکت به منطقه سبز بغداد برخورد کرده است. در جریان این حملات راکتی، چهار نفر از اعضای نیروهای امنیتی ازجمله یک افسر مجروح شدند. در این بیانیه آمده است که یکی از راکت‌ها در مقابل ساختمان پارلمان سقوط کرد. 

در زمان تنظیم این خبر، راهپیمایی مخالفان در مرکز بغداد و به‌ویژه میدان تحریر همچنان ادامه دارد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

با تصمیم نمایندگان پارلمان عراق، عبداللطیف رشید به عنوان رئيس جمهوری جدید این کشور انتخاب شد

آیا بن‌بست سیاسی عراق پس از ناآرامی‌های خونین همچنان ادامه خواهد داشت؟

بحران سیاسی در عراق؛ کشته شدن ۱۵نفر در تظاهرات بغداد، بسته شدن تمام مرزهای ایران