گامی به جلو برای حقوق همجنسگرایان؛ تصویب قانون «ازدواج برای همه» در کوبا از مسیر همه‌پرسی

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
Homosexuelle Justiz
Homosexuelle Justiz   -  کپی رایت  AP Photo

مقامات کوبا روز دوشنبه ۲۶ سپتامبر اعلام کردند که در پی برگزاری همه‌پرسی و بر اساس رأی ریخته شده به صندوق‌ها، «قانون جدید خانواده» در این کشور که در آن هم حقوق همجنسگرایان برای ازدواج به رسمیت شناخته شده و هم موضوعات حقوقی دیگری همچون رحم اجاره‌ای، تصویب شده است.

همه‌پرسی کوبا روز یکشنبه ۲۵ سپتامبر برگزار شد و در چهارچوب آن نزدیک به ۸.۴ میلیون کوبایی برای شرکت این رای‌گیری ملی فراخوانده شدند.

پیش از برگزاری این همه‌پرسی نیز کمپین گسترده‌ای در سراسر این کشور، هم در خیابان‌ها و هم در تلویزیون و شبکه‌های اجتماعی به راه افتاد تا رای‌دهندگان را تشویق به دادن رای «آری» کنند.

آلینا بالسیرو، رئیس شورای ملی انتخابات کوبا در تلویزیون دولتی این کشور گفت که بر اساس نتایج اولیۀ شمارش آرای این همه‌پرسی، ۶۶ درصد رای دهندگان با این قانون موافق هستند که این میزان رای موافق، تایید بی‌چون و چرای قانون جدید را نشان می‌دهد.

به این ترتیب متن قانون جدید که قویا از سوی دولت حمایت می‌شود، جایگزین قانون قدیمی خواهد شد که از سال ۱۹۷۵ میلادی در این کشور حاکم است.

کارشناسان قانون جدید را یکی از مترقی‌ترین متون قانونی در آمریکای لاتین از منظر حقوق اجتماعی توصیف کرده‌اند.

در متن این قانون، ازدواج «اتحاد دو نفر» تعریف شده است و به این ترتیب ازدواج میان افراد همجنسگرا تایید و به زوج‌های همجنسگرا اجازۀ فرزندخواندگی داده شده است.

این قانون همچنین حقوق کودکان، سالمندان و معلولان را تقویت می‌کند و پدران و مادران غیر از والدین بیولوژیک را نیز به رسمیت می‌شناسد.

قانون جدید همچنین استفاده از «رحم جایگزین» البته بدون اهداف انتفاعی را مجاز می‌کند.

بنا بر گزارش شورای ملی انتخابات کوبا، میزان مشارکت در این همه‌پرسی ۷۴.۰۱ درصد بوده است.