انتخابات پارلمانی ایتالیا؛ راست افراطی در یک قدمی قدرت قرار دارد

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
جورجیا ملونی، رهبر حزب راست افراطی «برادران ایتالیا»
جورجیا ملونی، رهبر حزب راست افراطی «برادران ایتالیا»   -  Copyright  AP Photo

رای‌گیری در انتخابات پارلمانی ایتالیا روز یکشنبه در حالی آغاز شد که از نامزد حزب راست افراطی «برادران ایتالیا» به عنوان جانشین احتمالی ماریو دراگی، نخست‌وزیر این کشور یاد می‌شود.

بنا به اعلام وزارت کشور ایتالیا میزان مشارکت رای‌دهندگان در انتخابات تاکنون مشابه انتخابات سال ۲۰۱۸ بوده است. جورجا ملونی، رهبر حزب راست افراطی «برادران ایتالیا» بخت اصلی برای پیروزی در انتخابات است. بنا به نظرسنجی‌ها حزب او از دیگر شرکای ائتلافی‌اش رای بیشتری کسب خواهد کرد. 

دو حزب راستگرای دیگر به رهبری ماتئو سالوینی، وزیر کشور پیشین و سیلویو برلوسکونی، نخست‌وزیر اسبق شرکای «برادران ایتالیا» در ائتلاف راستگرایان هستند. 

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

طبق آخرین نظرسنجی‌ها هواداران جورجا ملونی به تنهایی حدود یک چهارم آراء را به دست خواهند آورد. پیروزی راست‌ افراطی در انتخابات روز یکشنبه زلزله‌ای سیاسی در ایتالیا و اروپا خواهد بود. ایتالیا از زمان جنگ جهانی دوم تاکنون شاهد حضور راست افراطی در راس دولت نبوده است. از سوی دیگر سیاست‌های این کشور به عنوان سومین اقتصاد بزرگ اتحادیه اروپا در تعیین سرنوشت این اتحادیه تاثیرگذار خواهد بود. 

مواضع جورجا ملونی نزدیک به ویکتور اوربان، نخست‌وزیر مجارستان است. او در جریان کارزار انتخاباتی خود تاکید کرده بود که ایتالیا باید از «منافع ملی خودش» دفاع کند. شعار «برادران ایتالیا» و جورجا ملونی در این کارزار «خدا، میهن، خانواده» بود. 

این حزب راست افراطی از معدود احزابی بود که حاضر به شرکت در دولت فراگیر ماریو دراگی نشد. چالش اصلی دولت آینده ایتالیا بحران بدهی‌های این کشور است. 

رای‌گیری روز یکشنبه ساعت ۲۳ به وقت اروپای مرکزی به پایان می‌رسد و انتظار می‌رود تخمین اولیه موسسات نظرسنجی از نتیجه انتخابات پس از آن منتشر شود.