Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

موشک گابریل ۵؛ سلاح اسرائیل برای محافظت از میدان گازی و اهداف دریایی در مقابل تهدیدات حزب‌الله

سامانه موشکی گابریل ۵
سامانه موشکی گابریل ۵ Copyright AFP
Copyright AFP
نگارش از Farhad Mirmohammadsadeghi
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

اسرائیل با وجود احتمال بالای بروز تنش نظامی با لبنان مقدمات استخراج از میدان گازی فراساحلی «کاریش» را آغاز کرده است تا به وعده خود مبنی بر تامین بخشی از انرژی اروپا جامه عمل بپوشاند.

آگهی

نیروی دریایی و اداره تحقیق و توسعه وزارت دفاع (مافات) اسرائیل همزمان با ادامه تهدید این کشور از سوی حزب‌الله لبنان نسبت به استخراج گاز از یک میدان فراساحلی واقع در نزدیکی مرز دریایی مورد مناقشه، موشک زمین به زمین گابریل ۵ را با موفقیت آزمایش کردند.

اسرائیل با وجود احتمال بالای بروز تنش نظامی با لبنان مقدمات استخراج از میدان گازی فراساحلی «کاریش» را آغاز کرده است تا به وعده خود مبنی بر تامین بخشی از انرژی اروپا جامه عمل بپوشاند. 

به نوشته روزنامه جروزالم پست، موشک کروز کوتاه برد گابریل ۵ توسط صنایع هوافضای اسرائیل با همکاری شرکت دفاعی مهندسی اس تی سنگاپور توسعه یافته و به وسیله شرکت سرمایه گذاری مشترک Proteus Advanced Systems به بازار عرضه شده است.

نسل پنجم این موشک زمین به زمین که با نام «بلو اسپیر» نیز شناخته می‌شود، طوری طراحی شده است تا در سناریوهای پیچیده و ضمن حفظ برتری هدف را حتی در محیطی شلوغ و با وجود پدافند پیشرفته ضدموشک، نشانه‌گیری کند.  

به گفته سخنگوی نیروهای دفاعی اسرائیل، کارآزمایی پیچیده این موشک‌ها در ماه اوت و در قالب مجموعه‌ای از آزمایش‌های کشتی‌های موشک انداز جدید نیروی دریایی اسرائیل با نام سار ۶ انجام شد. 

در بیانیه این نیروها آمده است: «در اختیار داشتن موشک پیشرفته، برتری نیروی دریایی و قدرت بازدارندگی نیروی دفاعی اسرائیل را تضمین می‌کند. این موشک‌ها توسط نیروی دریایی در ماموریت‌هایی از قبیل حفاظت از مناطق استراتژیک دولت اسرائیل استفاده خواهد شد.»

این موشک که دارای ترکیبی از قابلیت‌های حمله زمینی و حمله به کشتی‌ها در برد ۲۹۰ کیلومتر با سرعت بالاست همچنین می‌تواند با قابلیت حمله به ورای خط دید، اهداف ساکن و نیز در حال حرکت را هدف بگیرد.

موشک‌ گابریل ۵ با پیشرفته‌ترین جستجوگر رادار و سیستم کنترل سلاح، می تواند شناسایی دقیق و عملیات خود را در هر شرایط آب و هوایی و در روز و شب انجام دهد.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

این موشک ۷۶۰ کیلوگرم وزن و ۴.۳ متر طول دارد و مجهز به کلاهک جنگی انفجاری ۱۵۰ کیلوگرمی است. همچنین از راداری فعال برای دستیابی به هدف به وسیله سامانه «ناوبری اینرسیایی» استفاده می کند.

موشک‌ گابریل ۵ دارای دو حالت شلیک بدون نیاز به هدایت و شلیک با امکان به روزرسانی موقعیت است. این موشک به صورت مستقیم به سوی هدف حرکت نمی‌کند و قابلیت حرکت در درون آب را نیز دارد. این قابلیت‌ها باعث دشوار شدن ردیابی آن توسط رادار‌ها و سیستم‌های نوری می‌شود. 

نیروی دریایی اسرائیل به حفظ آزادی ناوبری، قلمرو دریایی، منطقه انحصاری اقتصادی و دارایی‌های استراتژیک کشور اسرائیل باور دارد
دریابان گای گلدفارب
رئیس ستاد نیروی دریایی اسرائیل

دولت استونی تعدادی از این موشک‌ها را پیش‌خرید کرده است و انتظار می‌رود که از آن برای دفاع ساحلی در برابر کشتی‌های متخاصم استفاده کند.

سید حسن نصرالله، دبیر کل حزب‌الله لبنان، شامگاه روز شنبه ۱۷ سپتامبر هشدار داد که  استخراج گاز از میدان گازی کاریش توسط اسرائیل خط قرمز  حزب‌الله است و اگر اسرائیل این خط قرمز را نادیده بگیرد، حزب‌الله حتما به آن پاسخ می‌دهد. 

وی هشدار داد: «ما مذاکرات را پیگیری می کنیم و کاریش را زیر نظر داریم. موشک‌های ما نیز به سوی کاریش هدف گیری شده‌اند. تا زمانی که استخراج گاز از این میدان آغاز نشده باشد، فرصت برای یافتن راه حل وجود دارد. ما در هفته‌های گذشته هیچ درگیری نداشتیم و می‌خواستیم به مذاکرات فرصت دهیم. هدف ما قادر ساختن لبنان به استخراج نفت و گاز است و به دنبال مشکل تراشی نیستیم. اکنون یک فرصت طلایی پیش روی لبنان است.»

-/AFP or licensors
میدان گازی کاریش-/AFP or licensors

با توجه به سیاست میانجی‌گری دولت آمریکا میان اسرائیل و لبنان، چشم‌انداز رسیدن به توافق مذاکرات بین اورشلیم و بیروت به طور محتاطانه‌ای مثبت ارزیابی می‌شود. بر اساس گزارش‌ها توافق به صورتی خواهد بود که میدان گازی کاریش در اختیار اسرائیل باقی می‌ماند و میدان گازی کانا به لبنان می‌رسد.

 به رغم تهدیدهای مستمر سید حسن نصرالله، شرکت یونانی-فرانسوی که پیمان‌کار عملیاتی میدان‌ گازی کاریش است اظهار امیدواری کرد که عملیات استخراج گاز ظرف چند هفته آینده آغاز شود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

نخست‌وزیر اسرائیل با هدف تشدید فشارها بر ایران و حزب‌الله راهی پاریس شد

گالانت فرانسه را به اتخاذ «سیاست‌های خصمانه» در قبال اسرائیل متهم کرد

جزئیات عملیات آزادسازی گروگان‌ها؛ چگونه نیروهای ویژه ارتش اسرائیل به عمق غزه نفوذ کردند؟