Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

اسرائیل برای تامین گاز اروپا به سراغ میدان گازی مورد مناقشه با لبنان رفت

یکی از میدان‌های گازی فراساحل اسرائیل
یکی از میدان‌های گازی فراساحل اسرائیل Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

اسرائیل با وجود احتمال بالای بروز تنش نظامی با لبنان مقدمات استخراج از یک میدان گازی فراساحلی را در نزدیکی مرز دریایی مورد مناقشه خود با همسایه شمالی آغاز کرد تا به وعده خود مبنی بر تامین بخشی از انرژی اروپا جامه عمل بپوشاند.

آگهی

اسرائیل با وجود احتمال بالای بروز تنش نظامی با لبنان مقدمات استخراج از یک میدان گازی فراساحلی را در نزدیکی مرز دریایی مورد مناقشه خود با همسایه شمالی آغاز کرد تا به وعده خود مبنی بر تامین بخشی از انرژی اروپا جامه عمل بپوشاند. 

اسرائیل و لبنان که به طور رسمی در وضعیت جنگی قرار دارند، از سال ۲۰۲۰ با میانجیگری ایالات متحده برای ترسیم مرزهای مدیترانه‌ای خود درگیر مذاکراتی شده‌اند که می‌تواند برای هر دو کشور امکان افزایش اکتشاف گاز طبیعی فراساحلی را فراهم کند. 

اما اسرائیل اعلام کرده که تصمیم خود را برای آغاز برداشت گاز از میدان مورد اختلاف کاریش گرفته است. 

اسرائیل می‌گوید، شرکت اکتشاف نفت و گاز «انرژین» (Energean)، که همزمان عضو بورس لندن و تل‌آویو است، دارای مجوز قانونی برداشت از این میدان گازی است که در منطقه ویژه اقتصادی قرار دارد. 

مرز اقتصادی دریایی پیشنهادی ایالات متحده میدان کاریش را در محدوده اسراییل و بخش بزرگی از میدان قانا را در مالکیت لبنان قرار می‌دهد ولی حزب‌الله لبنان با مخالفت با طرح آمریکا تهدید کرده که اگر اسرائیل به عملیات استخراج ادامه دهد، اقدام نظامی خواهد کرد. اما مقام‌های اسرائیلی همواره گفته‌اند که تهدیدهای حزب‌الله مانع کاری آنها نخواهد شد چرا که مالکیت بر این میدان را قطعی می‌دانند.  

البته یایر لاپید، نخست وزیر اسرائیل روز دوشنبه در بیانیه‌ای گفت: «اسرائیل بر این باور است که دستیابی به توافق بر سر مرز دریایی بین لبنان و اسرائیل، به نحوی که منافع شهروندان هر دو کشور را تامین کند، ممکن و ضروری است.» ولی او تصریح کرد که تولید گاز از میدان کاریش به این مذاکرات مرتبط نیست و تولید گاز از این دکل بدون تاخیر در اسرع وقت آغاز خواهد شد.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

آقای لاپید که هفته گذشته به برلین سفر کرده بود، در کنار اولاف شولتس، گفت: «ما بخشی از طرح اتحادیه اروپا برای جایگزینی گاز روسیه خواهیم بود.» او سپس تصریح کرد که اسرائیل قصد دارد، «۱۰ درصد» از میزان گازی را مسکو در فوریه گذشته و پیش از تهاجم نظامی روسیه به خاک اوکراین به اروپا تحویل می‌داد، تامین کند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

کابینه اسرائیل توافقنامه با لبنان بر سر مرز‌های آبی را تصویب کرد

برلین بار زمستان خود را بست؛ ذخایر گاز آلمان زودتر از زمان مقرر تکمیل شد

حمله احتمالی به ایران چه خطراتی برای اسرائیل خواهد داشت؟