آخرین وداع با تابوت ملکه الیزابت دوم در کلیسای ویندزور

مراسم تشییع جنازه ملکه الیزابت دوم
مراسم تشییع جنازه ملکه الیزابت دوم Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

مراسم تشییع جنازه الیزابت دوم روز دوشنبه و با حضور پاشاده چارلز سوم، خانواده سلطنتی بریتانیا، سیاستمداران این کشور و بیش از ۵۰۰ نفر از رهبران جهان از کلیسای وست‌مینستر در لندن آغاز شد.

آگهی

اعضای خاندان سلطنتی بریتانیا روز دوشنبه با تابوت ملکه الیزابت دوم وداع کردند. این مراسم در صومعه سنت جورج کاخ ویندزور برگزار شد. 

در این مراسم مذهبی پادشاه چارلز سوم، ملکه همسر و شمار دیگری از اعضای خاندان سلطنتی حضور داشتند. پس از اجرای برنامه دعا و سرودهای مذهبی، تابوت ملکه برای دفن به سرداب کلیسا منتقل شد. 

نشان‌های حکمرانی و اتحاد پادشاهی و کلیسا یعنی گوی سلطنت، تاج و عصا از روی تابوت برداشته شد. این اشیای نمادین در مراسم تاجگذاری در همین محل و با تشریفات مشابه به پادشاه/ملکه داده می‌شود. 

تابوت ملکه الیزابت دوم در کنار همسر فقیدش پرنس فیلیپ دفن می‌شود. 

مراسم تشییع جنازه ملکه فقید روز دوشنبه و با حضور پاشاده چارلز سوم، خانواده سلطنتی بریتانیا، سیاستمداران این کشور و بیش از ۵۰۰ نفر از رهبران جهان از کلیسای وست‌مینستر در لندن آغاز شد.

تابوت حامل پیکر ملکه الیزابت دوم پس از تشییع با همراهی حدود دو هزار نفر از حاضران در کلیسای وست‌مینستر از میان خیابان‌های مرکزی لندن و مقابل کاخ باکینگهام عبور کرد و سپس به طاق پیروزی ولینگتون رسید سپس با همراهی دختر ملکه و همسرش، سوار بر خودرو عازم شهر ویندزور شد. 

تابوت بلوطین ملکه پس از عبور از میان جمعیتی که برای ادای احترام به او در مسیر منتهی به شهر ویندزور صف کشیده‌اند، برای انجام مراسم مذهبی تدفین به کاخ ویندزور منتقل می‌شود. 

مطابق برنامه اعلام شده، مراسم پایانی تدفین ملکه در کاخ ویندزور در ساعت ۱۷ به وقت اروپای مرکزی برگزار می‌شود. الیزابت دوم در کنار همسرش، شاهزاده فیلیپ به خاک سپرده خواهد شد.

آخرین خبرهای مراسم تدفین الیزابت دوم را در زیر دنبال کنید.

19.09.2022
17:33

تابوت ملکه الیزابت دوم وارد کلیسای سنت جورج شد

تابوت الیزابت دوم برای انجام مراسم نیایش و تدفین وارد کلیسای سنت جورج شد. در مراسمی که در نیایش‌گاه این کلیسا برگزار می‌شود، ۸۰۰ میهمان از جمله خاندان سلطنتی، نزدیکان ملکه و مقام‌های داخلی حضور دارند. بنا بر اعلام کاخ باکینگهام، جزییات این مراسم پیش از مرگ از سوی خود ملکه سابق بریتانیا تعیین شده بود.

بیشتر کسانی که در مراسم نیایش عصر دوشنبه شرکت دارند، در مراسم تشییع صبح دوشنبه در کلیسای وست‌مینستر لندن، حضور نداشتند.
پیکر ملکه الیزابت دوم اواخر روز دوشنبه در مراسمی خصوصی با حضور خانواده سلطنتی در کلیسای سنت جورج دفن می‌شود. 
19.09.2022
16:58

تدفین ملکه بدون حضور دوربین‌ رسانه‌ها انجام می‌شود

پیکر ملکه الیزابت دوم در مراسمی خانوادگی و بدون حضور دوربین‌ رسانه‌ها تدفین می‌شود. پادشاه چارلز سوم و اعضای ارشد خانواده سلطنتی برای انجام مراسم نیایش و تدفین عصر دوشنبه در کلیسای سنت جورج، یک کلیسای گوتیک واقع در محوطه کاخ ویندزور گرد هم می‌آیند.

این کلیسا از قرن پانزدهم شاهد برگزاری مراسم عروسی، تعمید و تدفین سلطنتی بوده است و آرامگاه ۱۰ پادشاه سابق بریتانیا از جمله هنری هشتم و چارلز اول در آن قرار دارد. والدین الیزابت دوم و همسرش نیز در این کلیسا دفن شده‌اند. 

19.09.2022
16:34

تابوت ملکه به ویندزور رسید

خودروی حامل تابوت ملکه الیزابت دوم پس از ورود به شهر ویندزور با همراهی واحدهایی از گارد سلطنتی به کاخ ویندزور منتقل می‌شود.

مراسم مذهبی تدفین مکله با حضور اعضای خانواده سلطنتی، سایر نزدیکان ملکه و صرفا با حضور مقام‌های داخلی برگزار می‌شود.

19.09.2022
16:20

حضور بایدن و ماکرون در مراسم تشییع ملکه

خانواده سلطنتی بیش از ۵۰۰ نفر از رهبران جهان را به این مراسم دعوت کرد. جو بایدن، رئیس‌جمهوری ایالات متحده و امانوئل مکرون، رئیس‌ جمهوری فرانسه، از برجسته‌ ترین میهمانانی هستند که در این مراسم شرکت کردند. 

هرچند خبرگزاری ایسنا اعلام کرده هیچ مقامی از ایران در این مراسم شرکت نکرده ولی رسانه‌های برتانیایی گزارش کرده‌اند که ایران در سطح هیاتی متشکل از دیپلمات‌ها حاضر در سفارت این کشور در لندن در این مراسم شرکت می‌کند.  

ایران در حال حاضر سفیر مستقر در لندن ندارد. 

19.09.2022
16:15

صدای ناقوس بیگ‌بن در لندن پیچید

ناقوس معروف بیگ‌بن در جریان حرکت تابوت ملکه از کلیسای وست‌مینستر تا هاید پارک با صدایی بَم به صدا درآمد. در هاید‌پارک لندن نیز چندین گلوله توپ به احترام عبور تابوت ملکه شلیک شد.

ملکه الیزابت دوم روز پنجشنبه (۸ سپتامبر) در سن ۹۶ سالگی و پس از ۷۰ سال سلطنت در اقامتگاه تابستانی خود در اسکاتلند درگذشت.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

گواهی فوت الیزابت دوم از علت مرگ ملکه پیشین بریتانیا پرده برداشت

تابوت ملکه در کاخ باکینگهام؛ نتایج یک نظرسنجی: محبوبیت چارلز سوم افزایش یافته است

درگذشت «محمد فاید» میلیاردر مصری و پدر آخرین معشوق پرنسس دایانا