طالبان برای توسعه و مدیریت ترافیک هوایی افغانستان با یک شرکت اماراتی قرارداد بستند

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوزفارسی
امضای قرارداد بین مقامات طالبان و مدیران شرکت اماراتی
امضای قرارداد بین مقامات طالبان و مدیران شرکت اماراتی   -  Copyright  AP Photo

مقامات طالبان که به دنبال توسعه پروازهای بین المللی به افغانستان هستند، روز پنجشنبه قراردادی ۱۰ ساله با یک شرکت از امارات متحده عربی برای مدیریت و توسعه خدمات ناوبری امضا کردند. این شرکت که «گاک» نام دارد قصد دارد میدان هوایی کابل و شهرهای بزرگ افغانستان را عملیاتی کند.

 ناوگان هوایی افغانستان پس از به قدرت رسیدن دوباره طالبان از ماه اوت سال گذشته میلادی تقریبا از کار ایستاد. 

مقامات طالبان اکنون با امضای قرارداد با شرکت «گاک» قصد دارند دوباره تمامی پروازهای داخلی و خارجی را بطور کامل به جریان بیندازند. هرچند که در هر حال حاضر ندرتا پروازهای داخلی و چندین پرواز خارجی از فرودگاه کابل انجام می گیرد اما نسبت پروازها با قبل از سقوط کابل غیرقابل مقایسه هستند. 

شرکت گاک قصد دارد بیش از ۳۰۰ میلیون یورو در بخش هوانوردی و ترمیم ناوگان هوایی افغانستان هزینه کند. 

ابراهیم معارفی، مدیر منطقه ای این شرکت در یک نشست خبری گفت: «این قرارداد به گاک، اجازه می دهد تا فضای هوایی کشور افغانستان را دوباره عملیاتی کند. ما می توانیم از این پس خدمات ناوبری لازم برای بازگشت خطوط هوایی بزرگ بین المللی به فرودگاه های افغانستان را تامین کنیم.»

 این شرکت اماراتی در زمان ریاست جمهوری اشرف غنی نیز نقش پررنگی در مدیریت ناوگان هوایی افغانستان داشت. 

غلام جانی وفا، معاون وزیر هوانوردی افغانستان هم می گوید که «بدلیل کمبود تجهیزات و خرابی بخشی دیگر از ناوگان، میدان هوایی افغانستان کامل خالی از پرواز شد.» 

پیش از امضای قرارداد طالبان با شرکت اماراتی، آنها قصد داشت با یک شرکت قطری قرارداد امضا کنند اما پس از ماه ها مذاکره، این معامله انجام نشد.