یک مقام روس: پوتین و شی هفته آینده در ازبکستان دیدار می‌کنند

روسای جمهور چین و روسیه
روسای جمهور چین و روسیه Copyright Alexei Druzhinin/Sputnik
Copyright Alexei Druzhinin/Sputnik
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

یک مقام روسی روز چهارشنبه هفت سپتامبر گفت: «ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه و شی جین پینگ، رئیس جمهوری چین قصد دارند هفته آینده در ازبکستان با یکدیگر دیدار کنند.»

آگهی

یک مقام روسی روز چهارشنبه هفت سپتامبر گفت که ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه و شی جین پینگ، رئیس جمهوری چین قصد دارند هفته آینده در ازبکستان با یکدیگر دیدار کنند.

این دیدار همزمان با نشست سازمان همکاری‌های شانگهای که چین و روسیه بر آن تسلط دارند برگزار می‌شود.

سازمان همکاری‌های شانگهای یک سازمان اوراسیایی میان دولتی است که با تمرکز روی موضوعات امنیتی، اقتصادی و سیاسی تشکیل شده است.

این نشست در حالی برگزار می‌شود که پوتین با پیامدهای اقتصادی و سیاسی جنگ در اوکراین دست و پنجه نرم می‌کند که روسیه را منزوی‌تر کرده است. شی نیز از سویی با کندی رشد اقتصادی در چین روبرو است و از سوی دیگر به سومین دوره پنج ساله رهبری حزب کمونیست چشم دوخته است. هر دو کشور شاهد وخامت روابط کشورهایشان با غرب بوده‌اند.

آندری دنیسوف، سفیر روسیه در چین به خبرنگاران گفت که این دو رهبر در اجلاس سران سازمان در شهر سمرقند ازبکستان با یکدیگر دیدار می‌کنند. این اجلاس در تاریخ ۱۵ تا ۱۶ سپتامبر برگزار می‌شود. آقای دنیسوف گفت که روسیه به‌طور فعالانه برای این نشست آماده می‌شود.

مسکو و پکن به‌طور فزاینده‌ای سیاست‌های خارجی خود را برای مقابله با نیروهای لیبرال دموکرات در آسیا، اروپا و فراتر از آن هماهنگ کرده‌اند.

ارتش روسیه مانورهای نظامی گسترده‌ای را برگزار می‌کند که آخرین مورد آن روز چهارشنبه در شرق این کشور به پایان رسید و نیروهای چینی در آن شرکت داشتند. این رزمایش نمایش دیگری از روابط رو به گسترش این دو کشور بود.

پوتین و شی آخرین بار در ماه فوریه گذشته پیش از تهاجم روسیه به اوکراین در پکن ملاقات کردند.

چین در حالی که حمایت ضمنی خود را از حمله روسیه نشان داده است با این حال سعی می‌کند خود را بی‌طرف جلوه دهد تا از عواقب احتمالی حمایت از روسیه در بحبوحه تحریم‌های بین‌المللی در امان بماند.

اگر چه مسکو و پکن در گذشته امکان ایجاد یک اتحاد نظامی را رد کرده‌ بودند اما پوتین گفته است که چنین چشم اندازی را نمی‌توان رد کرد. وی همچنین تصریح کرد که روسین فناوری‌های بسیار حساس نظامی را با چین به اشتراک گذاشته است که به تقویت قابل توجه توانایی دفاعی این کشور کمک کرده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

پوتین: به کشورهایی که برای انرژی روسیه سقف قیمت تعیین کنند، نفت و گاز صادر نمی‌کنیم

پوتین از «رزمایش بزرگ نظامی» با حضور چین و هند بازدید کرد

نزدیک به نیمی از شهرهای بزرگ چین در معرض خطر فرونشست زمین قرار دارند