خدمتکار وزیر دفاع اسرائيل به جرم تلاش برای جاسوسی به نفع گروه هکری مرتبط با ایران به زندان محکوم شد

بنی گانتس، وزیر دفاع اسرائيل
بنی گانتس، وزیر دفاع اسرائيل Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

«عمری گورن گوروچوفسکی» به بازرسان گفته است که قصد داشته هکرها را فریب دهد تا بدون ارائه هیچ اطلاعاتی از آنها پول دریافت کند.

آگهی

خدمتکار سابق بنی گانتس، وزیر دفاع اسرائیل که پیش‌تر به جاسوسی برای ایران متهم شده بود روز سه‌شنبه با حکم دادگاه به مجازات زندان محکوم شد.

دادگاه شهر لُد در مرکز اسرائیل این خدمتکار مرد را به دلیل تلاش برای انتقال اطلاعات به یک گروه هکری مرتبط با ایران موسوم به «سایه سیاه» مجرم شناخت و برای او سه سال مجازات حبس بُرید.

این خدمتکار ۳۸ ساله که «عمری گورن گوروچوفسکی» نام دارد پیش‌تر تحت بازجویی سازمان اطلاعات و امنیت داخلی اسرائیل(شین بت) قرار گرفته و برایش کیفرخواست صادر شده بود.

بر اساس کیفرخواستی که نوامبر سال گذشته میلادی علیه «عمری گورن گوروچوفسکی» صادر شد، وی با هویت جعلی از طریق تلگرام با گروه هکری «سایه سیاه» در ارتباط بوده و به آنها گوشزد کرده که برای وزیر دفاع اسرائیل کار می کند.

او خواستار دریافت پول برای انتقال اطلاعات شده و در مرحله بعد برای اثبات مقاصد خود، عکس‌هایی از وسائل موجود در خانه وزیر دفاع اسرائیل را برای نماینده گروه «سایه سیاه» فرستاده بود.

دادگاه رسیدگی به پرونده خدمتکار سابق وزیر دفاع اسرائیل سرانجام با موافقت دادستان‌ها اتهام جاسوسی علیه او را لغو کرد و به دلیل تلاش برای همکاری اطلاعاتی با گروه هکری یاد شده وی را مستحق تحمل سه سال زندان دانست.

بنا به اعلام وزارت دادگستری اسرائیل، «عمری گورن گوروچوفسکی» به هکرهای گروه سایبری «سایه سیاه» گفته بود که می‌تواند در ازای دریافت پول اطلاعاتی درباره آقای گانتس در اختیار آنها قرار دهد و بدافزاری را نیز روی رایانه وی نصب کند.

خدمتکار سابق بنی گانتس اما در دفاعیات خود تلاش آگاهانه برای جاسوسی به نفع ایران، سرسخت‌ترین دشمن اسرائيل را رد کرده بود.

تایمز اسرائيل آورده است که وکلای فرد متهم پس از جلسه روز سه‌شنبه دادگاه به خبرنگاران گفتند که موکل آنها جاسوس نیست و ماجرا به یک رسوایی جاسوسی ارتباط پیدا نمی‌کند.

آنها سپس تاکید کردند که پرونده مربوط به مردی است که درگیر بدهی شده و سپس یک نقص اطلاعاتی را شناسایی کرده است.

«عمری گورن گوروچوفسکی» به بازرسان گفته است که قصد داشته هکرها را فریب دهد تا بدون ارائه هیچ اطلاعاتی از آنها پول دریافت کند.

به گزارش جروزالم پست این اولین بار نیست که وزیر دفاع اسرائیل هدف عملیات اطلاعاتی از سوی عوامل خارجی قرار می‌گیرد.

نویسنده گزارش در همین راستا به هک شدن تلفن همراه بنی گانتس در مارس سال ۲۰۱۹ اشاره می‌کند و یادآور می‌شود که این حمله سایبری احتمالا توسط عواملی مرتبط با ایران صورت گرفته بود.

توییتر یورونیوز فارسی را دنبال کنید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

تلویزیون دولتی نروژ از تلاش سازمان‌های اطلاعاتی ایران برای نفوذ به تلفن‌های همراه ایرانیان خبر داد

جاسوسی از اسرائیلی‌ها با بدافزار پگاسوس؛ تحقیقات از پلیس آغاز شد

شین‌بت هویت مامور ایرانی که اسرائیلی‌ها را برای جاسوسی استخدام کرده بود، افشا کرد