Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

خانواده شهروند بلژیکی زندانی در ایران از شرایط «نامناسب» فرزندشان ابراز نگرانی کردند

عکس تزئینی است
عکس تزئینی است Copyright کانوا پرو
Copyright کانوا پرو
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

خانواده اولیویه واندکستیل، شهروند بلژیک که اواخر ماه فوریه در ایران بازداشت شده است با ابراز نگرانی از شرایط «نامناسب» او در زندان، گفتند که سلامت جسمی و روحی این امدادگر ۴۱ ساله در خطر است.

آگهی

خانواده اولیویه واندکستیل، شهروند بلژیک که اواخر ماه فوریه در ایران بازداشت شده است با ابراز نگرانی از شرایط «نامناسب» او در زندان، گفتند که سلامت جسمی و روحی این امدادگر ۴۱ ساله در خطر است.

آقای واندکستیل، مدیر سابق بخش ایران در موسسه خیریه امداد بین‌الملل در یک سفر توریستی به تهران در ۲۴ فوریه ۲۰۲۲ بازداشت شد.

خانواده آقای واندکستیل در بیانیه‌ای اعلام کردند که او در «سلولی بدون پنجره در زیرزمین که فقط دریچه‌ای برای تهویه دارد»، نگهداری می‌شود. آن‌ها همچنین از بی‌اثر بودن داروهایی تجویز شده به آقای واندکستیل برای درمان عفونت در یکی از پاهایش خبر دادند.

خانواده آقای واندکستیل همچنین گفتند که آن‌ها توانسته‌اند اوایل هفته جاری برای چند دقیقه با او تماس تصویری داشته باشند. به گفته آن‌ها، مقام‌های ایرانی در طول بیش از شش ماهی که از بازداشت آقای واندکستیل در ایران می‌گذرد، فقط دو بار به آن‌ها اجازه تماس داده‌اند.

خانواده این شهروند بلژیکی در بیانیه خود با تأکید بر اینکه تماس تصویری هفته جاری‌ آن‌ها با آقای واندکستیل بر نگرانی‌هایشان افزوده است، اعلام کردند که «انزوا، نبود نور و نداشتن تماس با خانواده» باعث تضعیف روحیه او شده است.

بازداشت آقای واندکستیل در جریان بحث‌های پارلمان بلژیک درباره معاهده بحث‌برانگیز «معاوضه زندانیان» با ایران، توسط وزیر دادگستری این کشور علنی شد. وزیر دادگستری بلژیک در آن زمان تأیید کرد که یک شهروند این کشور در ایران به اتهام «جاسوسی» بازداشت شده است.

مخالفان معاهده تبادل زندانیان با ایران بر این نظرند که با این معاهده، راه برای آزاد شدن یک دیپلمات ایرانی که سال گذشته میلادی به جرم اقدام‌های تروریستی به تحمل ۲۰ سال زندان در بلژیک محکوم شد، باز می‌شود.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

اسدالله اسدی، دیپلمات ایرانی در سال ۲۰۱۸ به برنامه‌ریزی برای بمب‌گذاری در اجتماع سالیانه مجاهدین خلق در فرانسه متهم و سپس محکوم شد.

با این حال رسانه‌های بلژیکی پس از تصویب معاهده تبادل زندانیان با ایران خبر دادند که دادگاه تجدید نظر بروکسل با صدور حکمی، استرداد آقای اسدی را به ایران تا پیش از بررسی مساله حقوق شاکیان ممنوع کرد. بنا به گزارش‌ها، جلسه رسیدگی به این موضوع در دادگاه بروکسل در ۱۹ سپتامبر برگزار می‌شود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

آیا جدا خوابیدن زوج‌ها فوایدی هم دارد؟

یک کودک از چه زمانی باید دوچرخه‌سواری را شروع کند؟

چگونه لکه‌های چربی را فقط با یک ماده از روی دیوار پاک کنیم؟