Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

عضویت سوئد و فنلاند در ناتو؛ برای برطرف کردن «نگرانی‌های آنکارا» نشست سه‌جانبه برگزار شد

نشست سران ناتو در مادرید
نشست سران ناتو در مادرید Copyright Ap photo
Copyright Ap photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

ترکیه، فنلاند و سوئد در نشستی توافق کردند که همچنان گفتگوهای سه‌جانبه برای پیوستن دو کشور اسکاندیناوی به ناتو را ادامه دهند.

آگهی

سه کشور ترکیه، فنلاند و سوئد توافق کردند که در ماه‌های آینده بر سر نگرانی‌های امنیتی آنکارا که به پیش‌شرطی برای پذیرش دو کشور منطقه اسکاندیناوی در ناتو تبدیل شده، گفتگو کنند. 

مقام‌های این سه کشور نشست خود را روز جمعه ۲۶ اوت، در شهر وانتا در جنوب فنلاند برگزار و توافق کردند این نشست‌ها همچنان برای رفع نگرانی‌های ترکیه ادامه داشته باشد. 

پکا هاویستو، وزیر امور خارجه فنلاند، پس از پایان این دیدار گفت که هدف از این نشست برقراری تماس‌ها و تعیینِ اهداف یادداشت تفاهمی است که کشورها پیشتر در نشست ناتو در ماه ژوئن در مادرید به امضا رسانده بودند. 

وزارت خارجه فنلاند هم در بیانیه‌ای پس از پایان این نشست در خصوص اهداف و جزئیات این نشست چنین نوشت: «شرکت‌کنندگان در مورد گام‌های مشخص برای اجرای یادداشت سه‌جانبه بحث کردند و توافق کردند که این سازوکار در پاییز و در سطح کارشناسی به جلسات خود ادامه دهد».

دو کشور اسکاندیناوی در پاسخ به حمله روسیه به اوکراین درخواست عضویت در ناتو را به کشورهای عضو این پیمان نظامی ارائه کردند اما این درخواست در ابتدا با مخالفت جدی ترکیه رو به رو شد. 

کشوری که می خواهد عضو جدید ناتو بشود باید رای موافق تمام ۳۰ کشور عضو این پیمان نظامی را داشته باشد. 

آنکارا، سوئد و فنلاند را به «حمایت از گروه‌های تروریستی و به ویژه شبه‌نظامیان کرد» متهم می کند و تاکید دارد تا زمانی که استکهلم و هلسینکی این رویه خود را تغییر ندهند همچنان با درخواست این دو کشور برای عضویت به ناتو مخالفت خواهد کرد. 

مولود چاوش اوغلو، وزیر امور خارجه ترکیه از سوئد و فنلاند خواسته است تا مظنونانی را که آنکارا آنها را متهم به اقدامات تروریستی کرده است به ترکیه تحویل دهند. با این حال دو کشور شمال اروپا می‌گویند تاکنون با استرداد هیچ کس به ترکیه موافقت نکرده‌اند. 

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

این نشست تحت تدابیر شدید امنیتی برگزار شد و وزارت خارجه فنلاند حتی از اعلام زمان و مکان دقیق این نشست نیز خودداری کرده بود. با این حال پس از برگزاری مقام‌های دولت فنلاند تایید کردند که این نشست سه‌جانبه در شهر وانتا در نزدیکی هلسینکی برگزار شده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

حمید نوری در مبادله با دو زندانی سوئدی آزاد شد و به ایران برگشت

استهکلم: باندهای تبهکار سوئد تبدیل به نیروی نیابتی ایران علیه یهودیان و اسرائیل شده‌اند

بلندگوی تبلیغاتی کرملین وعده الحاق کی‌یف و پایتخت‌های ۲ کشور عضو ناتو را به سرزمین روسیه داد