عضویت سوئد و فنلاند در ناتو؛ برای برطرف کردن «نگرانی‌های آنکارا» نشست سه‌جانبه برگزار شد

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
نشست سران ناتو در مادرید
نشست سران ناتو در مادرید   -  Copyright  Ap photo

سه کشور ترکیه، فنلاند و سوئد توافق کردند که در ماه‌های آینده بر سر نگرانی‌های امنیتی آنکارا که به پیش‌شرطی برای پذیرش دو کشور منطقه اسکاندیناوی در ناتو تبدیل شده، گفتگو کنند. 

مقام‌های این سه کشور نشست خود را روز جمعه ۲۶ اوت، در شهر وانتا در جنوب فنلاند برگزار و توافق کردند این نشست‌ها همچنان برای رفع نگرانی‌های ترکیه ادامه داشته باشد. 

پکا هاویستو، وزیر امور خارجه فنلاند، پس از پایان این دیدار گفت که هدف از این نشست برقراری تماس‌ها و تعیینِ اهداف یادداشت تفاهمی است که کشورها پیشتر در نشست ناتو در ماه ژوئن در مادرید به امضا رسانده بودند. 

وزارت خارجه فنلاند هم در بیانیه‌ای پس از پایان این نشست در خصوص اهداف و جزئیات این نشست چنین نوشت: «شرکت‌کنندگان در مورد گام‌های مشخص برای اجرای یادداشت سه‌جانبه بحث کردند و توافق کردند که این سازوکار در پاییز و در سطح کارشناسی به جلسات خود ادامه دهد».

دو کشور اسکاندیناوی در پاسخ به حمله روسیه به اوکراین درخواست عضویت در ناتو را به کشورهای عضو این پیمان نظامی ارائه کردند اما این درخواست در ابتدا با مخالفت جدی ترکیه رو به رو شد. 

کشوری که می خواهد عضو جدید ناتو بشود باید رای موافق تمام ۳۰ کشور عضو این پیمان نظامی را داشته باشد. 

آنکارا، سوئد و فنلاند را به «حمایت از گروه‌های تروریستی و به ویژه شبه‌نظامیان کرد» متهم می کند و تاکید دارد تا زمانی که استکهلم و هلسینکی این رویه خود را تغییر ندهند همچنان با درخواست این دو کشور برای عضویت به ناتو مخالفت خواهد کرد. 

مولود چاوش اوغلو، وزیر امور خارجه ترکیه از سوئد و فنلاند خواسته است تا مظنونانی را که آنکارا آنها را متهم به اقدامات تروریستی کرده است به ترکیه تحویل دهند. با این حال دو کشور شمال اروپا می‌گویند تاکنون با استرداد هیچ کس به ترکیه موافقت نکرده‌اند. 

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

این نشست تحت تدابیر شدید امنیتی برگزار شد و وزارت خارجه فنلاند حتی از اعلام زمان و مکان دقیق این نشست نیز خودداری کرده بود. با این حال پس از برگزاری مقام‌های دولت فنلاند تایید کردند که این نشست سه‌جانبه در شهر وانتا در نزدیکی هلسینکی برگزار شده است.