فرودگاه هلسینکی میزبان خودروهای لوکس شهروندان روسیه

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی  با استفاده از  خبرگزاری فرانسه
ماشین‌های لوکس شهروندان روسیه در پارکینگ فرودگاه هلسینکی / فنلاند
ماشین‌های لوکس شهروندان روسیه در پارکینگ فرودگاه هلسینکی / فنلاند   -  Copyright  AFP

پورشه‌ها، بنتلی‌ها و دیگر خودروهای لوکس با پلاک روسی اینجا در گوشه و کنار پارکینگ فرودگاه هلسینکی فنلاند به چشم می‌خورند. فنلاند این روزها به یک کشور ترانزیتی مهم برای گردشگران روس تبدیل شده است که قصد سفر به اروپا دارند.

اتحادیه اروپا پس از حمله مسکو به اوکراین، حریم هوایی خود را به روی هواپیماهای روسیه بست و بدین ترتیب روس‌هایی که می‌خواهد به اروپا سفر کند مجبورند با ماشین از مرز بگذرند.

یکی از گردشگران روسیه که در فرودگاه هلسینکی به سر می‌برد به خبرگزاری فرانسه می‌گوید: «دلم می‌خواهد در تمام جهان، در کشورم روسیه و در اوکراین شرایط عادی برقرار باشد.»

گردشگر دیگری از روسیه نیز می‌گوید: «به نظرم همه باید از امکان سفر برخوردار باشند چرا که وقتی می‌بینیم دیگر کشورها در صلح‌ زندگی می‌کنند، ما هم صلح‌طلب می‌شویم.»

در شرایطی که فنلاند و کشورهای بالتیک در حال محدود کردن این ویزاها هستند، اگر تمام کشورهای اتحادیه اروپا تصمیم مشابهی اتخاذ کنند، خوب است
وزیر خارجه فنلاند

با این حال شهروندان روس نیز از تبعات تصمیم‌های سیاسی رئیس‌ جمهورشان بی‌نصیب نبوده‌اند. از آغاز حمله نظامی روسیه علیه اوکراین آمار مختلفی از مهاجرت شهروندان روسیه به دیگر کشورها به چشم می‌خورد؛ از ارمنستان و ترکیه گرفته تا ایالات متحده و کشورهای اروپایی.

جنگ روسیه علیه اوکراین به تصویب تحریم‌های متعدد علیه این کشور و خروج بسیاری از شرکت‌های تجاری و سرمایه‌گذاری از خاک روسیه منجر شده است.

افزایش ورود گردشگران اهل روسیه به فنلاند

پکا هاویستو، وزیر خارجه فنلاند به افزایش ورود گردشگران روسی به خاک این کشور اشاره کرده و می‌گوید: «فرودگاه هلسینکی در حال حاضر شاهد حضور گردشگران بسیاری از کشور روسیه است.»

به گفته او «فنلاند برای بسیاری از گردشگران نخستین کشور محدوده شینگن است. آنها با ویزای شینگن صادر شده توسط کشورهای مختلف به اینجا می‌آیند و سپس از طریق فرودگاه هلسینکی مسیرشان را ادامه می‌دهند. این [سفرها] به وضوح از زمان پایان محدودیت‌های کووید در روسیه در ۱۵ ژوئیه افزایش یافته است. در حال حاضر با رونقی تازه روبرو هستیم. هم در زمینه گردشگری و هم در زمینه درخواست ویزاهای جدید.»

وزیر امور خارجه فنلاند افزود: «خوب است که در نشست وزرای امور خارجه (اتحادیه اروپا) که پایان ماه اوت در جمهوری چک برگزار می‌شود کشورها برای گفت‌وگو در این زمینه آماده باشند. در شرایطی که فنلاند و کشورهای بالتیک در حال محدود کردن این ویزاها هستند، اگر تمام کشورهای اتحادیه اروپا تصمیم مشابهی اتخاذ کنند، خوب است.»