ارتش روسیه: انبار مهمات و هیمارس‌های آمریکایی در اودسا منهدم شد، کی‌یف: انبار غله بود

شلیک موشکهای کالیبر توسط ناو روسیه از مکانی نامعلوم
شلیک موشکهای کالیبر توسط ناو روسیه از مکانی نامعلوم Copyright AP/Russian Defense Ministry Press Service
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

سرگئی شویگو، وزیر دفاع روسیه گفت که ارتش این کشور حداقل سه بار از موشک‌های مافوق صوت کینژال با قابلیت رسیدن به سرعت «۵ ماخ» استفاده کرده است.

ارتش روسیه می‌گوید روز یکشنبه ۲۱ اوت در حمله‌ای موشکی انبار مهمات اوکراین از جمله چندین سامانه موشک آمریکائی موسوم به «هیمارس» را در منطقه «اودسا» منهدم کرده است.

آگهی

خبرگزاری تاس، به نقل از «ایگور کوناشِنکوف»، سخنگوی ارتش روسیه نوشت که موشک‌های کالیبرِ بلندبرد و نقطه‌زن روسی که از دریا شلیک شدند یک انبار مهمات حاوی موشک‌های هیمارس و سامانه‌های ضدهوایی آمریکایی و سلاح‌های ساخت غرب را در منطقه مایورسکویه اودسا، منهدم کرده‌اند.

«ایگور کوناشِنکوف» اضافه کرد که بازوی هوافضای ارتش روسیه همچنین یک انبار سوخت حاوی ۱۰۰ تن سوخت دیزل را در منطقه «زاپروژیژیا» منهدم کرده است. وزارت دفاع روسیه همچنین از انهدام دو سامانه توپخانه‌ای خودکششی ام۷۷۷ در منطقه خرسون خبر می‌دهد.

همزمان، سرگئی شویگو، وزیر دفاع روسیه گفت که ارتش این کشور حداقل سه بار از موشک‌های مافوق صوت کینژال با قابلیت رسیدن به سرعت «۵ ماخ»، حدود پنج برابر سرعت صوت، استفاده کرده است.

شویگو در توضیح خود افزود: «هدف گرفتن این موشک عملاً غیرممکن است و ما از آن برای حمله به اهداف بخصوص و مهم استفاده می‌کنیم.»

وزارت دفاع روسیه اواخر روز پنجشنبه از استقرار سه فروند هواپیمای میگ۳۱ مجهز به موشک‌های مافوق صوت کینژال در فرودگاه چکالوفسک کالینینگراد خبر داد که بطور ۲۴ ساعته آماده انجام ماموریت هستند.

ناتو روز جمعه به مسکو هشدار داد که استقرار جت‌های جنگی مجهز به موشک‌های مافوق صوت در منطقه کالینینگراد کمکی به کاهش تنش در مرزهای خود ناتو نمی کند. 

کی‌یف با رد ادعای وزارت دفاع روسیه مبنی بر منهدم کردن انبار مهمات و سامانه راکتی هیمارس در اودسا گفت که روس‌ها یک انبار غله را هدف گرفته‌اند. سرهئی براتچوک، یک سخنگوی مسئول در اداره منطقه اودسا هم در تلگرام گفت که دو موشک روس‌ها رهیگیری و هدف گرفته شده است و موشک سوم به اهداف کشاورزی برخورد کرده است.  

 خبرگزاری رویترز در پایان می‌نویسد که قادر به تایید یا رد ادعای نظامی روز یکشنبه دستاوردهای کی‌یف و مسکو نیست.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

رئیس جمهوری اوکراین به دنبال کمک‌های بیشتر در آمریکای شمالی؛ زلنسکی از واشنگتن وارد اتاوا شد

از سرگیری حملات روسیه به تاسیسات برق اوکراین؛ زلنسکی در واشنگتن به دنبال چیست؟

دور تازه حملات روسیه به مناطق غیرنظامی اوکراین: دست کم دو نفر کشته و ۱۴ نفر زخمی‌ شدند