حمله به هتل حیات در پایتخت سومالی؛ شمار قربانیان به ۲۱ و شمار زخمی‌ها به ‍‍۱۱۷ نفر رسید

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
حمله الشباب به هتل حیات در موگادیشو، پایتخت سومالی
حمله الشباب به هتل حیات در موگادیشو، پایتخت سومالی   -  Copyright  Farah Abdi Warsameh/Copyright 2022 The Associated Press. All rights reserved.

شمار کشته‌شدگان ناشی از حمله اسلامگرایان تندروی الشباب به هتل «حیات» در موگادیشو، پایتخت، به ۲۱ غیرنظامی افزایش یافت. 

به گفته مقامات سومالی، این حمله که ۳۰ ساعت بطول انجامید ۱۱۷ زخمی برجای گذاشته است.

خبرگزاری رویترز پیش‌تر شمار قربانیان این حمله را که شامگاه جمعه با انفجار دو خودروی بمب‌گذاری آغاز شد و به دنبال آن مهاجمان با تیراندازی وارد هتل شدند، دست‌کم ۱۲ نفر گزارش کرده بود. 

محمد یک مامور اطلاعاتی که که نخواسته نام خانوادگی او فاش شود، به رویترز گفته بود که درگیری میان نیروهای امنیتی و مهاجمان تا صبح ادامه داشته است.

شاهدان عینی می‌گویند انفجارهای جمعه شب دود عظیمی را بر فراز شهر موگادیشو ایجاد کرد و صدای شلیک گلوله تا ساعت ۷ صبح شنبه به وقت گرینویچ شنیده شده است. 

همچنین آنها می‌گویند که پس از شنیده شدن صدای انفجار، نیروهای دولتی برای پس گرفتن کنترل هتل و بیرون کردن ستیزه‌جویان وارد هتل شده‌اند. کسانی که از نزدیک در محل حضور داشتند، می‌گویند، بخش‌های بزرگی از هتل ویران شده است. 

این نخستین حمله از زمان روی کار آمدن حسن شیخ محمد، رئيس جمهوری سومالی است که در ماه مه قدرت را در این کشور به دست گرفت. 

گروه الشباب، وابسته به القاعده، بیش از ۱۰ سال است که برای سرنگونی دولت سومالی مبارزه می‌کند. این گروه اسلامگرای تندرو می‌خواهد بر اساس تفسیر خود از شریعت اسلام، یک حکومت مذهبی در سومالی برپا کند. 

هتل حیات که مورد این حمله تروریستی قرار گرفته یکی از اماکن محبوب برای قانونگذاران و سایر مقام‌های دولتی است و برخی از ناظران معتقدند به همین جهت الشباب این هتل را برای انجام حمله تروریستی انتخاب کرده است. هنوز هیچ اطلاعاتی در خصوص اینکه مقام دولتی در میان کشته شدگان وجود دارد یا خیر، منتشر نشده است. 

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید