در حملات ارتش آمریکا به سومالی ۳۷ پیکارجوی الشباب کشته شدند

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
 آمریکا از کشته شدن ۳۷ پیکارجوی الشباب در حملات هوایی به سومالی خبر داد
آمریکا از کشته شدن ۳۷ پیکارجوی الشباب در حملات هوایی به سومالی خبر داد

در جریان دو حمله هوایی جداگانه به مواضع شبه نظامیان گروه الشباب در سومالی بیش از ۳۰ تن از اعضای این گروه کشته شده‌اند.

ارتش آمریکا با انتشار بیانیه‌ای ضمن اعلام این خبر تصریح کرد: «جنگنده‌های نیروی هوایی روز دوشنبه مواضع فعالان گروه الشباب را در نزدیکی منطقه دباتسیل واقع در خاک سومالی هدف قرار دادند که در جریان این عملیات دست کم ۳۷ عضو این گروه جان باختند.»

در بیانیه فرماندهی نظامی نیروهای آمریکایی در آفریقا (آفریکام) تاکید شده است که این حملات در میان غیر نظامیان کشته و زخمی برجای نگذاشته است.

آفریکام در ادامه با تصریح بر این نکته که حملات یاد شده از پیش طراحی و برنامه‌ریزی شده بود، خاطر نشان کرد: «بر اساس برآوردهای صورت گرفته در حمله نخست دست کم ۲۷ تن و در جریان دومین حمله ۱۰ عضو گروه الشباب کشته شده‌اند.»

ارتش آمریکا همچنین مدعی شده است حملات هوایی «دقیق» روز دوشنبه که برای حمایت از دولت فدرال سومالی انجام گرفته، سبب کاهش ظرفیت و توان نظامی گروه الشباب، برهم زدن نظم و ثبات در شبکه نفوذ آنها و نیز تضعیف قدرت مانوور این گروه شبه نظامی در منطقه خواهد شد.

فرماندهی ارتش آمریکا اوایل ماه گذشته میلادی نیز از کشته شدن ۶۰ نیروی الشباب در جریان یک حمله هوایی خبر داده بود.

این حمله از دید فرماندهان ارتش آمریکا یکی از مهم‌ترین و موفق‌ترین عملیات طراحی شده بر ضد الشباب، گروه اسلامگرای متحد القاعده پس از حملات بیست و یک نوامبر ۲۰۱۷ بوده که طبق ادعای نظامیان آمریکایی ۱۰۰ کشته برجای گذاشت.

آمریکا در حمایت از دولت فدرال سومالی و در کنار نیروی نظامی اتحادیه آفریقا در سومالی موسوم به (آمیسون) به صورت مستقیم با نیروهای اسلامگرای الشباب مقابله می‌کند.

شبه نظامیان اسلامگرای الشباب برای سرنگونی حکومت سومالی هم قسم شده و به مبارزه مسلحانه بر ضد دولت فدرال این کشور روی آورده‌اند.

بیشتر بخوانید: