عادی‌سازی روابط ترکیه و اسرائیل؛ آنکارا: موضوع فلسطین را رها نمی‌کنیم

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
سخنرانی سال ۲۰۲۰ رئیس‌جمهوری ترکیه با پلاکاردی از نقشه مرزهای اسرائیل و سرزمین‌های فلسطینی
سخنرانی سال ۲۰۲۰ رئیس‌جمهوری ترکیه با پلاکاردی از نقشه مرزهای اسرائیل و سرزمین‌های فلسطینی   -  Copyright  AP Photo

مولود چاووش‌اوغلو، وزیر خارجه ترکیه می‌گوید کشورش با وجود عادی‌سازی روابط با اسرائیل «موضوع فلسطین» را فراموش نخواهد کرد. 

اسرائیل روز چهارشنبه اعلام کرد که دو کشور ضمن عادی‌سازی کامل روابط دوجانبه در نظر دارند تا رابطه دیپلماتیک خود را به سطح سفیر ارتقاء دهند. 

یائیر لاپید، نخست‌وزیر اسرائیل در بیانیه‌ای اظهار داشت: «برقراری مجدد روابط با ترکیه ابزاری مهم برای ثبات منطقه و یک خبر اقتصادی بسیار بااهمیت برای شهروندان اسرائیل محسوب می‌شود.»

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

در مقابل وزیر خارجه ترکیه گفت: «ما به دفاع از حقوق فلسطینی‌ها، از بیت‌المقدس تا غزه ادامه خواهیم داد.»

مولود چاووش‌اوغلو افزود: «این موضوع اهمیت دارد که پیام‌های ما [به اسرائیل] درباره مساله فلسطین مستقیما از طریق سفیر منتقل شود.»

ترکیه و اسرائيل در سال ۲۰۱۸ به دنبال کشته شدن تظاهرکنندگان فلسطینی در نوار غزه سفرای خود را از پایتخت‌های یکدیگر فراخوانده بودند. نشانه‌هایی از بهبود روابط دو کشور طی ماه‌های گذشته دیده شده بود که نقطه اوج آن سفر پنج ماه پیش اسحاق هرتزوگ، رئیس‌جمهوری اسرائیل به ترکیه بود. 

رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهوری ترکیه پیش از این بارها از سیاست‌های اسرائیل در قبال فلسطینی‌ها انتقاد کرده بود. ترکیه روابط نزدیکی با گروه حماس دارد. باریکه غزه تحت کنترل شبه‌نظامیان این گروه است.