مخالفت آلمان با طرح ممنوعیت صدور ویزای گردشگری برای شهروندان روسیه

Russian Tourists
Russian Tourists Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

آقای شولتز تاکید کرد که هر تصمیمی در سطح اتحادیه اروپا گرفته می‌شود، نباید «ترک روسیه» را برای منتقدان کرملین که «به دنبال آزادی» هستند «پیچیده‌تر» کند

آگهی

اولاف شولتز، صدراعظم آلمان روز دوشنبه در جریان سخنرانی خود در نشست سران کشورهای شمال اروپا اعلام کرد که از طرح برخی کشورها که خواستار اقدامی در سطح اتحادیه اروپا برای توقف صدور ویزای توریستی برای شهروندان روسیه هستند، حمایت نخواهد کرد.

او همچنین اعلام کرد از پناهندگان روسی که به اتحادیه اروپا می‌آیند، حمایت خواهد کرد و در توجیه دیدگاه‌هایش گفت: «این جنگ مردم روسیه نیست؛ بلکه جنگ پوتین است و ما باید در این موضوع کاملاً شفاف باشیم. همچنین توجه به این موضوع مهم است که افراد زیادی نیز از روسیه فرار می‌کنند زیرا با رژیم کنونی مخالفند.»

آقای شولتز تاکید کرد که هر تصمیمی در سطح اتحادیه اروپا گرفته می‌شود، نباید «ترک روسیه» را برای منتقدان کرملین که «به دنبال آزادی» هستند «پیچیده‌تر» کند.

کشورهایی که از چنین ممنوعیتی حمایت می‌کنند، می‌گویند در حالی که مسکو در حال جنگ با اوکراین است و خاک این کشور را اشغال کرده، روس‌ها نباید بتوانند برای گذراندن تعطیلات به اروپا بیایند.

چه کشورهایی طرفدار ممنوعیت صدور ویزای گردشگری هستند؟

فنلاند و دانمارک خواستار تصمیم روشن اتحادیه اروپا در این باره شده‌اند و لیتوانی و استونی، دو کشور عضو اتحادیه اروپا که با روسیه همسایه هستند، دیگر برای روس‌ها ویزا صادر نمی‌کنند.

فنلاند نیز از طرح ممنوعیت صدور ویزا برای شهروندان روسیه حمایت کرده است.

انتظار می‌رود این طرح در نشست غیررسمی وزرای خارجه اتحادیه اروپا که ۳۱ اوت برگزار خواهد شد، به بحث گذاشته شود و سانا مارین، نخست‌وزیر فنلاند که از طرفداران این طرح است، معتقد است که باید پیامدهای تایید یا رد آن به‌طور دقیق ارزیابی شود.

خانم مارین گفت اگرچه به نظر او درست نیست در حالی که ارتش روسیه «مردم را در اوکراین می‌کشد» به شهروندان روس اجازۀ «گشت و گذار» در اتحادیه اروپا داده شود، اما منع صدور ویزای گردشگری یک موضوع سیاه و سفید نیست و «سایه‌های خاکستری» نیز دارد.

اتحادیه اروپا پس از آغاز حملات روسیه به اوکراین، سفرهای هوایی از مبدأ این کشور به قلمرو خود را ممنوع کرد؛ با این وجود روس‌ها همچنان می‌توانند بصورت زمینی به کشورهای همسایه خود سفر کنند و از آنجا با هواپیما رهسپار کشورهای عضو این اتحادیه شوند.

صدور ویزا در کشورهای عضو شنگتن به شهروندان روسیه اجازه می‌دهد که بتوانند به ۲۶ کشور عضو این پیمان که ۲۲ کشور آن نیز عضو اتحادیه اروپا هستند، آزادانه و بدون کنترل‌های مرزی رفت و آمد داشته باشند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

چرا تجربه‌های «فقط یک بار در زندگی» آنقدر جذابند؟

ویزای جدید نیوزیلند ویژه مهاجرت سرمایه‌گذاران؛ این ویزا چه شرایطی دارد؟

اعزام کشتی جنگی آلمان به دریای سرخ؛ برلین به ماموریت اتحادیه اروپا برای تأمین امنیت کشتیرانی پیوست