Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

وزارت دادگستری آمریکا: یک عضو سپاه پاسداران توطئه ترور جان بولتون را پیش می‌برد

عکس‌هایی که پلیس فدرال آمریکا از شهرام پورصفی، متهم به توطئه برای ترور جان بولتون منتشر کرده است
عکس‌هایی که پلیس فدرال آمریکا از شهرام پورصفی، متهم به توطئه برای ترور جان بولتون منتشر کرده است Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

وزارت دادگستری آمریکا می‌گوید یک عضو سپاه پاسداران ایران به نام شهرام پورصفی معروف به مهدی رضایی، ۴۵ ساله با طرح پیشنهاد پرداخت ۳۰۰ هزار دلار به فرد یا افرادی که جان بولتون را به قتل برسانند به دنبال اجرای طرح ترور او بود.

آگهی

وزارت دادگستری آمریکا روز چهارشنبه اعلام کرد که یک عضو سپاه پاسداران ایران به تلاش برای ترور جان بولتون، مشاور امنیت ملی ایالات متحده در دوران ریاست‌جمهوری دونالد ترامپ متهم شده است.

بنا به اعلام این وزارتخانه شهرام پورصفی معروف به مهدی رضایی، ۴۵ ساله با طرح پیشنهاد پرداخت ۳۰۰ هزار دلار به فرد یا افرادی که جان بولتون را به قتل برسانند به دنبال اجرای طرح ترور او بود. مقامات آمریکایی از طرف فردی که از شهرام پورصفی او را مامور ترور جان بولتون کرده بود در جریان این توطئه قرار گرفتند. هویت این فرد فاش نشده است. 

از انتقام‌گیری بابت حمله آمریکا به کاروان قاسم سلیمانی، فرمانده پیشین سپاه قدس ایران به عنوان انگیزه احتمالی برای طرح ترور جان بولتون یاد شده است. قاسم سلیمانی در این حمله که ماه ژانویه سال ۲۰۲۰ به دستور دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری وقت آمریکا در بغداد، پایتخت عراق صورت گرفت کشته شد. 

در بیانیه وزارت دادگستری ایالات متحده آمده است که شهرام پورصفی بین ماه‌های اکتبر سال ۲۰۲۱ تا آوریل سال جاری با استفاده از یک پیام‌رسان رمزگذاری‌شده با فردی که قرار بود جان بولتون را ترور کند در تماس بود. در ادامه این بیانیه شهرام پورصفی متهم شده است که به این فرد ماموریت داده بود تا ضمن شناسایی محل زندگی جان بولتون از او عکسبرداری کند.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

AP Photo
جان بولتونAP Photo

بنا به اعلام وزارت دادگستری آمریکا شهرام پورصفی از این فرد خواسته بود تا یک حساب رمزارز باز کند و وی را تحت فشار گذاشته بود تا طرح ترور جان بولتون را پیش از سالگرد کشته شدن قاسم سلیمانی اجرا کند. 

در بیانیه وزارت دادگستری ایالات متحده همچنین آمده است که شهرام پورصفی به این فرد وعده داده بود که در صورت موفقیت او در اولین ماموریت، یک ماموریت دیگر و این بار به ارزش یک میلیون دلار را به وی محول خواهد کرد. 

پلیس فدرال آمریکا (اف بی آی) با انتشار عکس‌هایی از شهرام پورصفی اعلام کرده که در تعقیب او است. 

بنا به اعلام وزارت دادگستری آمریکا عامل افشای این توطئه که قرار بود جان بولتون را ترور کند در جریان تماس‌هایش با شهرام پورصفی به ارتباط وی با سپاه قدس اشاره می‌کرد و شهرام پورصفی نیز این امر را انکار نمی‌کرد.

شهرام پورصفی در صورت بازداشت و محاکمه در آمریکا ممکن است به ۲۵ سال زندان محکوم شود. با این حال بازداشت و محاکمه او با توجه به اینکه به نظر می‌رسد وی در ایران به سر می‌برد چندان محتمل به نظر نمی‌رسد. 

جان بولتون علاوه بر سمت مشاور امنیت ملی آمریکا سابقه فعالیت در مقام سفیر کشورش در سازمان ملل متحد را نیز دارد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

اف‌بی‌آی: توطئه ترور جورج بوش در انتقام از جنگ عراق خنثی شد

مجلس نمایندگان‌ آمریکا به لغو مصوبه مورد استناد برای «حذف» قاسم سلیمانی رای داد

توییتر علی خامنه‌ای با انتشار تصویری از یک گلف‌باز: انتقام حتمی است