Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

جنگ در یمن؛ آتش‌بس در آخرین لحظه برای ۲ ماه دیگر تمدید شد

جنگ یمن تاکنون صدها هزار کشته برجای گذاشته است
جنگ یمن تاکنون صدها هزار کشته برجای گذاشته است Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

سازمان ملل متحد شامگاه روز سه‌شنبه ۲ اوت از تمدید آتش‌بس در یمن برای «۲ ماه دیگر» خبر داد.

آگهی

سازمان ملل متحد شامگاه روز سه‌شنبه ۲ اوت از تمدید آتش‌بس در یمن برای «۲ ماه دیگر» خبر داد.

هانس گروندبرگ، فرستاده سازمان ملل متحد در امور یمن گفت که تمدید آتش‌بس در این کشور شامل تعهد طرف‌های درگیر در جنگ است تا به یک توافق گسترده دست پیدا کنند.

فرستاده ویژه سازمان ملل در امور یمن گفت که هدف اصلی آتش‌بس کنونی ارائه کمک‌های ملموس به غیرنظامیان و ایجاد یک محیط مساعد برای حل مسالمت‌آمیز مناقشه یمن از طریق یک فرآیند سیاسی جامع است.

به گفته او، مذاکرات میان طرف‌های درگیر در جنگ یمن از طریق سازمان ملل به منظور دستیابی به توافق گسترده و صلح پایدار در جریان است.

آتش‌بس دو ماهه در یمن در ۲ آوریل به پیشنهاد سازمان ملل آغاز و سپس در ۲ ژوئن این آتش‌بس با شروط پیشین برای مدت مشابه تمدید شد.

اعلام تمدید آتش‌بس در یمن در حالی است که این کشور با کاهش کمک‌های بشردوستانه مواجه شده است. برنامه جهانی غذای سازمان ملل متحد در اواخر ژوئن از کاهش کمک‌های خود به یمن به دلیل کمبود بودجه کافی، تورم و پیامدهای جنگ اوکراین خبر داده بود.

یمن از سال ۲۰۱۴ درگیر جنگ داخلی شده که میان نیروهای دولتی تحت حمایت عربستان سعودی و حوثی‌های تحت حمایت ایران درگرفته است. صنعا، پایتخت یمن و شهر حدیده هر دو تحت کنترل حوثی‌ها هستند اما توسط ائتلاف به رهبری عربستان سعودی محاصره شده‌اند.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

این جنگ که تاکنون صدها هزار کشته و میلیون‌ها آواره برجای گذاشته است، این کشور فقیر در شبه جزیره عربستان را به شدت تحت فشار قرار داده، به حدی که در آستانه قحطی قرار دارد.

در هر حال گروه‌های امدادی با استقبال از تصمیم تمدید آتش‌بس در یمن، از رهبران این کشور خواستند که آن را فرصتی برای کار جدی‌تر در راستای صلح پایدار بدانند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

حمله القاعده به مواضع جدایی طلبان جنوب یمن؛ ۲۷ نفر کشته شدند

سازمان ملل خواستار کمک ۴.۲۷ میلیارد دلاری برای یمن شد

عیدروس الزبیدی مستقر در عدنِ یمن: عملیات زمینی علیه حوثی‌ها لازم است