Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

ولادیمیر پوتین در روز نیروی دریایی روسیه: آمریکا اصلی‌ترین تهدید ماست

Russia Navy Day
Russia Navy Day Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

ولادیمیر پوتین در این روز دکترین دریایی ۵۵ صفحه‌ای جدیدی را امضا کرد که اهداف استراتژیک نیروی دریایی روسیه، از جمله جاه‌طلبی‌هایش برای تبدیل شدن به یک «قدرت دریایی بزرگ و گسترده در سراسر جهان» را شرح می‌داد.

آگهی

ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه روز یکشنبه دکترین دریایی جدیدی را امضا کرد که ایالات متحده را رقیب اصلی روسیه معرفی می‌کرد و جاه‌طلبی‌های دریایی روسیه برای اقصی نقاط جهان از جمله در قطب شمال و دریای سیاه را شرح می‌داد.

پوتین که به مناسبت «روز نیروی دریایی» روسیه، در سنت پترزبورگ (شهری بنیان گذاشته شده توسط پتر کبیر و پایتخت پیشین این کشور تا سال ۱۹۱۸ میلادی) سخن می‌گفت، پتر کبیر را برای تبدیل این کشور به یک قدرت دریایی بزرگ و ارتقاء جایگاه جهانی آن ستود.

پوتین در سخنرانی خود با اشاره به موشک‌های کروز مافوق صوت زیرکُن (Zircon) روسیه، هشدار داد که از قدرت نظامی کشورش برای شکست هر متجاوز احتمالی استفاده خواهد کرد.

او گفت که تحویل این موشک‌ها به ناوچه ادمیرال گریگوروویچ، ظرف چند ماه آینده عملی خواهد شد و محل استقرار آنها نیز به منافع روسیه بستگی دارد.

تسلیحات مافوق صوت می‌توانند با سرعت ۹ برابر سرعت صوت حرکت کنند و روسیه در سال گذشته میلادی چندین بار اقدام به پرتاب آزمایشی موشک «زیرکُن» از کشتی‌های جنگی و زیردریایی‌ها کرده است.

ولادیمیر پوتین اندکی قبل از این سخنرانی، دکترین دریایی ۵۵ صفحه‌ای جدیدی را امضا کرد که اهداف استراتژیک نیروی دریایی روسیه، از جمله جاه‌طلبی‌هایش برای تبدیل شدن به یک «قدرت دریایی بزرگ و گسترده در سراسر جهان» را شرح می‌داد.

در این دکترین اعلام شده است که اصلی‌ترین تهدید روسیه «سیاست راهبردی ایالات متحده آمریکا برای تسلط بر اقیانوس‌های جهان» و حرکت اتحاد نظامی ناتو به سمت مرزهای روسیه است.

دکترین همچنین اعلام می‌دارد که در صورت بی‌نتیجه بودن به کارگیریِ قدرت‌های نرم همچون دیپلماسی و ابزارهای اقتصادی، روسیه ممکن است از نیروی نظامی خود متناسب با وضعیت اقیانوس‌های جهان استفاده کند.

در ادامه ذکر شده است که اولویت روسیه، توسعه همکاری‌های راهبردی و دریایی با هند و همکاری‌های گسترده‌تر با ایران، عراق، عربستان سعودی و سایر کشورهای منطقه است.

در این سند آمده است: «فدراسیون روسیه با هدایت این دکترین، محکم و قاطعانه از منافع ملی خود در اقیانوس‌های جهان دفاع خواهد کرد و داشتن یک قدرت دریایی کافی، تضمین کنندۀ امنیت و حافظ منافع ملی خواهد بود».

در این روز اگرچه پوتین در سخنرانی خود به جنگ اوکراین اشاره‌ای نکرد، اما در این دکترین نظامی «تقویت همه جانبۀ موقعیت ژئوپلیتیک روسیه» در دریای سیاه و آزوف پیش‌بینی شده است.

دکترین همچنین اقیانوس منجمد شمالی را که ایالات متحده بارها گفته مسکو به دنبال نظامی کردن آن است، یک منطقه دارای اهمیت ویژه برای روسیه معرفی می‌کند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

کرملین: هیچ دلیلی برای دیدار پوتین و زلنسکی وجود ندارد

هزینه نزدیکی با پوتین؛ سوسیال دموکرات‌های آلمان اخراج شرودر را بررسی کردند

پوتین وزیر دفاع خود را کنار گذاشت؛ از بقیه تغییرات در کابینه روسیه چه می‌دانیم؟