Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

درگیری مسلحانه در مرز ایران و افغانستان؛ مقام طالبان: یک کشته دادیم

مرزبانی ایران (عکس آرشیوی است)
مرزبانی ایران (عکس آرشیوی است) Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

مقام‌های محلی ایران و افغانستان یکدیگر را به آغاز درگیری مرزی روز یکشنبه متهم کردند.

آگهی

مقام‌های محلی ایران و افغانستان یکدیگر را به آغاز درگیری مرزی روز یکشنبه متهم کردند.

رسانه‌های افغانستان صبح روز یکشنبه به نقل از مولوی محمد ابراهیم هیواد، فرمانده مرزی ط‌البان از درگیری مسلحانه نیروهای مرزی افغانستان و ایران در ساحه درویش ولسوالی کنگ این ولایت خبر دادند. آقای هیواد کشته شدن یک نیروی مرزی افغانستان و زخمی شدن یک تن دیگر را تایید و نیروهای ایران را آغازگر این درگیری اعلام کرد.

با این وجود، میثم برازنده، فرماندار شهرستان هیرمند در شمال سیستان و بلوچستان ایران به ایرنا گفت که درگیری میان مرزی نیروهای مرزبان ایران و ط‌البان در مرز شهرستان هیرمند واقع در منطقه شغالک رخ داده است.

آقای برازنده به ایلنا نیز گفت که دلیل رخداد این درگیری، «تجاوز مرزی» از سمت طالبان بوده است. 

در همین حال، خبرگزاری تسنیم هم گزارش داد که این درگیری پس از تلاش برخی نیروهای طالبان برای افراشتن پرچم طالبان در خاک ایران رخ داده است.

بر پایه گزارش این خبرگزاری، در این درگیری‌ نیروهای طالبان گلوله‌هایی به سمت منازل حاشیه شرقی شهر دوست‌محمد شلیک کردند و حجم آتش بین دو طرف برای دقایقی تشدید شده بود.

البته فرماندار هیرمند بعدازظهر یکشنبه با تاکید بر این که این درگیری در میان نیروهای ایرانی تلفات جانی نداشته از پایان آن و عقب‌نشینی نیروهای طالبان به پشت خط مرزی دو کشور خبر داد.

منابع مستقل نیز تا کنون کشته شدن یک نفر از نیروهای طالبان و زخمی‌ شدن یک تن دیگر از آنها را تایید نکرده‌اند.

رسانه‌های ایران مدعی شدند که طی سال‌های گذشته در منطقه «شغالک» از توابع بخش مرکزی شهرستان هیرمند در استان سیستان و بلوچستان، دیوارهایی برای مقابله با «قاچاقچیان و اشرار» احداث شده، دیوارهایی که در داخل خاک ایران و در چند صدمتری مرز این کشور با افغانستان قرار دارد و نیروهای طالبان تصور می‌کنند که این دیوارها خط مرزی دو کشور است.

به فیسبوک یورونیوز فارسی بپیوندید 

این دومین تنش مرزی دو کشور طی سه ماه گذشته بود. پنج ماه پیش نیز نیروهای طالبان با مرزبانان پاکستانی وارد درگیری‌های مسلحانه شدند که در جریان آن دو نیروی طالبان و پنج مرزبان پاکستانی کشته شدند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

طالبان از تاجیکستان و ازبکستان خواست هلی‌کوپترهای «افغانستان» را بازگردانند

دو نفر در درگیری مرزی بین افغانستان و پاکستان کشته شدند

شاخص صلح جهانی؛ ایرانی‌ها تا چه حد در مقایسه با دیگر کشورها در امنیت و آرامش هستند؟