درخواست بلینکن برای صحبت با لاوروف؛ وزیر خارجه آمریکا: به روسیه پیشنهاد توافق داده‌ایم

آنتونی بلینکن
آنتونی بلینکن Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا روز چهارشنبه ۲۷ ژوئیه (پنجم مرداد) گفت که ایالات متحده به روسیه پیشنهاد توافقی را داده است.

آگهی

آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا روز چهارشنبه ۲۷ ژوئیه (پنجم مرداد) گفت که ایالات متحده به روسیه پیشنهاد توافقی را داده است که طبق آن بتوانند بریتنی گراینر، ستاره بسکتبال زنان ایالات متحده و پل ویلان، تفنگدار سابق نیروی دریایی آمریکا را که هر دو در روسیه زندانی هستند آزاد کنند.

بلینکن همچنین گفت که احتمال دارد برای نخستین بار از زمان حمله روسیه به اوکراین با همتای روس خود گفت‌وگو کند.

بریتنی گراینر، در ماه فوریه گذشته با اتهامات مرتبط با مواد مخدر در فرودگاه مسکو بازداشت شد. وی روز چهارشنبه در جلسه دادگاهش حاضر شد. این نخستین باری است که واشنگتن اقدامات خود برای آزادی گرینر را فاش می‌کند.

بلینکن جزییاتی درباره توافق پیشنهادی که هفته‌ها پیش ارائه شده بود ارائه نکرد.

وزیر امور خارجه آمریکا گفت که واشنگتن خواهان پاسخ مسکو است. روسیه در مقابل سال‌ها به دنبال آزادی ویکتور بوت، شهروند روس، دلال اسلحه که زمانی «تاجر مرگ» نامیده می‌شد، بوده است. وی در سال ۲۰۱۲ به اتهام برنامه‌ریزی برای فروش غیرقانونی میلیون‌ها دلار سلاح به ۲۵ سال زندان محکوم شد.

بلینکن گفت که درخواست کرده است تا با سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه صحبت کند.

مقامات آمریکایی گفتند که پیشنهاد تبادل زندانیان دلیل اصلی درخواست تماس با لاوروف بوده است اما تنها دلیل نیست.

اگر این تماس تلفنی انجام شود، نخستین مکالمه این دو از ۱۵ فوریه یعنی حدود یک هفته قبل از حمله روسیه به اوکراین است. بلینکن گفت که او همچنین با لاوروف درباره اهمیت پایبندی روسیه به توافقنامه سازمان ملل برای صادرات چند تن غلات بلاتکلیف اوکراین در بنادر این کشور صحبت خواهد کرد و درباره خطرات تلاش‌های مسکو برای الحاق بخش‌هایی از شرق و جنوب اوکراین هشدار خواهد داد.

پل ویلان در سال ۲۰۲۰ به اتهام جاسوسی به ۱۶ سال زندان محکوم شد. او بارها بر بی‌گناهی خود تاکید کرده است. دولت ایالات متحده این اتهامات را نادرست خوانده است.

دولت ایالات متحده مدت‌ها است که در برابر مبادله زندانیان مقاومت می‌کند زیرا این نگرانی را دارد که این موضوع می‌تواند گروگان‌گیری بیشتری را تشویق کند. با این حال این دو کشور در بحبوحه اوایل جنگ اوکراین، دو زندانی خود را با یکدیگر مبادله کرده بودند به طوری که «ترور رید» تفنگدار سابق آمریکا با «کنستانتین یاروشنکو»، خلبان روس مبادله شد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

تلاش قدرت‌ها برای یافتن هم‌پیمانان جدید: حضور همزمان لاوروف، ماکرون و نماینده ویژه آمریکا در آفریقا

برگزاری نشست گروه ۲۰ با حضور لاوروف؛ تقابل رودروری دیپلماسی روسیه و غرب در بالی

نگاه‌ها به حضور روسیه در نشست گروه ۲۰؛ احتمال دیدار بلینکن با لاوروف در بالی چقدر است؟