Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

سنای اسپانیا: سکوت نشانه رضا نیست؛ رضایت جنسی طرفین باید به زبان ابراز شود

عکس تزئینی است
عکس تزئینی است Copyright AFP
Copyright AFP
نگارش از مریم عباسی‌زاده
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

طبق قانون جدید رضایت جنسی طرفین باید صریح و آشکار باشد و به زبان ابراز شود. به‌عبارت دیگر از این پس انفعال یا سکوت نشانه رضا نیست. بنابراین طبق این قانون «رضایت» محوریت پیدا می‌کند.

آگهی

سنای اسپانیا روز سه شنبه ۱۹ ژوئیه ضمن موافقت با کلیات قانون جدید ابراز رضایت صریح در روابط جنسی، خواستار اعمال اصلاحاتی جزئی در عبارات مورد استفاده در مقدمه این قانون شد.

طبق قانون جدید رضایت جنسی طرفین باید صریح و آشکار باشد و به زبان ابراز شود. به‌عبارت دیگر از این پس انفعال یا سکوت نشانه رضایت نیست. بنابراین طبق این قانون «رضایت» محوریت پیدا می‌کند. بنابراین برای اثبات اجباری بودن رابطه جنسی از این پس نیازی به پیدا کردن نشانه‌های خشونت ورزی یا به زورمتوسل شدن نیست.

این قانون که در بین عموم با عنوان «تنها بله یعنی بله» شناخته می‌شود در ماه می گذشته چراغ سبز پارلمان را بدست آورده بود.

ایرنه مونترو، وزیر برابری اسپانیا با استقبال از این تغییر گفت: «از امروز اسپانیا کشوری امن‌تر و آزادتر برای همه زنان است. ما خشونت را با آزادی عوض می‌کنیم. ما میل و رغبت را جایگزین ترس می‌کنیم.»

این قانون ابتدا در قالب لایحه از سوی دولت سوسیالیست این کشور و پس از آن مطرح شد که حادثه تجاوز گروهی در سال ۲۰۱۶ در پامپلونا که به حادثه «مانادا» معروف شده احساسات عمومی را جریحه دار کرد و اعتراضات بسیاری را برانگیخت.

پنج مرد خاطی این پرونده به جرم آزار جنسی یک دختر بیهوش ۱۸ ساله مقصر شناخته شدند اما دادگاه اتهام تجاوز را وارد ندانست زیرا قربانی قادر به اثبات اینکه رضایت نداشته نشد. البته دیوان عالی اسپانیا بعدا رای دو دادگاه بدوی و تجدیدنظر را لغو و هر یک از این ۵ مرد را به جرم تجاوز به ۱۵ سال حبس محکوم کرد.

قانونگذاران اپوزیسین از احزاب محافظه کار مردم و حزب راست افراطی وُکس به این قانون رای منفی دادند. یکی از احزاب کوچک اپوزیسیون موفق شد نظر خود را مبنی بر اصلاح متن قانون به کرسی بنشاند. بنابراین لایحه اصلاحی باید برای رای‌گیری نهایی پیش از تبدیل شدن به قانون لازم‌الاجرا به پارلمان اسپانیا باز گردد. مسئله‌ای که می‌تواند موجب تاخیری چند ماهه در اجرای این قانون شود.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید 

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

وزیر برابری اسپانیا محکوم شد؛ جریمه ۱۸ هزار یورویی خانم وزیر به دلیل اتهام‌زنی بدون مدرک به یک مرد

دادگاه اسپانیا مردی را به پرداخت ۲۰۰ هزار یورو برای سال های خانه‌داری همسر سابقش محکوم کرد

ویدئو؛ راهپیمایی دگرباشان جنسی در مادرید اسپانیا