جنگ در اروپا؛ سرگئی شویگو: اولویت روسیه نابودکردن موشک‌های دوربرد و توپخانه اوکراین است

حمله موشکی روسیه به شهر وینیتسیای اوکراین ۱۴ ژوئیه
حمله موشکی روسیه به شهر وینیتسیای اوکراین ۱۴ ژوئیه Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوزفارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

آخرین خبرها و رویدادهای مرتبط با حملۀ روسیه به اوکراین در روز دوشنبه ۱۸ ماه ژوئیه برابر با ۲۷ تیر را در این صفحه دنبال کنید.

آگهی

جنگ در اوکراین در حالی به پنجمین ماه خود نزدیک می‌شود که همچنان مقاومت نیروهای اوکراینی در شهرهای شرقی این کشور ادامه دارد و سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه باردیگر در باره مداخله نظامی ناتو در جنگ اوکراین هشدار داده است. 

در همین حال دیمیتری مدودف، رئیس جمهور پیشین روسیه نیز حمله به شبه جزیره کریمه را خط قرمز کرملین اعلام کرده و گفته در این صورت « روز قیامت» به‌پا خواهد شد.

در همین حال اتحادیه اروپا تشدید تحریم‌ها علیه روسیه و در راس آن طلای روسیه را تحت بررسی دارد و این درحالیست که جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا بر حیاتی بودن لزوم از سرگیری صادرات غلات اوکراین تاکید کرد. همزمان ولودیمیر زلنسکی، دو مقام ارشد امنیتی و قضایی اوکراین را برکنار کرده است.

آخرین خبرها و رویدادهای مرتبط با حملۀ روسیه به اوکراین در روز دوشنبه ۱۸ ماه ژوئیه برابر با ۲۷ تیر را در این صفحه دنبال کنید.

18.07.2022
16:12

بورل در واکنش به اوربان: تحریم کردن روسیه «اشتباه» نبود

جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا روز دوشنبه در واکنش به برخی سران اروپایی که وضع تحریم علیه روسیه را «اشتباه» خوانده بودند تصریح کرد که با آن‌ها هم‌عقیده نیست و اقدام هماهنگ اتحادیه اشتباه و خطا نبوده و دقیقا همان کاری بوده که می‌بایست انجام می‌شده و باید همچنان ادامه یابد. او گفت تحریم‌ها تاثیر خود را گذاشته و می‌گذارند.

ویکتور اوربان روز جمعه تحریم‌های اتحادیه اروپا علیه روسیه را «اشتباه» خوانده بود چرا که نه تنها به هدف از پیش تعیین‌شده خود دست نیافته‌اند که موجب تاثیر برعکس هم شده‌اند. نخست وزیر راست‌گرای مجارستان گفته بود: «با این کار گویی اقتصاد اروپا به ریه‌های خود شلیک کرده و در حال خفه شدن است.»

این درحالیست که وزیر خارجه اوکراین امروز از همتایان اروپایی خود خواست تا قافیه را به پوتین نبازند و با کوتاه‌آمدن در مورد تحریم‌ها، تسلیم خواسته‌های او نشوند.

وزیر خارجه لوکزامبورگ هم در ادامه لغو تحریم‌ها در قبال روسیه را «مرگبار» توصیف کرد و گفت این اعتبارمان است که در معرض خطر قرار گرفته است.

این در حالیست که زمزمه‌هایی در مورد قطع انتقال گاز پروم از طریق خط لوله نورد استریم ۱  که دوره تعمیرات سالیانه خود را سپری می‌کند، مطرح شده‌است؛ مسیر تراتزیت بیش از ۱۵۳ میلیارد متر مکعب گازی که سالیانه اتحادیه اروپا خریداری‌ می‌کند.

اتحادیه اروپا با جدیت به‌دنبال جایگزین کردن گاز روسیه است. به همین منظور امروز اورزولا فن درلاین، رئیس کمیسیون اروپا در صدر هیاتی عالیرتبه به جمهوری آذربایجان سفر کرده است. جمهوری آذربایجان در سال ۲۰۲۱ تنها ۸ میلیارد متر مکعب گاز به اتحادیه اروپا صادر کرده بود.

وزرای خارجه اتحادیه اروپا در پایان نشست روز دوشنبه با آزاد کردن قسمت پنجم کمک‌های مالی به ارزش ۵۰۰ میلیون یورو برای «برقراری صلح و آرامش» و تامین بودجه تجهیزات نظامی مورد نیاز اوکراین موافقت کردند.


 

18.07.2022
15:33

گازپروم شرایط «اضطراری» اعلام کرد؛ تردید در تحویل گاز به یکی از مشتریان اصلی در اروپا

شرکت گازپروم روسیه می‌گوید دستکم در مورد یکی از مشتریان اروپایی خود مجبور به اعلام شرایط «اضطراری» (فورس‌ماژور) شده است. در نامه شرکت روسی به تاریخ ۱۴ ژوئیه که به رویت خبرگزاری رویترز رسیده آمده گازپروم قادر به اجرای تعهدات قبلی خود با توجه به شرایط فوق‌العاده‌ای که خارج از کنترل است و یک ماه است تداوم دارد، نیست.
هر چند این نامه از نظر حقوقی بیشتر برای حفاظت از روسیه در نپرداختن غرامت به طرف دیگر پرداخته شده است اما در عمل می‌تواند بر تنش انرژی بین اروپا و مسکو بیفزاید.

«فورس ماژور» یا «قوه قهریه» معمولا جزو شرط‌هایی الزامی قراردادهای تجاری است. طبق این شرط، بار مسئولیت در صورت وقوع اتفاقات غیرمنتظره از دوش طرفین حاضر در قرارداد برداشته می‌شود.

یکی از منابع بازرگانی بر این باور است که منظور مسیر عرضه گاز از طریق خط لوله نورد استریم ۱  است که از زیر دریای بالتیک می‌گذرد و مسیر اصلی صادرات گاز به آلمان و از طریق آلمان محسوب می‌شود.

توضیح بیشتری در مورد این خبر منتشر نشده و برلین و مسکو رسما به آن واکنشی نشان نداده‌اند.

18.07.2022
14:25

کی‌یف خطاب به اروپا: کوتاه‌ آمدن در برابر تحریم‌ها بمعنی افتادن در دام پوتین خواهد بود

دیمیترو کولبا، وزیر امور خارجه اوکراین روز دوشنبه از همتایان اروپایی خود خواست تا در مورد تحریم‌های اعمالی علیه روسیه تسلیم خواسته‌های ولادیمیر پوتین نشوند. به‌زعم آقای کولبا عقب‌نشینی و کوتاه‌آمدن در برابر خواسته‌های پوتین نه تنها کارساز نیست که تله‌ای است که از جانب او پهن شده است.

رئیس دستگاه دیپلماسی اوکراین خطاب به وزرای خارجه اتحادیه که برای گفتگو درباره تشدید تحریم‌ها علیه روسیه در بروکسل گردهم آمده‌اند، گفت: « هدف ولادیمیر پوتین فقیر کردن اروپاست. او می خواهد افکار عمومی اروپا را علیه دولت‌های اروپایی بشوراند، به این امید که دولت‌های رادیکالی سرکار بیایند که اقبال بیشتری به روسیه دارند.»

18.07.2022
13:48

ادعای استفاده روسیه از مزدوران واگنر در جنگ اوکراین

وزارت دفاع بریتانیا می‌گوید به اطلاعاتی دست یافته که نشان می‌دهد روسیه از مزدوران گروه واگنر با هدف تقویت موقعیت نیروهایش در جبهه‌های جنگ اوکراین استفاده می‌کند. واگنر یک ارتش خصوصی با ماهیت روسی است که با استخدام نیروهای نیابتی در جنگ‌ها شرکت می‌کند.

با این حال بریتانیا می‌گوید گروه واگنر استانداردهای استخدامی خود را تنزل داده و شروع به استخدام محکومان و افرادی کرده است که قبلاً در لیست سیاه قرار گرفته بودند. به اعتقاد لندن آموزش‌های محدود به نیروهای تازه وارد و پایین بودن کیفیت حرفه‌ای این افراد به احتمال زیاد بر اثر بخشی عملیاتی آتی این گروه تاثیر می گذارد و ارزش آن را بعنوان یک نیروی پشتیبان کارامد از بین خواهد برد.

این درحالیست که یوگنی پریگوژین، رئیس واگنر و از نزدیکان شخص پوتین، اخیراً به دلیل عملکرد نظامی خود نشان عالی افتخار ملی دریافت کرده است.

عکس تزئینی ماهواره‌ای و مربوط به نیروهای نیابتی روسیه در مالی
18.07.2022
13:13

بریتانیا: دستکم ۵۰ هزار سرباز روسی کشته یا مجروح شده‌اند

دریاسالار تونی راداکلین، رئيس ستاد دفاع مشترک ارتش بریتانیا در یک مصاحبه تلویزیونی با شبکه بی‌بی‌سی ادعا کرد كه دستكم ٥٠ هزار سرباز روس در جبهه هاي جنگ در اوكراين يا كشته يا مجروح شده و توان رزم ندارند.

این مقام ارشد دفاعی بریتانیا همچنین تخمین زده که حدود ۱۷۰۰ تانک روسیه تاکنون منهدم و بیش از ۴ هزار خودروی زرهی این کشور هم نابود شده باشند. 

طبق نظر رئيس ستاد دفاع مشترک ارتش بریتانیا روسیه حدود ۲۰ هفته پس از آغاز جنگ بیش از ۳۰ درصد از اثربخشی نیروی زمینی خود را از دست داده است. این درحالیست که مسکو روز شنبه اعلام کرد قصد دارد بر شدت و تعداد عملیات نظامی خود در خاک اوکراین بیفزاید.

یازدهم فوریه ۲۰۲۲ مسکو
18.07.2022
12:53

زلنسکی: روسیه بیش از ۳ هزار موشک کروز به‌سمت اوکراین شلیک کرده است

رئیس‌جمهور اوکراین می‌گوید روسیه تاکنون نقاط مورد نظر خود را با استفاده از بیش از ۳ هزار موشک کروز هدف قرار داده است. بمباران و موشک‌باران روسیه در مناطق مختلف اوکراین بویژه نواحی شرقی این کشور ادامه دارد.

روز یکشنبه فرماندار دونتسک مسکو را به هدف قراردادن زیرساخت‌های غیرنظامی متهم کرد. مقامات اوکراین می‌گویند در جریان حملات موشکی آخر هفته روسیه چندین شهروند غیرنظامی کشته و چندین واحد مسکونی تخریب شده است.

18.07.2022
12:10

خبرنگار ضدجنگ تلویزیون روسیه برای ساعاتی مجددا بازداشت شد

مارینا اوسیانیکووا خبرنگاری که در ماه مارس در پخش زنده تلویزیونی اختلال ایجاد کرده بود برای مرتبه دوم برای مدت کوتاهی بازداشت شد. این مجری تلویزیونی کانال یک روسیه در همان روزهای آغازین جنگ با در دست گرفتن پلاکارد انتقادی که روی آن به انگلیسی نوشته شده بود «نه به جنگ» مخالفت خود را با تجاوز کشورش به خاک همسایه نشان داد.

او که یک بار هم پیش‌تر بازداشت شده چند ماه را خارج از روسیه گذرانده و مجددا در ماه جاری میلادی به کشورش بازگشته است. روزجمعه او عکسی از خود در شبکه‌های اجتماعی منتشر کرد که او را در حال شرکت در یک تجمع ضد جنگ نشان می‌داد. او ۲ روز بعد بازداشت و البته ساعاتی بعد مجددا آزاد شد.

وکیل این خبرنگار می‌گوید او به تلاش برای «بی‌اعتبار کردن» ارتش متهم شده است.

Handout / AFP
18.07.2022
11:46

اولویت روسیه نابودکردن موشک‌های دوربرد و توپخانه اوکراین است

سرگئی شویگو، وزیر دفاع روسیه به فرماندهان ارشد این کشور دستور داده که باید نابودی سیستم موشک‌های دوربرد و همچنین تسلیحات توپخانه‌ای اوکراین را در اولویت قرار دهند. این هدف پس از آن تعیین شده که کی‌یف موفق به انجام حملاتی به خطوط تدارکاتی ارتش روسیه شده است.

حدود پنج ماه از آغاز حمله روسیه به اوکراین می‌گذرد و در این مدت مسکو تنها موفق به اشغال حدود یک‌پنجم از خاک اوکراین شده است.

18.07.2022
11:24

بورل: از سرگیری صادرات غلات اوکراین موضوع «مرگ و زندگی» است

جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا بار دیگر بر اهمیت و لزوم از سرگیری صدور غلات اوکراین تاکید کرد. آقای بورل روز دوشنبه با ابراز امیدواری نسبت به اینکه طی هفته جاری بر روی رفع مسدودیت از بندر اودسا در دریای سیاه توافق حاصل شود، زندگی هزاران نفر را منوط به آن دانست.

جوزپ بورل پیش از شرکت در نشست وزرای خارجه اتحادیه اروپا در بروکسل که برای رایزنی درباره تشدید تحریم‌ها علیه مسکو گردهم آمده‌اند، این موضوع را «موضوع مرگ و زندگی» ارزیابی کرد.

18.07.2022
10:54

زلنسکی رئیس سازمان امنیت و دادستان اوکراین را برکنار کرد


ولودیمیر زلسنکی، رئیس‌جمهور اوکراین طی فرمانی دادستان کل و رئیس سازمان امنیت اوکراین را برکنار کرد. زلنسکی طی سخنانی خطاب به ملت اوکراین از بازشدن بیش از ۶۵۰ پرونده کیفری به ظن خیانت به کشور خبر داده است.

علت برکناری ایرینا وندیکتوا و ایوان باکانوف پرونده‌های متعدد همکاری کارمندان نهادهای تحت مسئولیت‌ آن‌ها با روسیه، عمدتا در مناطق تحت اشغال مسکو، اعلام شده است. زلنسکی همکاری این افراد با روسیه را «جنایت علیه امنیت ملی اوکراین» توصیف کرده و تصریح کرده ارتباط ضابطان اوکراینی با روسیه پرسش‌های جدی‌ای را درباره روسای نهادهای مرتبط مطرح کرده که باید به تک‌تک این سوالات پاسخ داده شود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

سرگئی شویگو در تهران؛ وزارت دفاع روسیه: این سفر مرحله مهمی در توسعه همکاری‌های نظامی دو کشور است

مدودف: اوکراین به کریمه حمله کند روسیه «روز قیامت» به‌پا می‌کند

فرمانده ارتش بریتانیا: شایعات در خصوص بیماری پوتین، یک خیال واهی است