Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

بلینکن در سفری برنامه‌ریزی‌نشده وارد توکیو شد تا درگذشت شینزو آبه را تسلیت گوید

سفر برنامه‌ریزی‌نشده آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا به ژاپن
سفر برنامه‌ریزی‌نشده آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا به ژاپن Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا در سفری برنامه‌ریزی‌نشده وارد توکیو، پایتخت ژاپن شد تا درگذشت شینزو آبه، نخست‌وزیر پیشین این کشور را تسلیت گوید.

آگهی

آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا در سفری برنامه‌ریزی‌نشده وارد توکیو، پایتخت ژاپن شد تا درگذشت شینزو آبه، نخست‌وزیر پیشین این کشور را تسلیت گوید.

شینزو آبه روز جمعه ۸ ژوئیه در یک گردهمایی انتخاباتی در شهر نارا در غرب ژاپن به ضرب گلوله کشته شد.

از همین رو آقای بلینکن روز دوشنبه ۱۱ ژوئیه در پایان سفرش به جنوب شرق آسیا وارد توکیو شد تا ظرف چند ساعت حضورش در ژاپن، با فومیو کیشیدا، نخست‌وزیر این کشور دیدار و مراتب تأسف خود و دولت آمریکا را در مورد ترور آقای آبه اعلام کند.

او روز یک‌شنبه و در جریان دیدار و گفتگویش با مقام‌های تایلندی گفته بود که همه هنوز از قتل آقای آبه شوکه هستند. آقای آبه، باسابقه‌ترین نخست‌وزیر ژاپن است که همواره از روابط قوی دفاعی و سیاسی با آمریکا حمایت می‌کرد. او ۲ سال پیش به دلیل بیماری از سمت نخست‌وزیری کناره‌گیری کرد.

آقای آبه در سال‌های گذشته به همراه حزب حاکم ژاپن در تلاش بود تا تغییراتی را در «قانون اساسی صلح‌جویانه» این کشور ایجاد کند. برای انجام این خواسته باید حزب لیبرال دموکرات و هم‌پیمانانش دو سوم کرسی‌های مجالس علیا و سفلی را از آن خود می‌کردند.

پیروزی ائتلاف دولتی ژاپن در انتخابات مجلس علیا

ژاپن در حالی که همچنان در بهت ناشی از ترور آقای آبه به‌سر می‌برد، شهروندانش روز یک‌شنبه ‌۱۰ ژوئیه به پای صندوق‌های رأی رفتند تا نیمی از نمایندگان مجلس علیای این کشور را انتخاب کنند.

بنا به گزارش‌ها، ائتلاف دولتی ژاپن شامل حزب لیبرال دموکرات توانست روز یک‌شنبه ۱۰ ژوئیه در انتخابات مجلس علیا در این کشور که دو روز پس از ترور آقای آبه برگزار شد، به پیروزی دست یابد.

شینزو آبه از چهره‌های اصلی حزب لیبرال‌ دموکرات ژاپن روز جمعه در حالی که در یک گردهمایی انتخاباتی در شهر نارا در حال تبلیغ برای این حزب و فومیو کیشیدا، نخست‌وزیر ژاپن بود، به ضرب گلوله کشته شد.

براساس نتایج اعلام شده «حزب لیبرال‌ دموکرات»، حزب حاکم ژاپن توانسته است به همراه شریکش «حزب کومیتو» با به دست آوردن ۷۶ کرسی از ۱۲۵ کرسی مورد رقابت در انتخابات مجلس علیا، بر اکثریت خود در این مجلس بیفزاید.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

مجلس علیای ژاپن در مجموع ۲۴۸ کرسی دارد که برای نیمی از کرسی‌های آن هر ۳ سال یک‌بار انتخابات برگزار می‌شود.

انتخابات روز یک‌شنبه ژاپن در حالی برگزار شد که نگرانی‌ها از افزایش قیمت‌ها به‌ویژه در بخش انرژی و مواد غذایی فراگیر شده بود. از همین رو پیش‌بینی می‌شود با پیروزی حزب لیبرال دموکرات ژاپن در این انتخابات، موقیعت نخست‌وزیر کنونی کشور بهبود یابد.

برخی از کارشناسان سیاسی و اقتصادی بر این نظرند که نخست‌وزیر کنونی ژاپن قصد دارد به سوی «سرمایه‌داری جدید» حرکت کند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

سوء قصد به جان نخست وزیر سابق ژاپن؛ شینزو آبه به ضرب گلوله کشته شد

از باله تا آرت دکو؛ نگاهی به زیبایی‌های عرصهٔ هنر در توکیوی امروز

شهر من توکیو؛ نیمهٔ آرام و نیمهٔ پرهیاهوی یک کلان شهر