معاهده مبادله زندانیان با ایران در کمیسیون پارلمان بلژیک تصویب شد

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
پرچم‌های بلژیک و ایران
پرچم‌های بلژیک و ایران   -  کپی رایت  Canva

کمیسیون روابط خارجی پارلمان بلژیک روز چهارشنبه لایحه جنجالی مبادله زندانیان با ایران را تصویب کرد. 

معاهده مبادله زندانیان با ایران که دولت بلژیک آن را در قالب لایحه‌ای به پارلمان ارائه کرده اعتراض‌هایی را برانگیخته است. وزیر دادگستری بلژیک در جریان بررسی این معاهده در کمیسیون روابط خارجی پارلمان وعده داد که راه‌های نظارت نمایندگان پارلمان بر مبادله زندانیان با ایران را بررسی خواهد کرد. 

مخالفان این معاهده بر این باور هستند که هدف از آن تحویل اسدالله اسدی، دیپلمات ایرانی به تهران است. اسدالله اسدی سال گذشته به جرم «تلاش برای قتل با ماهیت تروریستی» به ۲۰ سال زندان محکوم شد. وی در جریان محاکمه‌اش به تلاش برای بمب‌گذاری در نشست گروه مجاهدین خلق، از گروه‌های مخالف حکومت ایران متهم شده بود. 

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

به گفته وزیر دادگستری بلژیک یک تبعه این کشور از بیش از چهار ماه پیش تاکنون در ایران به اتهام «جاسوسی» در بازداشت به سر می‌برد. 

مخالفان حکومت ایران بر این باور هستند که تهران با «پرونده‌سازی» برای اتباع خارجی یا دوتابعیتی تلاش می‌کند تا از آنها به عنوان «ابزار فشار دیپلماتیک» یا «مهره‌ای برای مبادله با زندانیان ایرانی» در کشورهای دیگر استفاده کند. 

معاهده مبادله زندانیان با ایران روز ۱۱ مارس سال جاری در بروکسل به امضای غلامحسین دهقانی، سفیر ایران در بلژیک و مقامات وزارت دادگستری این کشور رسید. این معاهده اکنون پس از تصویب در کمبسیون روابط خارجی پارلمان بلژیک احتمالا طی روزهای آینده در صحن علنی پارلمان این کشور به رای گذاشته خواهد شد.