Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

موسسه مردم نهاد ارث‌سایت: مرغ های منجمد ارزان آلوده به خون بومیان برزیلی است

اعتراض بومیان در این منطقه برزیل
اعتراض بومیان در این منطقه برزیل Copyright Eraldo Peres/AP
Copyright Eraldo Peres/AP
نگارش از یورونیوز
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

موسسه مردم نهاد ارث‌سایت در آخرین تحقیقات خود نشان می‌دهد چگونه چندین فست فود و سوپرمارکت و تولید کننده غذای حیوانات خانگی نقشی مهم در نقض حقوق بومیان برزیل دارند.

آگهی

تازه ترین تحقیقات سازمان مردم نهاد « Earthsight»، ارث‌سایت، نشان می دهد که حقوق بومیان برزیل بدست سوپرمارکت ها، فست فودهای زنجیره ای و تولید کنندگان بزرگ غذای حیوانات خانگی اروپایی مرتبا نقض می شود.

 این سازمان گزارشی با تیتر « خون است خون: حقیقت تلخ و دردناک مرغ های ارزان» منتشر کرد که در آن تاکید شده است که چندین سوپرمارکت زنجیره ای بریتانیایی، برندهای آلمانی غذای حیوانات خانگی و فروشگاه فست فود «کی اف سی» در سرکوب مداوم و ادامه دار یک گروه بومی برزیلی که از سرزمین اجدادی خود بیرون رانده شده اند، نقشی عمده دارند. 

در این گزارش که در همکاری با روزنامه نگاران تحقیقی برزیلی منتشر شده می خوانیم که یکی از عمده ترین توزیع کنندگان مرغ های منجمد اروپا، شرکت «وستبریج فوودز» منابع اصلی غذا و تولید مرغهایش را از یک مزرعه بزرگ برزیلی سویا که در ایالت «ماتو گروسو» واقع است، تامین می کند. 

مالکان ثروتمند این مزرعه برای گسترش و تامین غذای طیور، سالهاست که با بومیان این منطقه در تنش و درگیری هستند و بسیاری از آنها را از «سرزمین های مقدسشان» با سرکوب و حتی قتل بیرون کرده اند.  

با این حال همچنان بومی های برای بازپس گیری تاکوارا،  سرزمین های مقدس خود در این منطقه، تلاش می کنند. 

یورونیوز
گوارانی کایواها بر مزار قربانیان مبارزه با مالکان مزارعیورونیوز

روبنس کاروالیو، رئیس تحقیقات جنگل زدایی موسسه Earthsight، می گوید:‌‌ « سه دهه پیش آژانس حفاظت از میراث فرهنگی برزیل منطقه تاکوارا را به عنوان یک میراث تاریخی و سنتی مردمان بومی موسوم به گوارانی کایوا شناسایی کرد اما دیوان عالی برزیل متاسفانه این روند را در سال ۲۰۱۰ به حالت تعلیق درآورد.» 

 گوارانی کایواها قومی سرخپوست و از اولین ساکنان این منطقه هستند که هزاران سال است در اینجا سکونت دارند. 

این قوم در ۲۴ سال گذشته تلاش کرده اند تا سرزمین آبا و اجدادی خود را از دست به گفته آنها «اشغالگران» درآورند. 

اما مالکان مزارع سویا و حامیان آنها در دولت برزیل به شدیدترین نوع ممکن بومیان را سرکوب کردند و رهبر این قوم، مارکوس ورون در سال ۲۰۰۳ چنان مورد ضرب و شتم افراد منسوب به مالکان مزارع سویا قرارگرفت که جان خود را از دست داد.

یورونیوز
مارکوس ورونیورونیوز

 آقای کاروالیو می گوید پس از قتل مارکوس ورون بسیاری دیگر از اعضای این قوم تهدید به قتل با سلاح گرم شده اند. در پی مرگ مارکوس ورون، سه نفر از عاملان قتل محکوم شدند اما بدلیل بسته شدن پرونده هیچگاه نام اصلی آمران این قتل فاش نشد. 

Eraldo Peres/AP
کودک سرخپوست برزیلیEraldo Peres/AP

در  گزارش موسسه Earthsight آمده است که «بسیاری از افراد قوم گوارانی کایوا به دلیل عدم دسترسی به زمینهای کشاورزی آبا و اجدادی در فقر زندگی می کنند. برخی از آنها در مزارع منطقه کار می کنند و برخی از آنها با بیکاری دست و پنجه نرم می کنند. همزمان استفاده زیاد و مداوم از سموم و مواد شیمیایی مزرعه داران سویا سلامتی آنها را تحت تأثیر قرار می دهد و تمام منابع آبی آنها آلوده به کودهای شیمیایی سرطانزا شده اند.»

ارتباط این مزارع با شرکت های بزرگ اروپایی چیست؟

طی ۷۰ سال گذشته برزیل به یکی از بزرگترین تامین کنندگان سویای جهان تبدیل شده است. اتحادیه مزرعه داران برزیل ثروتمندترین و پرنفوذترین لابی سیاسی در دهه های گذشته بوده است. بدون اذن این اتحادیه نادر هستند نامزدهایی که بتوانند کرسی های دولتی و پارلمانی را بدست بیاورند.

 ژاییر بولسونارو، رئیس جمهوری برزیل یکی از حامیان اصلی مزرعه داران است. همچنین کمیته کشاورزی پارلمان برزیل که ۲۰۰ نفر نماینده در آن عضو هستند قدرتمندترین کمیته تصمیم گیری در برزیل است. 

در سال های اخیر به جز اشغال و تصرف زمین های بومیان،  مزرعه داران با استفاده از کودهای شیمیایی خطرناک سلامت بسیاری از شهروندان بومی را به خطر انداخته اند با این حال هیچ قدرتی تاکنون نتوانسته از گسترش مزارع سویا جلوگیری کند.

 آمارها نشان می دهند که ۳۷۰۰ تن از مرغ های منجمد مصرفی در سوپرمارکت و فست فودهای اروپایی در ۴ سال اخیر سویای تولیدی مزرعه مورد مناقشه بومیان را مصرف کرده اند. روبنس کاروالیو می گوید مشکل کنونی بومی های برزیل تنها و تنها دولت حاکم در برازیلیاست. 

او می گوید: «رییس جمهوری برزیل با بومی های این کشور مشکل اساسی دارد.  بومیان که بیش از بیست سال است برای بازپس گیری سرزمین اجدادی تلاش و مبارزه می کنند اما بعید است که به این زودی ها موفق شوند.»‌

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

قلب نخستین امپراتور برزیل پس از ۲ قرن از پرتغال به برازیلیا باز می‌گردد

تصاویری از جاستین ترودو با بومیان کانادا؛ توافق امضاء شد

«هندبال دامن‌دار آناکو»؛ زنان روستایی اکوادوری سبکی نو در ورزش ابداع کردند