Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

دادگاه پاریس برخلاف خواست دولتها با استرداد اعضای پیشین بریگاد سرخ به ایتالیا مخالفت کرد

تظاهرات در حمایت از عدم استرداد اعضای پیشین بریگاد سرخ به ایتالیا
تظاهرات در حمایت از عدم استرداد اعضای پیشین بریگاد سرخ به ایتالیا Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوزفارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

دادگاه پاریس در حکمی با استرداد اعضای پیشین بریگاد سرخ به ایتالیا مخالفت کرد و بدین ترتیب همچنان این موضوع یکی از مهمترین عوامل تنش دیپلماتیک بین ایتالیا و فرانسه باقی خواهد ماند.

آگهی

دادگاهی در فرانسه با درخواست استرداد اعضای سابق «بریگارد سرخ» به ایتالیا مخالفت کرد. 

بریگارد سرخ نام یک گروه چپ رادیکال فعال در دهه ۷۰ و ۸۰ میلادی در ایتالیا است. مظنونان پرونده که هشت مرد و دو زن هستند جزو اعضای پیشین این گروه هستند و سالهاست که به فرانسه پناه آورده اند. اغلب آنها در دهه ششم و هفتم زندگی هستند. این افراد، مظنون به همکاری و فعالیت در گروه بریگاد سرخ و سازماندهی ترور علیه «ثروتمندان» و «سیاستمداران» می باشند. 

یکی از مهم ترین آنها سوء قصد به جان آلدو مورونخست وزیر ایتالیا در سال ۱۹۷۸ است.

 استرداد اعضای پیشین بریگارد سرخ از فرانسه به ایتالیا سالهاست که مهم ترین عامل تنش دیپلماتیک بین دو عضو اتحادیه اروپا است. 

روز چهارشنبه دادگاه استیناف پاریس بر اساس مفاد کنوانسیون حقوق بشر اروپا با درخواست استرداد این افراد به ایتالیا مخالفت کرد. 

وزرای دادگستری دولت های مختلف اروپایی که در یک دهه اخیر سرکار بوده اند بارها از فرانسه و دستگاه قضایی این کشور خواسته اند تا با درخواست استرداد این مظنونان موافقت کند. 

حکم دادگاه پاریس مبنی بر عدم استرداد اعضای پیشین گروه بریگارد سرخ، حامیان چپ رادیکال این گروه را در بیرون دادگاه خوشحال کرد. 

ایرنه ترل، وکیل مدافع هفت تن از اعضای گروه بریگارد سرخ پس از حکم دادگاه به خبرنگاران گفت: « امروز شاهد پیروزی حق،‌ انسانیت و عدالت دربرابر درخواست دولتها هستیم.» 

دولت امانوئل ماکرون از درخواست استرداد حمایت کرده بود. رئیس جمهوری فرانسه سال گذشته در دیدار خود از شهر رم اعلام کرده بود که «تلاش می کند این اتفاق صورت گیرد.» اما دستگاه قضا در فرانسه کاملا مستقل از سیاست و دستگاه های دولتی عمل می کند. 

 مساله استرداد اعضای پیشین گروه بریگاد سرخ از زمان ریاست جمهوری فرانسوا میتران مطرح بوده است. بر اساس دکترینی که به میتران، رئیس جمهوری سوسیالیست فرانسه نسبت داده می شود وی در اواخر دهه هشتاد اعلام کرد « درصورت تعهد اعضای این گروه به دست کشیدن از خشونت» نسبت به آنها بخشش صورت خواهد گرفت.

 با این حال پس از به قدرت رسیدن امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری فرانسه تصمیم گرفت این افراد بازداشت و به ایتالیا مسترد شوند. در طول دهه ۷۰ و هشتاد میلادی ترورهای بسیاری علیه برخی از شخصیت های سیاسی و افراد ثروتمند انجام گرفت. البته این ترورها از سوی دو گروه چپ رادیکال و راست افراطی صورت گرفتند. به همین دلیل در ایتالیا این دو دهه به «سالهای سرب» مشهور هستند. 

موسس گروه بریگاد سرخ رناتو کورچیو بود. فلسفه اصلی تشکیل این گروه انقلابی مبارزه با فساد سیاستمداران وابسته به ثروت و قدرت بود. این گروه یکی از اولین مخالفان تشکیل سازمان پیمان آتلانتیک شمالی، ناتو، هم بودند. آنها قصد داشتند با فعالیت های خود ایتالیا را از ناتو خارج کنند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

دادستانی فرانسه سنگین‌ترین حکم در قانون را برای صلاح عبدالسلام درخواست کرد

دارمنن پس از تهدیدات داعش خواستار تشدید حفاظت از اماکن یهودیان در فرانسه شد

حمله با چاقو در مترو لیونِ فرانسه چهار زخمی به جا گذاشت؛ حال دو تن از مجروحان وخیم است