Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

امتناع مظنون ایرانی‌تبار حمله نروژ از حرف زدن؛ «می‌خواهد صحبت‌هایش به‌طور زنده منتشر شود»

مراسم یادبود قربانیان حمله نروژ
مراسم یادبود قربانیان حمله نروژ Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

پلیس نروژ روز یکشنبه ۲۶ ژوئن (۵ تیر) گفت مظنون تیراندازی در نزدیکی جشنواره دگرباشان جنسی در نروژ از توضیح اقدامات خود به بازجویان خودداری کرده است و تا چهار هفته آینده در بازداشت موقت باقی خواهد ماند.

آگهی

پلیس نروژ روز یکشنبه ۲۶ ژوئن (۵ تیر) گفت مظنون تیراندازی در نزدیکی جشنواره دگرباشان جنسی در نروژ از توضیح اقدامات خود به بازجویان خودداری کرده است و تا چهار هفته آینده در بازداشت موقت باقی خواهد ماند.

این مرد که مقامات او را یک شهروند نروژی ۴۲ ساله ایرانی‌تبار معرفی کردند اندکی پس از تیراندازی در یک منطقه تفریحی شبانه اسلو در اوایل روز شنبه بازداشت شد. او به ظن قتل، اقدام به قتل و تروریسیم در بازداشت بسر می‌برد.

در جریان این حمله که سرویس امنیتی نروژ آن را «اقدام تروریستی اسلامگرایان» معرفی کرده است دو نفر کشته و بیش از ۲۰ نفر مجروح شدند. قربانیان دو مرد حدود ۵۰ و ۶۰ ساله هستند.

مقامات مظنون را یک اسلامگرای افراطی با سابقه خشونت و تهدید و بیماری روانی توصیف کرده‌اند. آن‌ها گفتند که مظنون از سال ۲۰۱۵ به‌عنوان عضوی از یک شبکه اسلام‌گرا در نروژ برای سرویس‌های امنیتی شناخته شده بود. پلیس گفته است که این مرد در روزهای آینده تحت ارزیابی گسترده روانپزشکی قرار خواهد گرفت.

پلیس اسلو گفت که تلاش کرده است روز شنبه و یکشنبه از مظنون بازجویی کند اما موفق به این امر نشده است. رسانه‌های نروژی نام مظنون را زانیار متاع‌پور معرفی کردند.

جان کریستین الدن، وکیل متاع‌پور از طریق ایمیل به آسوشیتدپرس گفت که موکلش از ضبط و فیلمبرداری اظهاراتش امتناع می‌کند مگر اینکه پلیس ضبط اظهاراتش را بدون تاخیر زمانی (مستقیم) برای عموم منتشر کند تا سانسور یا دستکاری نشود.

ضبط بازجویی‌ها یک روش استاندارد پلیس است.

الدن پیش از این گفته بود که موکلش تیراندازی را انکار نکرده اما هیچ انگیزه‌ای را هنوز فاش نکرده است. این وکیل روز یکشنبه گفت که متاع‌پور با ماندن در بازداشت به مدت چهار هفته مخالفتی ندارد بنابراین روز دوشنبه در دادگاه حاضر نمی‌شود.

جلسات بازداشت پیش از محاکمه در نروژ هر چهار هفته یکبار برگزار می‌شود.

یکی از رسانه‌های نروژ روز شنبه گفت که متاع‌پور با یک افراطی اسلام‌گرای شناخته شده در نروژ در تماس بوده است. این فرد اوایل این ماه عکسی از پرچم رنگین‌کمانی همجنسگرایان در حال سوختن را در شبکه‌های اجتماعی منتشر کرد و خواستار کشتن آن‌ها شد.

حضور نخست وزیر نروژ در جمع مسلمانان و مراسم یادبود

نخست وزیر نروژ و اعضای خانواده سلطنتی روز یکشنبه در مراسم یادبود قربانیان در کلیسای جامع اسلو شرکت کردند.

مرد مسلح در سه مکان از جمله در خارج از «بار لندن» که یک بار محبوب همجنسگرایان در اسلو محسوب می‌شود تیراندازی کرد. بازرسان پلیس می‌گویند که هنوز خیلی زود است که بگوییم آیا مهاجم به‌طور خاص جامعه دگرباشان جنسی را هدف قرار داده یا خیر.

رژه افتخار دگرباشان که قرار بود روز شنبه در نروژ برگزار شود به‌دلیل تیراندازی لغو شد.

یوناس گاهر استوره، نخست وزیر نروژ در مراسم یادبود روز یکشنبه گفت که «تیراندازی گرچه رژه افتخار را لغو کرد اما مبارزه و تلاش برای مقابله با تبعیض، تعصب و نفرت را متوقف نکرد.»

وی همچنین در جمع مسلمانان نروژ سخنرانی کرد.

وی در این جمع گفت: «می‌دانم وقتی معلوم شد عامل این جنایت متعلق به جامعه اسلامی است چه احساسی داشتید. بسیاری از شما ترس و ناآرامی را تجربه کردید. باید این را بدانید که ما در کنار هم هستیم. ما یک جامعه هستیم و با هم مسئول جامعه هستیم.»

رسانه‌های نروژی می‌گویند که متاع‌پور در دهه ۱۹۹۰ به همراه خانواده خود از یکی از مناطق کردنشین ایران وارد نروژ شد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

«رژه افتخار» لندن ۵۰ ساله شد؛ ده‌ها هزار رنگین کمانی‌ در پایتخت بریتانیا راهپیمایی کردند

بازگشت ترس به جامعه نروژ؛ بمب‌گذار اسلو از دادگاه درخواست آزادی مشروط کرد

عامل کشتار ۷۷ نفر در دادگاه شکایت علیه دولت نروژ: انسان و متاسفم؛ هر روز در زندان به فکر خودکشی‌ام