اسرائیل بقایای یک مسجد باستانی را در صحرای نگب کشف کرد

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
مسجد باستانی کشف شده در اسرائیل
مسجد باستانی کشف شده در اسرائیل   -  کپی رایت  AFP

باستان شناسان اسرائیلی روز چهارشنبه ۲۲ ژوئن (یک تیر) از یک مسجد باستانی نادر در جنوب این کشور رونمایی کردند که به گفته مقامات اسرائیل این مسجد گذار مسیحیت به اسلام را در این منطقه نشان می‌دهد.

اداره آثار باستانی اسرائیل در بیانیه‌ای اعلام کرد که بقایای این مسجد که گمان می‌رود بیش از ۱۲۰۰ سال قدمت داشته باشد در جریان کار برای ساخت محله‌ای جدید در شهر بادیه‌نشین رهط کشف شد.

این سازمان گفت که مسجد واقع در صحرای «نگب» شامل یک اتاق مربعی و یک دیوار به سمت مکه است. این مسجد یک تو رفتگی نیم دایره‌ای(محراب) نیز به سمت جنوب دارد.

اداره آثار باستانی اسرائیل افزود: «این ویژگی‌های منحصر به فرد، نشان دهنده معماری بنایی است که از آن به‌عنوان مسجد استفاده می‌شده است.»

AFP
اقامه نماز در مسجد باستانی کشف شده در اسرائیلAFP

این نهاد تصریح کرد در فاصله اندکی از مسجد، یک ساختمان مجلل نیز کشف شد که بقایای ظروف و مصنوعات شیشه‌ای نشان دهنده ثروت ساکنان آن است.

سه سال پیش مقامات اسرائیلی، مسجد دیگری را در نزدیکی همین مکان کشف کردند که متعلق به دوران هفتم تا هشتم پس از میلاد است. آن‌ها این دو عبادتگاه اسلامی را از «قدیمی‌ترین عبادتگاه‌های اسلامی شناخته شده در سراسر جهان» می‌خوانند.

اداره آثار باستانی اسرائیل در بیانیه خود تصریح کرد که مساجد، املاک و خانه‌ها دیگر کشف شده در نزدیکی این مکان، «یک روند تاریخی را در شمال نگب نشان می‌دهد که با معرفی دین جدید- دین اسلام و حکومت و فرهنگ جدید در منطقه ایجاد شده است.»

این نهاد افزود: «این‌ها به تدریج ایجاد شدند و وارث امپراتوری پیشین بیزانس و مسیحیت بودند که برای صدها سال بر این سرزمین تسلط داشتند.»

فتح این منطقه از سوی مسلمانان در نیمه اول قرن هفتم رخ داد.

اداره آثار باستانی اسرائیل گفت که مساجد کشف شده در «رهط» در مکان‌های فعلی خود چه به‌عنوان بناهای تاریخی چه به‌عنوان مکان‌های فعال برای نماز حفظ خواهند شد.