یکسال پس از پیروزی رئیسی؛ بهای نان و غلات دو برابر و موادغذایی ۸۵ درصد گران شد

بازار مولوی، تهران
بازار مولوی، تهران Copyright AFP
Copyright AFP
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

ایران در حال حاضر از نظر سطح بالای نرخ تورم جزء ۱۰ کشور صدرنشین جهان است و پس از ونزوئلا، سودان، لبنان، سوریه، زیمباوه، ترکیه، سورینام و آرژانتین در رده نهم قرار دارد.

آگهی

نرخ تورم نقطه‌ای در اقتصاد ایران با جهش کم سابقه ۳۳ درصدی رکورد ۵۲.۱ درصدی اردیبهشت ۱۳۹۸ را شکست. 

مرکز آمار ایران روز چهارشنبه یک تیر اعلام کرد، نرخ تورم نقطه‌ای در خرداد ماه ۱۴۰۱ به ۵۲.۵ درصد رسید؛ یعنی خانوارهای ایرانی به طور متوسط ۵۲.۵ درصد بیش از خرداد سال گذشته برای خرید یک مجموعه یکسان از کالاها و خدمات هزینه کرده‌اند. 

نرخ تورم نقطه‌ای اردیبهشت ۱۴۰۱، یک ماه پیش ۳۹.۳ درصد اعلام شده بود که ۱۳.۲ واحد درصد کمتر بود. 

بر پایه گزارش مرکز آمار ایران، نرخ تورم سالانه منتهی به خرداد ماه ۱۴۰۱ نیز به ۳۹.۴ درصد رسید که ۰.۷ درصد بالاتر از نرخ اعلام شده برای اردیبهشت گذشته بود. بدین ترتیب، نرخ تورم سالانه در ایران برای نوزدهمین ماه متوالی بالای ۳۰ درصد باقی ماند.

تورم ماهانه نیز ۱۲.۲ درصد گزارش شده که نرخی کم سابقه در اقتصاد ایران به شمار می‌رود.

این گزارش حاکیست، قیمت مواد خوراکی در خرداد ۱۴۰۱ نسبت به خرداد سال گذشته که با پیروزی ابراهیم رئیسی در انتخابات ریاست جمهوری مصادف بود، ۸۵.۵ درصد افزایش یافته است. این نرخ در مقایسه با یک ماه پیش و آغاز حذف ارز ترجیحی از سوی دولت آقای رئیسی نیز ۲۶.۹ درصد بالاتر رفته است. 

در میان اقلام خوراکی مورد استفاده خانوارهای ایرانی، بهای روغن در مقایسه با خرداد سال پیش ۲۸۵.۴ درصد جهش کرده و پس از آن بیشترین صعود قیمت با ۹۳.۸ درصد به انواع نان و غلات تعلق دارد. افزایش یکساله نرخ نان و غلات برای خانوارهای شهری ۹۸.۲ درصد اعلام شده که به معنای دو برابر شدن قیمت آن است.

به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

ایران در حال حاضر از نظر سطح بالای نرخ تورم جزء ۱۰ کشور صدرنشین جهان است و پس از ونزوئلا، سودان، لبنان، سوریه، زیمباوه، ترکیه، سورینام و آرژانتین در رده نهم قرار دارد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

«صادرات نفت ایران در دوازده ماه گذشته به بیش از ۳۵ میلیارد دلار رسید»

هکرهای مرتبط با اسرائیل مسئولیت «حمله سایبری» به جایگاه‌های سوخت در «سراسر ایران» را برعهده گرفتند

هم‌پیمانی با قدرت‌های نوظهور اقتصادی؛ عضویت در بریکس چه دستاوردی برای ایران دارد؟