بزرگترین اعتصاب ۳ دهه اخیر خطوط ریلی در بریتانیا آغاز شد

Access to the comments نظرها
نگارش از مریم عباسی‌زاده
 در اولین روز اعتصاب سراسری شبکه ریلی در انگلیس مسافری در ایستگاه استون لندن به تابلوی حرکت قطارها نگاه می کند
در اولین روز اعتصاب سراسری شبکه ریلی در انگلیس مسافری در ایستگاه استون لندن به تابلوی حرکت قطارها نگاه می کند   -  کپی رایت  AP Photo

هزاران نفر از کارکنان شبکه ریلی بریتانیا از روز سه شنبه ۲۱ ژوئن در اعتراض به دستمزدها و شرایط کاری اعتصاب کردند. گستره این اعتصابات در ۳ دهه اخیر بی‌سابقه بوده و بیم آن می‌رود که به بخش‌های دیگر هم سرایت کند.

این حرکت اعتراضی که در واقع نیمی از شبکه ریلی سراسر بریتانیا را فلج کرده و مابقی را هم بشدت مختل کرده در روزهای پنجشنبه و شنبه نیز ادامه خواهد داشت.

شرکت نتوورک ریل که زیرساخت‌های شبکه ریلی را اداره می‌کند، هشدار داده که اعتصاب سه روزه کارکنان در عمل باعث بروز شش روز اختلال در شبکه ریلی این کشور می‌شود. گفته می‌شود که بین ۴۰ تا ۵۰ هزار نفر از کارکنان شبکه ریلی بریتانیا در این حرکت اعتراضی شرکت کرده و ۱۳ اپراتور قطار مختل شده‌اند. شبکه متروی لندن نیز به‌طور جداگانه به‌دلیل اعتصابات فعالیت خود را متوقف کرده است.

این اقدام دستکم از سال ۱۹۸۹ در بریتانیا سابقه نداشته است. پیش‌تر نیز هزاران نفر از اعضای اتحادیه کارگری در مرکز لندن راهپیمایی کردند و معلمان و پزشکان و پرسنل درمانی بهداشت دولتی NHS نیز ضمن ابراز همبستگی با کارکنان راه آهن، تهدید به دست کشیدن از کار کرده بودند.

این در حالیست که طی هفته‌های اخیر اعتصابات مشابهی در فرودگاه‌های بریتانیا موجب لغو و تاخیر پروازهای بسیاری شد و تعداد زیادی مسافر را سرگردان کرد و صف‌های طولانی ایجاد کرد.

بوریس جانسون، نخست وزیر بریتانیا که برای حل مشکلات اقتصادی کشور است این اقدام را موجب وارد شدن آسیب به کسب و کارها ارزیابی کرده است.

نرخ تورم بریتانیا بویژه در حوزه صنعت و خوراک و انرژی به حدود ۱۰ درصد رسیده است.

به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید