Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

آگهی

دست کم دویست نفر در اتیوپی قتل عام شدند

نیروهای ارتش اتیوپی در منطقه تیگرای، مارس ۲۰۲۲
نیروهای ارتش اتیوپی در منطقه تیگرای، مارس ۲۰۲۲ Copyright آسوشیتدپرس
Copyright آسوشیتدپرس
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

این یکی از خونبارترین درگیری‌های داخلی در دومین کشور پرجمعیت آفریقا محسوب می‌شود.

آگهی

به گفته مقامات اتیوپی یک گروه شورشی روز یکشنبه بیش از دویست نفر از قومیت «امهره» را قتل عام کردند.

این یکی از خونبارترین درگیری‌های داخلی در دومین کشور پرجمعیت آفریقا محسوب می‌شود.

شاهدان و مقامات محلی به خبرگزاری آسوشیتدپرس گفتند که در حمله اعضای «ارتش آزادیبخش اورومو» به روستایی در ایالت ارومیه، وسیع‌ترین و پرجمعیت‌ترین منطقه اتیوپی، حداقل ۲۳۰ نفر کشته شدند.

دولت اتیوپی گروه شورشی موسوم به «ارتش آزادیبخش اورومو» را یک سازمان تروریستی می‌داند. در عین حال، این گروه هرگونه ارتباط با این قتل عام را رد کرده و گفته است که این کشتار توسط یک گروه شبه نظامی حامی آبی احمد، نخست وزیر اتیوپی انجام شده است.

اتیوپی پس از سرکوب شورشان توسط دولت آقای آبی و متحدانش در منطقه تیگرای در نوامبر ۲۰۲۰، تا کنون چنین خشونت قومی را تجربه نکرده بود.

این شورش‌ها و درگیری‌ها از کجا شروع شد؟

اهالی تیگرای، به عنوان یک اقلیت قومی پرنفوذ در اتیوپی تلاش کرده تا علیه سیاست‌های آقای آبی در جهت از بین بردن سیستم فدرالیسم قومی این کشور شورش کند.

این درگیری‌ها خیلی زود به یک جنگ داخلی تبدیل شد و هزاران کشته و زخمی و میلیون‌ها گرسنه و آواره برجای گذاشت. هر دو طرف درگیری یک دیگر را به ارتکاب به جنایت جنگی از جمله پاکسازی قومیتی، کشتار جمعی و خشونت جنسی متهم می‌کنند.

در عین حال که اعضای ارتش آزادیبخش اورومو خود را از این کشتار مبری می دانند، مقام‌های دولت آقای آبی و همچنین مقامات ایالت اورومیه هر کدام انگشت اتهام را به سمت این گروه شبه نظامی می برند.

توییتر یورونیوز فارسی را دنبال کنید

دولت مستقر در اتیوپی با چالش‌های بی‌شماری از جمله تحکیم قدرت در میان گروه‌های قومی متعدد مواجه است. یکی از اصلی‌ترین چالش‌های دولت مستقر همین قوم امهره است که دومین گروه بزرگ قومی در این کشور را تشکیل می‌دهند.

دانیل بیکیلی، کمیسر ارشد کمیسیون حقوق بشر اتیوپی روز یکشنبه با انتشار توییتی از مقامات این کشور خواست تا تمام «اقدامات لازم» را برای محافظت از غیرنظامیان انجام دهند. وی گفت: «هرگونه اقدام قانونی باید حداکثر احتیاط را برای جلوگیری از هدف قرار دادن مستقیم یا غیرمستقیم غیرنظامیان به کار گیرند.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

آیا طالبان به دنبال یکدست‌‎سازی قومی در افغانستان هستند؟

نسل‌کشی رواندا؛ بحران قومی، تاخیر جامعه جهانی و نقش مخرب فرانسه

گفتگوی فعال اویغور با یورونیوز: هدف چین کمونیست پاکسازی قومی سین‌کیانگ از اویغورهاست