Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

پمپئو: احتمال دارد ایرانی‌ها بتوانند تنگه هرمز را ببندند و قیمت انرژی از این هم بالاتر برود

مایک پمپئو وزیر خارجه سابق آمریکا
مایک پمپئو وزیر خارجه سابق آمریکا Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از مریم عباسی‌زاده
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

وزیرامورخارجه سابق آمریکا که از مخالفان «سرسخت» برجام و از مدافعان «فشار حداکثری» بود، با انتقاد از سیاست فعلی آمریکا ادعا کرد که تمایل کاخ سفید به حصول یک توافق هسته‌ای «احمقانه» موجب بالاتر رفتن قیمت انرژی و «بدتر شدن» وضع زندگی آمریکایی‌ها شده است.

آگهی

مایک پمپئو، وزیرامورخارجه پیشین آمریکا سیاست جوبایدن و مقامات فعلی این کشور در قبال جمهوری اسلامی ایران را باردیگر به باد انتقاد گرفت. آقای پمپئو که روز یکشنبه ۱۹ ژوئن با شبکه خبری فاکس‌نیوز گفتگو می‌کرد گفت این امکان وجود دارد که ایرانی‌ها بتوانند با بستن تنگه هرمز موجب بالاتر رفتن قیمت انرژی شوند و این درحالیست که دولت بایدن همچنان امید دارد بتواند مقامات ایران را راضی نگه دارد.

آقای پمپئو توضیح بیشتری در مورد اینکه چگونه امکان دارد ایران تنگه هرمز را ببندد و در چه زمانی می‌خواهد این شاهراه عبوری نفت و گاز را مسدود کند، نداد. مقامات نظامی ایران پیش‌تر و به‌کرات علاوه بر برگزاری رزمایش‌های مختلف، تهدید کرده بودند در صورت نیاز اقدام به بستن تنگه هرمز خواهند کرد.

وزیرامورخارجه سابق آمریکا که از مخالفان «سرسخت» برجام و از مدافعان «فشار حداکثری» بود، با انتقاد از سیاست فعلی آمریکا ادعا کرد که تمایل کاخ سفید به حصول یک توافق هسته‌ای «احمقانه» موجب بالاتر رفتن قیمت انرژی و «بدتر شدن» وضع زندگی آمریکایی‌ها شده است.

او در ادامه گفت جوبایدن به ثبات حاکم بر منطقه خاورمیانه که تحت تلاش‌های ۴ ساله دولت دونالد ترامپ حاصل شده بود، تنها به‌دلیل رسیدن به یک توافق جدید با ایران بی‌توجه شده است. آقای پمپئو بار دیگر ایران را یکی از حامیان اصلی تروریسم و بزرگترین تهدید منطقه برشمرد.

این مقام سابق دولت ترامپ همچنین پیش‌بینی کرد که تلاش‌های دولت بایدن برای حصول توافق با ایران احتمالا بر روابط واشنگتن با دیگر کشورهای منقطه تاثیرگذار باشد و سران این کشورها دیگر به آمریکا اعتماد سابق را نداشته باشند. مواضع مایک پمپئو در حالی بیان می‌شود که جوبایدن سفر به خاورمیانه و در راس آن‌ها بازدید از عربستان سعودی را در برنامه خود دارد.

همزمان و در حالی که در مورد مذاکرات برجامی هر دو طرف اصلی بر نزدیک بودن توافق نهایی تاکید می‌کنند گفته می‌شود برخی موارد حل نشده از جمله قرارداشتن نام سپاه پاسداران در لیست سازمان‌های تروریستی مانع تحول خاصی در بن‌بست مذاکرات شده است. سعید خطیب‌زداه، سخنگوی وزارت خارجه ایران روز دوشنبه ۲۰ ژوئن درآخرین موضع‌گیری خود با تاکید بر اینکه «قطار مذاکرات وین باوجود بدعهدی ایالات متحده از ریل خود خارج نشده»، ابراز امیدواری کرد که طرف آمریکایی هر چه زودتر به مسیری که نتیجه آن امضای توافق است، بازگردد.

**به فیسبوک یورونیوز فارسی بپیوندید 
**

منابع بیشتر • FoxNews

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ادعای جدید فرمانده سپاه همزمان با اسکورت بمب‌افکن‌های آمریکایی توسط جت‌های اسرائیلی در خلیج فارس

جوزپ بورل: احتمال بازگشت به برجام و رسیدن به توافق با ایران کاهش یافته است

«مامور وزارت اطلاعات ایران» در آمریکا تحت تعقیب قرار گرفت؛ اف‌بی‌آی به دنبال مجید دستجانی فراهانی