جنگ در اروپا؛ تهاجم ارتش روسیه به اوکراین ۱۰۰ روزه شد

جنگ اوکراین ۱۰۰ روزه شد؛ مادر اوکراینی در سوگ فرزند
جنگ اوکراین ۱۰۰ روزه شد؛ مادر اوکراینی در سوگ فرزند Copyright Natacha Pisarenko/Copyright 2022 The Associated Press. All rights reserved
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

در حالی تهاجم نظامی روسیه به اوکراین وارد صدمین روز خود شد که ایالات متحده‌ آمریکا و اروپا به‌طور مرتب بر میزان تحریم‌ها علیه این کشور اضافه می‌کنند اما مسکو همچنان به پیشروی خود در خاک اوکراین ادامه می‌دهد

آگهی

در حالی تهاجم نظامی روسیه به اوکراین وارد صدمین روز خود شد که ایالات متحده‌ آمریکا و اروپا به‌طور مرتب بر میزان تحریم‌ها علیه این کشور اضافه می‌کنند اما مسکو همچنان به پیشروی خود در خاک اوکراین ادامه می‌دهد با این حال مقامات نظامی بریتانیا می‌گویند که روسیه به هیچ یک از اهداف راهبردی اولیه خود در اوکراین نرسیده است.

این جنگ که به‌عنوان بدترین تهاجم نظامی در اروپا در دهه‌های اخیر شناخته می‌شود باعث آوارگی میلیون‌ها نفر شده است. ده‌ها هزار غیرنظامی و نظامی در آن کشته شده‌اند و ویرانی کارخانه‌ها، بیمارستان‌ها، پل‌ها، مدارس و منازل مسکونی را در پی داشته است.

روسیه تاکنون بخش‌های زیادی از اراضی اطراف شبه‌ جزیره کریمه را که مسکو هشت سال پیش به خاک خود ضمیمه کرده بود، تصرف کرده است.

این کشور همچنین توانسته است راه اوکراین را به‌طور کامل به دریای آزوف قطع کند و سرانجام پس از یک محاصره سه ماهه، کنترل کامل بندر کلیدی ماریوپل را به دست آورد.

آخرین خبر‌ها، تحولات و رویدادهای مرتبط با تهاجم نظامی روسیه به اوکراین در روز جمعه سوم ژوئن ۲۰۲۲ را در این گزارش پیگیری کنید.

03.06.2022
22:36

فرماندار لوهانسک: «سورودونتسک» سقوط نکرده است، زلنسکی: از جنگ پیروز بیرون می‌آییم

 
ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهور اوکراین روز جمعه ۳ ژوئن و در یکصدمین روز حمله روسیه به  کشورش گفت که اوکراین از این جنگ پیروز بیرون می‌آید، زیرا اتحادیه اروپا تحریم‌های خود علیه مسکو را با تحریم تدریجی نفت تشدید کرده است.

مسکو که این روزها نیروهای خود را در منطقه دونباس در شرق اوکراین متمرکز کرده است، می‌گوید که تا به امروز به برخی از اهداف از پیش تعیین شده خود دست یافته است و عملیات نظامی‌ ارتش روسیه تا دست یازیدن به اهداف تعیین شده ادامه خواهد یافت.  

از زمانی که پوتین در ۲۴ فوریه دستور حمله به اوکراین را صادر کرد، ارتش روسیه مناطق جدید تحت کنترل خود در خاک اوکراین را سه برابر کرده است. روسیه با الحاق شبه جزیره کریمه و با کنترل اراضی شرق اوکراین در دونباس و نیز تصرف مناطق جدید در جنوب این کشور، اکنون نزدیک به ۱۲۵ هزار کیلومتر مربع از خاک اوکراین را در اشغال خود دارد.  

زلنسکی با این حال روز جمعه در ویدئویی که از خود در مقابل ساختمان ریاست‌جمهوری در کی‌یف و به همراه چند تن از نزدیکانش ضبط و در اینستاگرام منتشر کرد، گفت: «پیروزی از آن ما خواهد بود».

همزمان سرگئی گایدایی، فرماندار منطقه لوهانسک اعلام کرد که ارتش روسیه هنوز شهر «سورودونتسک» را تصرف نکرده و در آنجا در حال عقب‌نشینی است.

وی افزود که روس‌ها به طور کامل شهر را تصرف نکرده‌اند. و اگر قبلاً با تصرف حدود ۷۰درصد از شهر توسط روس‌ها وضعیت دشواری داشتیم، اما اکنون آنها ۲۰ درصد عقب رانده شده‌اند. 

03.06.2022
21:18

ماکرون: به پوتین گفتم با حمله به اوکراین مرتکب یک خطای تاریخی شدی

امانوئل ماکرون، رئيس جمهوری فرانسه می‌گوید پوتین با حمله اوکراین مرتکب یک خطای تاریخی و اساسی شده و اکنون در دنیا منزوی شده است. 

آقای ماکرون در گفتگو با رسانه‌های فرانسه همچنین گفت: «من به خود پوتین گفتم که فکر می‌کنم او یک خطای تاریخی و اساسی برای مردم روسیه، برای خودش و هم همینطور برای تاریخ مرتکب شد.» 

رئيس جمهوری فرانسه همچنین احتمال سفر به کی‌یف در آینده نزدیک را رد نکرد. 

03.06.2022
21:12

بایدن: به اوکراینی‌ها نمی‌گویم چه کاری را باید بکنند یا نکنند 

جو بایدن، رئيس جمهوری آمریکا می‌گوید برای پایان دادن به جنگ روسیه در اوکراین، مذاکره، راه حلی ضروری است. 

بایدن در پاسخ به این سوال که آیا اوکراین باید برای پایان دادن به جنگ و برقراری صلح در منطقه بخشی از خاک خود را به روسیه واگذار کند یا خیر، گفت: «سیاست ما این است که بدون نظر اوکراین هیچ تصمیمی در خصوص این کشور نگیریم. این سرزمین آنها است و من هم به آنها نمی‌گویم که چه کاری را انجام دهند و یا چه کاری را نباید انجام دهند.» 

در روزهای اخیر برخی از شخصیت‌های سیاسی برجسته در آمریکا از جمله هنری کیسینجر خواستار این شده بودند که اوکراین با پذیرش ضمیمه شدن بخشی از خاک این کشور به روسیه، زمینه را برای پایان جنگ و برقراری صلح فراهم کند. ایده‌ای که البته با انتقاد دولت اوکراین رو به رو شده است. 

03.06.2022
21:04

پوتین: غلات اوکراین می‌تواند از طریق بلاروس صادر شود 

ولادیمیر پوتین، رئيس جمهوری روسیه در گفتگو با تلویزیون روسیه با اشاره به اینکه بحران جهانی غذا بدتر خواهد شد، تاکید کرد که کشورهای جهان قصد دارند مسکو را به خاطر مشکلات جهانی غذا، مقصر معرفی کنند. 

رئيس جمهوری روسیه همچنین با اشاره به اینکه بریتانیا و آمریکا کودهای شیمیمیایی روسیه را تحریم کرده‌اند، اظهار داشت که اوضاع از این هم بدتر خواهد شد. او در بخش دیگری از گفتگو ممنوعیت صادرات غلات از بنادر اوکراین را رد کرد و مدعی شد که تا زمانی که تحریم‌ها علیه روسیه برداشته شوند، بهترین راه برای صادرات غلات اوکراین، ارسال آن از طریق بلاروس است. 

رئيس جمهوری روسیه همچنین گزارش‌های مربوط به ممنوعیت صادرات روسیه را یک بلوف دانست و افزود: «کشورهای غربی سعی می‌کنند با مقصر دانستن روسیه برای مشکلات پیش آمده در بازار جهانی غذا، بر اشتباهات خود سرپوش بگذارند.» 

او همچنین با اشاره به تحریم‌های اعمال شده علیه بلاروس گفت: «اگر می‌خواهید مشکلات صادرات غلات اوکراین را حل کنید، ساده‌ترین راه بلاروس است. هیچ کس هم جلوی آن را نمی‌گیرد اما برای این کار باید تحریم‌های بلاروس را لغو کنید.» 

03.06.2022
13:29

لوکاشنکو: آماده گفت‌وگو در موضوع انتقال غله اوکراین از طریق بلاروس هستیم


الکساندر لوکاشنکو، رئیس جمهوری بلاروس روز جمعه گفت که مینسک آماده است تا درباره انتقال احتمالی غله اوکراین از طریق بلاروس با کمی «مصالحه» گفت‌وگو کند.
اوکراین یکی از بزرگترین صادرکننده‌های غلات در دنیا است اما از زمان تهاجم روسیه به خاک این کشور قادر به استفاده از بنادر دریای سیاه برای ارسال غله نیست. 
صادرات غلات اوکراین از طریق بلاروس یکی از گزینه‌های مذاکرات گسترده‌ای است که از سوی سازمان ملل رهبری می‌شود و هدف آن افزایش عرضه جهانی غلات با نزدیک شدن به بحران بزرگ غذایی است.
روزنامه بلاروس تودی به نقل از لوکاشنکو نوشته است: «خب ما می‌توانیم صحبت کنیم. مشکلی نداریم. آن [غله] را از طریق بلاروس منتقل کنید اما باید مصالحه وجود داشته باشد.»

03.06.2022
13:01

اولین نخست وزیر ولادیمیر پوتین از روسیه خارج شده است


میخائیل کاسیانوف، اولین نخست وزیر ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه روز جمعه در زمانی که درباره جنگ در اوکراین صحبت می‌کرد گفت که در خارج از کشور است. 

او در پیامی به خبرگزاری فرانسه نوشت: «امیدوارم برای مدت کوتاهی باشد.»
وی نخواست دلایل، تاریخ عزیمت و محل حضورش را فاش کند. 
کاسیانوف ۶۴ ساله به‌طور علنی مخالفت خود با جنگ در اوکراین را اعلام کرده است. او عضو یک «کمیته ضد جنگ» است که از سوی چندین مخالف روس در تبعید ایجاد شده است. 

03.06.2022
12:20

روسیه روسای رسانه‌های آمریکایی در مسکو را فرا می‌خواند


وزارت امور خارجه روسیه اعلام کرد که مسئولان رسانه‌های آمریکایی در مسکو را به نشستی فرا می‌خواند تا آن‌ها را از اقداماتی در پاسخ به محدودیت‌های آمریکا علیه رسانه‌های روس آگاه کند.
ماریا زاخارووا، سخنگوی این وزارتخانه گفت: «اگر فعالیت رسانه‌های روس در ایالات متحده آمریکا عادی نشود، سخت‌ترین اقدامات ناگزیر را به‌دنبال خواهد داشت.»
نشست وزارت امور خارجه روسیه با مسئولان رسانه‌های آمریکایی روز دوشنبه آینده برگزار می‌شود. 

03.06.2022
11:58

رئیس پارلمان اوکراین با صدراعظم آلمان دیدار کرد


رئیس پارلمان اوکراین با اولاف شولتس، صدراعظم آلمان دیدار کرد و در جلسه پارلمان آلمان در برلین شرکت کرد. 
روسلان استفانچوک، رئیس پارلمان اوکراین پیش از دیدار با شولتس گفت که می‌خواهد صدراعظم آلمان را به کی‌یف برای سخنرانی مقابل قانون گذاران اوکراینی دعوت کند. 
شولتس از زمان آغاز جنگ اوکراین از این کشور دیدار نکرده است گرچه برخی از وزرای آلمانی راهی اوکراین شده‌اند. 


 

03.06.2022
11:49

اتحادیه اروپا به‌طور رسمی تحریم نفت روسیه را نهایی کرد


اتحادیه اروپا روز جمعه به‌طور رسمی تحریم نفت روسیه و سایر تحریم‌ها را که بانک‌های این کشور را هدف قرار می‌دهد، تصویب کرد. 


طبق این مصوبه نفت خام روسیه طی شش ماه و سایر فراورده‌های نفتی پالایش شده این کشور طی هشت ماه از بازار خارج خواهند شد. 
اتحادیه اروپا اعلام کرد که تنها «یک استثنای موقت» برای کشورهای محصور در خشکی مانند مجارستان، جمهوری چک و اسلواکی وجود خواهد داشت. 
رهبران اتحادیه اروپا می‌گویند که این اقدام به این معنی است که از حدود ۹۰ درصد صادرات نفت روسیه به اروپا تا پایان سال جلوگیری خواهد شد. اتحادیه اروپا حدود ۲۵ درصد نفت خود را از روسیه تامین می‌کرد. 

03.06.2022
11:41

سفیر اوکراین: ترکیه غلاتی را که روسیه از ما دزدیده، خریداری کرده است


سفیر اوکراین در آنکارا، ترکیه را متهم کرد که غلات این کشور را که از سوی روسیه دزدیده شده، خریداری کرده است. 

طبق گزارش رویترز، سفیر کی‌یف در آنکارا روز جمعه گفت که ترکیه از جمله کشورهایی است که گندمی را که روسیه از اوکراین «دزدیده» خریداری کرده است. 
واسیل بودنار همچنین به خبرنگاران گفت که از مقامات ترکیه و اینترپل کمک گرفته است تا بفهمد چه کسی در حمل و نقل غلات از  آب‌های ترکیه دست داشته‌ است. 

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

جنگ در اوکراین؛ زلنسکی: روسیه ۲۰ درصد از خاک کشور ما را اشغال کرده است

جنگ در شرق اروپا؛ بایدن از بسته جدید کمک‌های نظامی ۷۰۰ میلیون دلاری به اوکراین رونمایی کرد

سفر خاورمیانه‌ای پوتین و تغییرات تاکتیکی کی‌یف برای زمستان؛ جنگ اوکراین به کجا خواهد رسید؟