کوه‌های شمال چاد؛ مرز مخدوش میان طلا و مرگ

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
نظامیان چاد
نظامیان چاد   -  کپی رایت  STEFAN HEUNIS/AFP or licensors

حدود یک هفته پیش رسانه‌های فرانسوی زبان اخبار مربوط به کشتار در معادن چاد را آغاز کردند. حدود صد معدنچی در شمال چاد، کشته شده‌اند. دولت عملا توانی برای مهار خشونت در این منطقه ندارد.

کوه‌های تیبستی، محل وقوع این جنایت در شمال چاد و قلب صحرای آفریقا به «غرب وحشی» منطقه معروف است؛ جایی که هیچ قانونی بر آن حکمفرما نیست. فاصله نزدیک‌ترین منبع آب با معادن طلای تیبستی بیش از ۲۰۰ کیلومتر است و فروشندگان لیبیایی، به کارگران معدن آب شرب می‌فروشند. 

آنطور که مقام‌های محلی می‌گویند ماجرای کشتار، بر سر یک دعوای بی‌اهمیت میان دو کارگر ساده آغاز و بعد از دقایقی به درگیری قومی میان معدنچیان لیبیایی و موریتانیایی حاضر در محل تبدیل شد. پس از خشونت‌های بی‌سابقه، مقام‌های محلی تصمیم گرفتند تمام فعالیت‌های معادن طلا را متوقف کنند. 

حدود ۱۰ سال پیش، رگه‌های طلا در کوه‌های تیبستی کشف و پای هزاران نفر از شهروندان فقیر چاد و لیبی به منطقه باز شد. جویندگان طلا، معادن غیرقانونی را برای یافت رگه‌های جدید، معادن عمیق و عمیق‌تری حفر می‌کنند. 

 این یک دهه، زمانی است که لیبی یک سرزمین بی‌دولت بود و امروز هم عملا همین وضعیت ادامه دارد. انجامینا، پایتخت چاد با این منطقه بیش از ۱۰۰۰ کیلومتر فاصله دارد و دولت نمی‌تواند نیروی کافی به سرزمین‌های صعب‌العبور شمال بفرستد.

فراتر از این، شورشیان مسلح چاد، از جمله جبهه «تغییر و آشتی»، شوراهی فرماندهی نظامی برای رهایی جمهوری و همچنین شورشیان فراری دارفور سودان هم در این منطقه حاضرند و دولت توان میلی و برای حضور در شمال چاد و درگیری بیشتر ندارد.