Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

رئیس جمهوری چاد در درگیری با شورشیان کشته شد

 رئیس جمهوری چاد در درگیری با شورشیان کشته شد
Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

مقامات ارتش اعلام کرده‌اند یک شورای نظامی به ریاست پسر ادریس دبی مسئولیت دستگاه اجرایی در این کشور را در دست گرفته است.

آگهی

ادریس دِبی، رئیس جمهوری چاد که پیش‌تر در جریان درگیری‌های جاری در کشورش با شورشیان زخمی شده بود روز سه‌شنبه در پی شدت جراحات وارده جان باخت.

به گفته فرماندهان نیروهای مسلح، رئیس جمهوری چاد در حالیکه عملیات ارتش کشورش در نبرد با شورشیان را در شمال چاد فرماندهی می‌کرد، ابتدای هفته جاری مجروح شده بود.

سخنگوی ارتش چاد روز سه‌شنبه در نطقی تلویزیونی اعلام کرد که ادریس دبی بر اثر شدت جراحات جان باخته است.

این فرمانده ارشد ارتش در بیانیه‌ای که در تلویزیون خوانده شد، تصریح کرد: ادریس دبی اینتو، رئیس جمهوری، رئیس کشور و فرمانده عالی نیروهای مسلح برای دفاع از تمامیت ارضی کشور پا به میدان نبرد گذاشت و آخرین نفس‌های خود را در این راه کشید. با تاسف عمیق به مردم چاد اعلام می‌کنیم که «مارشال چاد» روز سه‌شنبه بیستم آوریل ۲۰۲۱ چشم از جهان فرو بست.

در پی اعلام خبر کشته شدن رئیس جمهوری چاد ارتش این کشور مقرارت منع رفت آمد وضع کرد و مرزهای این کشور نیز به دستور نیروهای مسلح بسته شده است.

مقامات ارتش اعلام کرده‌اند یک شورای نظامی به ریاست پسر ادریس دبی مسئولیت دستگاه اجرایی در این کشور را در دست گرفته است.

ادریس دبی که که از ۳۰ سال پیش تاکنون بر مستند قدرت قرار داشت از متحدان نزدیک فرانسه در نبرد با گروه‌های افراط‌گر در منطقه ساحل به حساب می‌آمد.

ادریس دِبی ۶۸ ساله که پیشینه‌ای نظامی داشت سال ۱۹۹۰ در پی کودتا در این کشور قدرت را در دست گرفت و در اوت سال گذشته میلادی به درجه مارشالی ارتقاء پیدا کرد.

وی بر اساس نتایج اولیه انتخابات اخیر ریاست جمهوری در چاد که دوشنبه شب توسط نهاد ملی نظارت بر انتخابات اعلام شد با کسب بیش از ۷۹ درصد آرا برای یک دوره دیگر شش ساله بار دیگر برای هدایت دستگاه اجرایی کشورش انتخاب شده بود.

به گفته وزرا و افسران عالی رتبه ارتش چاد ادریس دبی طی روزهای شنبه و یکشنبه عازم خط مقدم نبرد‌ میان ارتش با گروهی از شورشیان در شمال کشور شده بود که روز یازدهم آوریل همزمان با برگزاری انتخابات تهاجمی را از پایگاه‌های پشتیبانی خود در خاک لیبی آغاز کرده بودند.

شورشیانی که ارتش مدعی شده بود آنها را در نبردها شکست داده پیش‌تر در بیانیه‌ای اعلام کرده بودند که ادریس دبی در جریان درگیری‌ها زخمی شده است؛ اما منابع رسمی در داخل چاد از تایید این خبر سر باز زده بودند.

به توییتر یورونیوز فارسی بپینوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

حمله مرگبار بوکوحرام در چاد؛ حداقل ۲۳ سرباز کشته شدند

اسرائیل و چاد پس از چهار دهه روابط دیپلماتیک را از سر می‌گیرند

هجده کشته در حمله نیروهای بوکوحرام به منطقه دریاچه چاد