Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

پرواز ۳۰ جت چینی بر فراز حریم تایوان؛ حریم دفاع هوایی تایوان تا کجا کشیده شده است؟

تصویر منتشر شده توسط وزارت دفاع تایوان از پرواز یک جنگنده میراژ ساخت فرانسه در یک پایگاه نظامی تایوان در ماه می
تصویر منتشر شده توسط وزارت دفاع تایوان از پرواز یک جنگنده میراژ ساخت فرانسه در یک پایگاه نظامی تایوان در ماه می Copyright آسوشیتدپرس
Copyright آسوشیتدپرس
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

وزارت دفاع تایوان اواخر روز دوشنبه اعلام کرد که به‌منظور نظارت بر فعالیت‌های چین سامانه‌های موشکی دفاع هوایی خود را مستقر کرده است.

آگهی

چین با ۳۰ جت شامل بیش از ۲۰ جنگنده بار دیگر وارد حریم دفاع هوایی تایوان شد. این دومین نقض بزرگ حریم دفاع هوایی تایوان در سال جاری محسوب می‌شود.

وزارت دفاع تایوان اواخر روز دوشنبه اعلام کرد که به‌منظور نظارت بر فعالیت‌های چین سامانه‌های موشکی دفاع هوایی خود را مستقر کرده است.

در سال اخیر، پکن برای نشان دادن نارضایتی خود از سیاست‌های تایوان، بارها و بارها پروازهایی را به منطقه دفاعی تایوان گسیل داشته است و ناوگان جنگنده فرتوت تایپه را مرتباً تحت‌فشار قرار داده است.

تایوان یک منطقه دموکراتیک خودمختار محسوب می‌شود ولی چین این جزیره را قلمرو خود می‌داند و گفته است اگر لازم شود روزی حتی با توسل به‌زور آن را تصرف خواهد کرد.

هفته پیش آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا، پکن را به افزایش تنش‌ها متهم کرد و با اشاره به نمونه‌های متعدد نقض حریم هوایی تایوان توسط چین آن را مصداق «گفتمان و فعالیت‌های فزاینده تحریک‌آمیز» خواند.

این اظهارات بلینکن پس از آن بیان شد که جو بایدن، رئیس‌جمهور ایالات متحده در سفر به ژاپن، با زیر پا گذاشتن سیاست‌های دیرین ایالات متحده گفت اگر تایوان مورد حمله چین قرار گیرد، واشنگتن از لحاظ نظامی از آن دفاع خواهد کرد.

تهاجم روز دوشنبه بزرگ‌ترین تهاجم چین به حریم هوایی تایوان از ۲۳ ژانویه بود که ۳۹ هواپیما وارد منطقه شناسایی پدافند هوایی تایوان موسوم به «آدیز» شدند.

این در حالی است که منطقه آدیز با حریم هوایی سرزمینی تایوان یکسان نیست، بلکه شامل یک منطقه بسیار بزرگ‌تر است که با بخشی از منطقه شناسایی دفاع هوایی خود چین همپوشانی دارد و حتی برخی از سرزمین اصلی چین را نیز شامل می‌شود.

سال گذشته میلادی تایوان ۹۶۹ نمونه از ورود هواپیماهای چین را به حریم هوایی آدیز ثبت کرده است. این تعداد نسبت به سال پیش از آن تقریباً دو برابر شده است.

بیشترین تعداد هواپیماهایی که چین در یک روز به این ناحیه ارسال کرده است، ۵۶ فروند در ۴ اکتبر ۲۰۲۱ بوده است.

از ابتدای سال ۲۰۲۲ تا کنون تایوان ۴۶۵ ورود به حریم هوایی خود را گزارش داده است که نسبت به مدت مشابه سال گذشته نزدیک به ۵۰ درصد افزایش داشته است.

تاب آوری نیروی هوایی تایوان چگونه است؟

نیروی هوایی فرتوت تایوان توان انجام سورتی‏های پروازی متعدد را ندارد. به‌طوری‌که رسانه‌های محلی روز سه‌شنبه گزارش دادند که یک خلبان بر اثر سقوط یک جت آموزشی جان خود را از دست داده است.

این اولین سقوط مرگبار در سال میلادی جاری نبوده است. در ژانویه نیز یکی دیگر از پیشرفته‌ترین جنگنده‌های تایوان در دریا سقوط کرد.

در یک نمونه دیگر، در پی برخورد دو جنگنده با یکدیگر در هوا، یک خلبان کشته و یک نفر دیگر مفقود شد. این سه حادثه در فاصله کمتر از شش ماه از یکدیگر سبب شد تا تایوان تمامی هواپیماهای نظامی خود را زمین‌گیر کند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

چین به آمریکا درباره سفر نانسی پلوسی به تایوان هشدار داد

رزمایش «مجازات تایوان» چین با انجام حملات موشکی ساختگی؛ تایپه: تسلیم نمی‌شویم

تایوان چگونه توانست خود را در مقابل زلزله آماده کند؟