ایران تصاویر پایگاه پهپادی زیرزمینی ارتش در کوه‌های زاگرس را منتشر کرد

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
پایگاه پهپادی زیرزمینی ارتش در غرب ایران
پایگاه پهپادی زیرزمینی ارتش در غرب ایران   -  Copyright  AP/AP

تلویزیون ایران روز شنبه تصاویر یک پایگاه پهپادی زیر زمینی در غرب این کشور و در کوه‌های زاگرس را منتشر کرد. اگرچه اشاره به موقعیت دقیق جغرافیایی «پایگاه ۳۱۳» نشده اما مجری گزارش تلویزیونی گفت با هلی‌کوپتر از کرمانشاه تا مقصد ۴۰ دقیقه پرواز کرده است. این گزارش به مناسبت بازدید رئیس ستاد کل نیروهای مسلح، محمد باقری پخش شده است. 

AP/AP
محمد باقری رئیس کل ستاد نیروهای مسلح ایران در کنار عبدالرحیم موسوی فرمانده کل ارتشAP/AP

خبرگزاری دولتی ایرنا در گزارشی درباره این قرارگاه ارتش نوشت: «با عملیاتی شدن این پایگاه سری که در عمق صدها متری زمین طراحی و ساخته شده است جمهوری اسلامی ایران به قدرت برتر پهپادی در منطقه تبدیل شده است.»

به گزارش ایرنا آقای باقری در جمع پرسنل پایگاه ۳۱۳ گفت: «آنچه در نبردهای سال‌های اخیر در قفقاز، اوکراین و جاهای دیگر می‌بینیم و قبل‌تر از آن در مقابله با تروریست‌ها در سوریه و عراق تجربه شد و سایر نبردهای دهه اخیر، بیانگر این است که جایگاه پهپاد جایگاهی استثنایی و به شدت در حال رشد است.»

AP/AP
پایگاه پهپادی زیرزمینی ارتش در غرب ایرانAP/AP

سپاه پاسداران ایران پیش از این بارها شهرهای موشکی مخفی و زیرزمینی خود را در تلویزیون به نمایش گذاشته بود. 

ترکیه، کشور همسایه ایران یکی از بزرگ‌ترین تولیدکنندگان پهپادهای نظامی در جهان به شمار می‌رود. قدرت پهپادهای بیرقدار این کشور، به‌ویژه در جنگ ۲ سال پیش قره‌باغ، یکی از نقاط قوت ارتش آذربایجان در برابر ارمنستان بود. گفته می‌شود اوکراین هم یکی از مشتریان جدی همین پهپادهای ترکیه است. 

AP/AP
پایگاه پهپادی زیرزمینی ارتش در غرب ایرانAP/AP

اسرائیل، رقیب منطقه‌ای ایران هم یکی از مهم‌ترین سازندگان جنگ‌افزارهای نوین و از جمله پهپادها در خاورمیانه و جهان است. 

ایران توسعه هواپیماهای بدون سرنشین نظامی را از سال‌های جنگ ۸ ساله با عراق آغاز کرد. به نظر می‌رسد پس از حضور نیروهای نظامی ایالات متحده در افغانستان و عراق و دستیابی ایران به پهپادهای سرنگون شده آمریکایی، نیروهای مسلح جمهوری اسلامی، توانایی‌های تکنولوژیک خود را در این زمینه به سرعت افزایش داده‌اند.