«شادترین آبجو با طعم آزادی»؛ آبجوی فنلاندی ناتو به بازار آمد

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی  با استفاده از  AFP
لوگوی جدید آبجوی فنلاندی به مناسبت درخواست عضویت در ناتو
لوگوی جدید آبجوی فنلاندی به مناسبت درخواست عضویت در ناتو   -  Copyright  AFP

فنلاند روز چهارشنبه هجدهم ماه مه رسما درخواست خود مبنی بر پیوستن به ناتو را به دبیر کل این سازمان تسلیم کرد. این تصمیم فنلاند چندی پیش در تاریخ ۱۲ مه اعلام شده بود و واکنش‌های مختلفی برانگیخته بود. از جمله‌ آنها، واکنش آبجوساز ۴۲ ساله فنلاندی ساکن منطقه‌ای در نزدیکی مرز روسیه بود که تصمیم گرفت لوگویی مرتبط با ناتو برای آبجوهایش آماده کند.

پتری وانتینن ۴۲ ساله مالک یک آبجوسازی کوچک در منطقه ساونلینا است و تنها ۵۰ کیلومتر با مرز روسیه فاصله دارد. این منطقه همیشه در خط مقدم نبردهای بین روسیه و فنلاند بوده است. دو نبرد مهم در جنگ جهانی دوم در این منطقه بین فنلاند و روسیه رخ داد.

ساختمان آبجوسازی سازه‌ای با آجرهای سرخ است که در سال ۱۹۰۹، یعنی زمانی که فنلاند هنوز بخشی از امپراطوری روسیه تزاری بود بنا شده است.

لوگوی جدید یک شوالیه با صلیب ناتو بر سینه را به تصویر می‌کشد. این آبجو هنگام جلسه پارلمان فنلاند بر سر پیوستن به ناتو با یک توییتر که کلمه «ناتو» در آن ایهام داشت مشهور شد. این آبجو هنگام جلسه پارلمان فنلاند بر سر پیوستن به ناتو با یک توییتر که کلمه «ناتو» در آن ایهام داشت مشهور شد. این آبجو «شادترین آبجو با طعم آزادی» نام گرفته است.

 اکنون تعداد مشتریان این مارک بیش از ۲۰ برابر شده است. پتری وانتین می‌گوید ابتدا تصمیم خود را مسخره می‌دانست. وی انتظار استقبال پرشور مردم به این آبجو را نداشته است. در حالی که پیش از این تنها روزی ۱۰۰ آبجو می‌فروخته، اکنون بیش از ۲۰۰۰ مشتری در روز دارد و می‌گوید درخواست‌های خرید از تمامی نقاط جهان، حتی از نقاطی دور دست مثل ژاپن دریافت می‌کند. وی و هشت کارمندش حتی نمی‌توانند به اندازه کافی و متناسب با تقاضا آبجو تولید کنند.

تنها سه ماه بعد از حمله نظامی روسیه به اوکراین، فنلاند که بیش از ۷۵ سال پیشه بی‌طرفی نظامی در پیش گرفته بود، تصمیم گرفت برای عضویت در ناتو اقدام کند.  

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید.