جنگ اوکراین؛ فرماندار دونتسک: هیچ جای امنی وجود ندارد، مردم سریعا از منطقه خارج شوند

جنگ اوکراین
جنگ اوکراین Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

فرماندار دونتسک می‌گوید نیروهای روس حملات خود به غیرنظامیان را در این منطقه افزایش داده‌اند و مردم باید هرچه سریعتر از این منطقه خارج شوند.

همزمان با درگیری‌ها در جبهه‌های جنگ میان نیروهای روسی و اوکراینی، تلاش‌های گسترده کی‌یف و متحدانش برای تحت فشار قرار دادن هرچه بیشتر روسیه در صحنه بین‌المللی ادامه دارد. 

آگهی

روسیه روز گذشته اعلام کرد ۷۰۰ جنگجوی دیگر اوکراینی هم در کارخانه فولاد ماریوپل تسلیم شده‌ و اسلحه‌های خود را تحویل داده‌اند؛ روندی که احتمالا نشان‌دهنده موفقیت راهبرد ولادیمیر پوتین در قبال نیروهای حاضر در آزوف‌ستال است. 

آقای پوتین یک ماه پیش و پس از تصرف شهر ماریوپل به نیروهای خود دستور داده بود که حمله‌ای به این کارخانه انجام ندهند، اما در عین حال به نحوی آنجا را محاصره کنند که حتی یک مگس هم نتواند از آن خارج شود. 

روسیه می‌گوید تقریبا تمام افراد حاضر در این کارخانه تسلیم شده‌اند. اوکراین هم تا به این لحظه اطلاعات روشن و شفاف و جزییات دقیقی در این رابطه ارائه نکرده است. 

در جبهه سیاسی هم روند پیوستن سوئد و فنلاند با سرعت زیادی در حال پیشروی است و این دو کشور به صورت رسمی درخواست خود را تحویل مقامات ناتو داده‌اند. در میان اعضا تنها ترکیه است که به سختی با الحاق هلسینکی و استکهلم به ناتو مخالفت می‌کند. 

همزمان مقام‌های روسیه بار دیگر تاکید کردند که از تسلیحات هسته‌ای خود جز برای پاسخ به حملات طرف مقابل استفاده نخواهند کرد. 

آخرین خبرها و رویدادهای مرتبط با تهاجم نظامی روسیه به اوکراین در روز پنج‌شنبه ۱۹ ماه مه ۲۰۲۲ (۲۹ اردیبهشت) را در این گزارش دنبال کنید.

19.05.2022
16:47

دبیر کل ناتو: به نگرانی‌های ترکیه درباره سوئد و فنلاند رسیدگی می‌کنیم 

ینس استولتنبرگ دبیر کل ناتو می‌گوید نگرانی‌های ترکیه در مورد درخواست‌های سوئد و فنلاند برای پیوستن به این ائتلاف نظامی در حال رسیدگی است. 

آقای استولتنبرگ در یک نشست خبری در کپنهاگ همچنین افزود: «ما حتما به نگرانی‌های ترکیه رسیدگی می‌کنیم تا به توافقی در این زمینه دست یابیم و بتوانیم به سمت جلو حرکت کنیم.» 

19.05.2022
16:20

فرماندار دونتسک: هیچ جای امنی وجود ندارد، ساکنان منطقه را ترک کنند 

پاولو کیریلنکو، فرماندار دونتسک می‌گوید با تشدید گلوله‌باران روسیه همه مردم باید این منظقه را ترک کنند. کیریلنکو در کانال تلگرامی خود همچنین با اشاره به اینکه دیگر هیچ مکان کاملا امنی در دونتسک باقی نمانده افزود: «روس‌ها به تیراندازی به غیرنظامیان ادامه می‌دهند اما تخلیه به موقع به ما امکان می‌دهد که جان صدها نفر را نجات دهیم.» 

اظهارات فرماندار دونتسک یک روز پس از آن مطرح می‌شود که اصابت گلوله باران نیروهای روسی به یک ساختمان ۵ طبقه در روستای باخموث که بیشتر جمعیت آن این منطقه را ترک کرده‌اند باعث فروریختن این ساختمان شده بود.  

19.05.2022
16:14

اردوغان: مخالف الحاق سوئد و فنلاند به ناتو هستیم و نظرمان هم تغییر نخواهد کرد 

رجب طیب اردوغان، رئيس جمهوری ترکیه می‌گوید این کشور همچنان مخالف پیوستن سوئد و فنلاند به ناتو است و این تصمیم را به اطلاع متحدان آنکارا نیز رسانده است. 

آقای اردوغان در یک سخنرانی همچنین تاکید کرد که نظر ترکیه در این رابطه تغییر نخواهد کرد. 

مقام‌های ترکیه بارها سوئد و فنلاند را به میزبانی از گروه‌های تروریستی از جمله یک گروه کرد متهم کرده‌اند و می‌گویند حضور این جریان‌ها امنیت ترکیه را تهدید می‌کند. 

اظهارات اردوغان یک روز پس از آن منتشر می‌شود که مقام‌های آمریکایی گفته بودند از یافتن راه حلی برای این موضوع اطمینان دارند. 

19.05.2022
16:06

گرهارد شرودر برای همکاری با شرکت‌های روس از برخی از مزایای خود در آلمان محروم می‌شود

گرهارد شرودر، صدراعظم پیشین آلمان به دلیل روابط نزدیک با ولادیمیر پوتین و داشتن چندین سمت در شرکت‌های روسی، بخشی از مزایای خود را به عنوان یک رهبر سابق آلمان از دست می‌دهد. 

کیته بودجه مجلس آلمان با اعلام این مطلب تاکید کرد که بر اساس تصمیم جدید دفتر آقای شرودر و همچنین کارمندان آن که هزینه‌هایش با مالیات شهروندان آلمانی پرداخت می‌شود از او گرفته می‌شود. 

این در حالیست که محافظه‌کاران آلمان خواستار قطع شدن مستمری آقای شرودر که معادل سالانه ۱۰۵ هزار یورو است نیز شده بودند. پارلمان اعلام کرده که با این تصمیم و تعطیلی دفتر آقای شرودر، هزینه‌ای معادل سالانه ۴۲۵ هزار یورو از دوش مالیات‌دهندگان آلمانی برداشته خواهد شد. 

با این حال او همچنان دسترسی خود به اطلاعات امنیتی را حفظ خواهد کرد. 

شرودر رئیس هیئت مدیره شرکت نفت و گازی روس نفت است و از سال ۲۰۱۷ مشغول همکاری با این شرکت است. پس از حمله روسیه به اوکراین آقای شرودر به شدت مورد انتقاد رسانه‌های آلمانی قرار گرفته بود و بسیاری خواهان استعفای او از این شرکت شده بودند. 

19.05.2022
15:44

درخواست حبس ابد برای سرباز روس از سوی دادستانی اوکراین

دادستانی اوکراین در جلسه محاکمه وادیم شیشیمارین، سرباز ۲۱ ساله روس از دادگاه خواست تا حداکثر مجازات برای او یعنی حبس ابد صادر شود. 

شیشیمارین که یک غیرنظامی را روز ۲۴ فوریه کشته بود، به اتهام جنایت جنگی در کی‌یف محاکمه می‌شود. 

این سرباز جوان در جلسه امروز از همسر مردی که او را به قتل رسانده خواست تا او را ببخشد. او خطاب به خانم کاترینا شالیپووا گفت: «من مقصرم و خطای خود را می‌پذیرم. از شما می‌خواهم من را ببخشید.» 

در پاسخ به این درخواست خانم شالیپووا گفت: «من صدای شلیک گلوله‌ها را از حیاط خانه می‌شنیدم. وقتی صدا را شنیدم به طرف همسرم دویدم ولی او کشته شده بود. من جیغ زدم، فریاد زدم، اما او دیگر مرده بود.»

19.05.2022
13:58

فنلاند مخالف میزبانی از سلاح‌های هسته‌ای و پایگاه‌های نظامی ناتو 

سانا مارین، نخست وزیر فنلاند می‌گوید کشورش با استقرار تسلیحات هسته‌ای یا با ایجاد پایگاه‌های نظامی ناتو در خاک خود مخالف است. 

خانم مارین که این اظهارات را در گفتگو با روزنامه ایتالیایی کورریره دلا سرا به زبان آورده همچنین با اشاره به اینکه چنین اقداماتی بخشی از مذاکرات عضویت هلسینکی با ناتو نیست، افزود: «حتی در صورتی که فنلاند عضوی از ناتو شود هم با این مسائل موافقت نخواهد کرد.» 

19.05.2022
13:35

روسیه ۵ دیپلمات پرتغالی را اخراج کرد 

در تازه‌ترین تنش دیپلماتیک، روسیه، پنج کارمند سفارت پرتغال در مسکو را اخراج کرد. 

وزارت امور خارجه روسیه در بیانیه‌ای اعلام کرد که این تصمیم پس از آن اتخاذ می‌شود که ۱۰ دیپلمات روسی در پرتغال اخراج شده بودند.

کشورهای اروپایی از زمان آغاز جنگ بیش از ۳۰۰ کارمند سفارت‌های روسیه در این کشورها را اخراج کرده‌اند. روسیه هم روز چهارشنبه اعلام کرد ۸۵ کارمند سفارت‌های کشورهای فرانسه، ایتالیا و اسپانیا را از کشور خود اخراج می‌کند. 

19.05.2022
13:03

بایدن با رهبران فنلاند و سوئد دیدار می‌کند

جو بایدن، رئيس جمهوری آمریکا قرار است روز یکشنبه در واشنگتن با سائولی نینیستو، رئیس جمهوری فنلاند و ماگدالنا اندرسون، نخست وزیر سوئد در واشنگتن دیدار کند.

سوئد و فنلاند رسما پیشنهاد خود را برای پیوستن به ناتو به این پیمان نظامی ارائه کرده‌اند و حالا باید فرآیند پذیرش آنها به جریان بیفتد. 

این دو کشور اسکاندیناویایی که دهه‌ها است از تعهد نظامی خودداری کرده‌اند، می‌گویند دلیل پیوستن آنها به ناتو نگرانی از اقدامات آتی و احتمالی روسیه است. 

با این حال در درون ناتو کشورهایی چون ترکیه و کرواسی با این درخواست مخالفت کرده‌اند. 

19.05.2022
12:09

بازگشایی سفارت سوئیس در اوکراین 

سوئيس دو ماه و نیم پس از بسته شدن سفارت خود در کی‌یف، اعلام کرد که با بازگشت کارمندان خود، فعالیت کنسولی خود را در پایتخت اوکراین از سر می‌گیرد. 
وزارت امور خارجه سوئيس اعلام کرد که طی چند روز آینده پنج کارمند این کشور به محل ماموریت خود در کی‌یف باز خواهند گشت و  سفارتخانه سوئیس در اوکراین در هفته‌های آتی روی موضوعاتی از قبیل هماهنگی پروژه‌های بازسازی و توسعه کمک‌های بشردوستانه و همچنین پوشش رسانه‌ای وضعیت اوکراین آغاز به کار خواهد کرد.

19.05.2022
11:42

کشته شدن یک نفر در حملات اوکراین به منطقه مرزی در روسیه 

رومن استاروویت، فرماندار کورسک روسیه می‌گوید در پی حملات اوکراین به منطقه غربی کورسک یک غیر نظامی کشته و چندین نفر دیگر هم زخمی شده‌اند. 

استاروویت همچنین اضافه کرده که حملات نیروهای اوکراینی به یک کارخانه تولید اتانول در روستای تیوتکینو اصابت کرده و چندین خانه آسیب دیده‌اند. 

تیوتکینو در فاصله ۲.۴ کیلومتری از مرز اوکراین و روسیه قرار دارد و در ماه جاری هر دو طرف در دو سوی مرز شاهد حملات توپخانه‌ای متناوب به یکدیگر بوده‌اند. 

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

زمان پایان جنگ اوکراین از دید دبیر شورای امنیت ملی روسیه

پنتاگون اعزام نیروهای ویژه برای محافظت از سفارت آمریکا در کی‌یف را مدنظر دارد

«ملی‌گرا» یا «وطن‌پرست»؛ آخرین مدافعان ماریوپل چه کسانی بودند؟