Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

رهبر کره شمالی با انتقاد از کابینه و بخش بهداشت: ارتش دست‌ به‌ کار ‏شود

بازدید رهبر کره شمالی از یک داروخانه در پیونگ یانگ
بازدید رهبر کره شمالی از یک داروخانه در پیونگ یانگ Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

رهبر کره شمالی نحوه مواجهه مقامات کشورش با همه‌گیری کووید را به‌شدت مورد انتقاد قرار داد و به ارتش این کشور دستور داد برای توزیع دارو وارد عمل شود.

آگهی

کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی نحوه مواجهه مقامات کشورش با همه‌گیری کووید را به‌شدت مورد انتقاد قرار داد و به ارتش این کشور دستور داد برای توزیع دارو وارد عمل شود. بنا بر اعلام رسمی دولت، از زمان اولین گزارش شیوع کرونا، تا کنون پنجاه نفر جان خود را در این کشور از دست داده‌اند.

در حالی‌ که مردم کره شمالی هنوز در برابر این ویروس واکسینه نشده‌اند، به گفته رسانه‌های دولتی کره شمالی، بیش از یک میلیون نفر از آنچه پیونگ‌یانگ به‌عنوان «تب» یاد می‌کند بیمار شده‌اند، این در حالی است که رهبر کره شمالی به‌منظور کاهش سرعت گسترش این بیماری، دستور قرنطینه سراسری صادر کرده است.

وضعیت به‌قدری جدی ارزیابی شده است که کیم جونگ اون به‌شدت از مقامات بهداشتی این کشور به دلیل آنچه که او برخورد ناموفق با این بیماری همه‌گیر نامیده است انتقاد کرد - به‌ویژه اینکه آن‌ها در باز نگه‌داشتن شبانه‌روزی داروخانه‌ها برای توزیع دارو موفق نبوده‌اند.

او به ارتش دستور داد تا «برای تثبیت فوری عرضه دارو در پیونگ‌یانگ» دست‌به‌کار شود، چرا که اولین مورد گزارش شده کووید-۱۹ در این شهر شناسایی شده است.

رهبر کره شمالی که این بیماری را عامل «یک رخداد بزرگ» در کشورش می‌خواند؛ خود را در کانون و محور مبارزه به این بیماری قرار داده و بر جلسات اضطراری در مورد این بیماری تقریبا به طور روزانه نظارت می‌کند.

به گزارش خبرگزاری مرکزی کره شمالی، کیم گفته است عدم توزیع صحیح دارو «به این دلیل است که مقامات کابینه و بخش بهداشت عمومی که مسئول تامین دارو هستند آستین‌های خود را بالا نزده‌اند و بحران کنونی را به‌درستی تشخیص نداده‌اند.»

وی همچنین در بازدید از داروخانه‌ها به‌شدت از کابینه و بخش بهداشت عمومی به دلیل نگرش کاری غیرمسئولانه آنها و نیز از نقص در نظارت‌های قانونی و «نحوه فروش دارو در سراسر کشور» انتقاد کرد.

به اعتقاد کارشناسان، کره شمالی با بیمارستان‌هایی با کمترین امکانات، واحدهای مراقبت ویژه اندک، عدم بهره‌مندی از داروی درمان کووید و عدم توانایی انجام آزمایش در سطح انبوه؛ یکی از بدترین سامانه‌های مراقبت‌های بهداشتی جهان را دارد.

یکی از محققان مؤسسه سجونگ در گفتگو با خبرگزاری فرانسه گفته است که «در بازدید از داروخانه‌ها، کیم با چشمان خودش کمبود دارو را دید، اما شرایط از آنچه که او دیده است هم بدتر است.»

به گزارش خبرگزاری مرکزی کره شمالی، تا ۱۵ مه، در مجموع ۵۰ نفر جان خود را از دست داده‌اند؛ یک میلیون و ۲۱۳ هزار و ۵۵۰ مورد دچار «تب» شده‌اند و بیش از نیم میلیون نفر در حال حاضر تحت درمان هستند.

از آغاز همه‌گیری ویروس کرونا، کره شمالی یکی از سخت‌گیرانه‌ترین قرنطینه‌ها را داشته است، اما با شیوع گسترده سویه اُمیکرون، به گفته کارشناسان علاجی برای عدم ورود آن به داخل خاک کره شمالی نبود.

وضع بحرانی

یانگ مو جین، استاد دانشگاه مطالعات کره شمالی در سئول، گفت: انتقاد عمومی کیم نشانه‌ای از وضعیت تیره میدانی است و انتقاد رهبر کره شمالی به نارسایی کلی سیستم قرنطینه اشاره دارد.

به گزارش خبرگزاری مرکزی کره شمالی، کیم قبلاً گفته بود که این کشور «مجدانه» از راهبرد مدیریت بیماری همه‌گیر چین خواهد آموخت. چین تنها اقتصاد بزرگ جهان که هنوز سیاست «کووید صفر» را حفظ کرده است، اما هم‌زمان با شیوع اُمیکرون با قرنطینه در برخی از شهرهای بزرگ از جمله شانگهای باعث نارضایتی گسترده عمومی شده است.

کره شمالی قبلاً پیشنهادهای واکسن‌های کووید از سوی چین و طرح کوواکس سازمان جهانی بهداشت را رد کرده بود، اما پکن و سئول هر دو پیشنهادهای جدیدی را از زمان اعلام شیوع این بیماری ارائه کرده‌اند.

یانگ گفت «کره شمالی احتمالا برای عبور از موج عظیم اُمیکرون نیازمند کمک های بین المللی خواهد بود. و اگر کمک چین برای غلبه بر شیوع بیماری کافی نباشد، کره شمالی در پایان از (کره) جنوبی، ایالات متحده یا سازمان های بین المللی درخواست کمک خواهد کرد.»

جو بایدن، رئیس‌جمهور ایالات متحده قرار است اواخر این هفته به سئول سفر کند و احتمالا بحث در مورد برنامه‌های تسلیحاتی پیونگ‌یانگ و شیوع کووید-۱۹ در راس دستور کار وی خواهد گرفت.

علی‌رغم بحران بهداشت عمومی، تصاویر ماهواره‌ای جدید نشان می‌دهد که کره شمالی ساخت یک رآکتور هسته‌ای را از سر گرفته است. ایالات متحده و کره جنوبی هشدار داده‌اند که کیم در حال آماده‌شدن برای انجام هفتمین آزمایش هسته‌ای خود است. تحلیلگران هشدار داده‌اند که کیم می‌تواند از این برنامه‌های آزمایشی برای منحرف‌کردن افکار عمومی از شیوع فاجعه‌بار کرونا در این کشور بهره‌گیری کند.

به گفته یک کارشناس، دریافت کمک از کره جنوبی هم به «حیثیت» کره شمالی آسیب می‌رساند و هم آن را مجبور می‌کند تا از برنامه‌های آزمایش هسته‌ای خود دست بردارد. ولی اگر کیم جونگ اون مصمم به انجام آزمایش باشد، وی کمک کره جنوبی را نخواهد پذیرفت.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

بیش از ۲۰۰ هزار بیمار جدید در کره شمالی؛ تقدیر کیم از روند مبارزه با همه‌گیری کووید-۱۹ در این کشور

رهبر کره شمالی غذا و اقتصاد را اولویت بزرگ کشورش در سال ۲۰۲۲ خواند

نخستین سفر پوتین به کره شمالی پس از ۲۴ سال؛ رهبران وعده جهان چند قطبی جدید دادند