آمار مرگ و میر ناشی از کووید-۱۹ در آمریکا از یک میلیون نفر گذشت

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
قربانیان کووید-۱۹ در آمریکا
قربانیان کووید-۱۹ در آمریکا   -  Copyright  AP

کاخ سفید روز پنجشنبه ۱۲ مه (۲۲ اردیبهشت) اعلام کرد که شمار قربانیان بیماری کووید-۱۹ در ایالات متحده از یک میلیون نفر عبور کرده است.

جو بایدن، رئیس‌جمهور آمریکا، در بیانیه‌ای با ابراز همدردی با کسانی که عزیزان خود را در طول این همه‌گیری از دست داده‌اند، گفت: «امروز ما یک نقطه عطف غم‌انگیز را شاهد هستیم؛ جان یک میلیون آمریکایی بر اثر کووید-۱۹ از دست رفت.»

وی از مردم آمریکا خواست تا در برابر این بیماری همه‌گیر همچنان «هوشیار باقی بمانند» و تاکید کرد که بودجه درخواست شده از کنگره برای صرف در زمینه‌های تست، واکسن و درمان «بسیار حیاتی» است.

در هفته‌های اخیر ایالات متحده شاهد افزایش تعداد موارد ابتلا به ویروس کرونا در روز بوده است، امری که کارشناسان آن را عمدتاً به دلیل شیوع سویه جدید اومیکرون می‌دانند. در حالی تعداد مبتلایان در آمریکا روندی صعودی داشته است که ایالت‌های این کشور لغو دستورات مربوط به ماسک را اجرایی کرده‌اند.

سلین گاندر، متخصص بیماری‌های عفونی در دانشگاه نیویورک، به خبرگزاری فرانسه گفت: «من فکر می‌کنم ما در موقعیتی هستیم که از نظر روانی، اجتماعی و اقتصادی مردم تا حد زیای همه‌گیری را تمام شده فرض می‌کنند [اما] همه‌گیری هنوز پایان نیافته است.»

سازمان جهانی بهداشت (WHO) در آخرین ارزیابی خود از میزان شیوع این همه‌گیری اعلام کرد کاهش تعداد موارد جدید ابتلا به ویروس کرونا در سراسر جهان، به جز در قاره آمریکا و آفریقا، همچنان ادامه داشته است.

این سازمان در گزارش هفتگی خود در خصوص این بیماری اعلام کرد که حدود ۳.۵ میلیون مورد ابتلای جدید و بیش از ۲۵ هزار مرگ در سراسر جهان گزارش شده است که به ترتیب نشان دهنده کاهشی ۱۲ و ۲۵ درصدی است.

سازمان جهانی بهداشت اضافه کرده است که تنها دو قاره در دنیا وجود دارند که در آن موارد ابتلا به کووید-۱۹ افزایش نشان داده است: آمریکا با ۱۴ درصد و آفریقا با ۱۲ درصد.

روند کاهشی در میزان ابتلای افراد در دنیا از ماه مارس آغاز شد، هرچند بسیاری از کشورها برنامه‌های تست‌گیری و نظارتی گسترده خود را لغو کرده‌اند و به همین خاطر شمارش دقیق موارد ابتلا بسیار دشوار شده است.