Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

شمار تلفات جاده‌ای در ایران و اتحادیه اروپا از همیشه به هم نزدیک‌تر شد

فرانسه
فرانسه Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

شمار افراد کشته شده در تصادف‌های جاده‌ای در اتحادیه اروپا طی سال ۲۰۲۰ با ۱۷ درصد کاهش به ۱۸ هزار و ۷۸۶ نفر رسید.

آگهی

شمار افراد کشته شده در تصادف‌های جاده‌ای در اتحادیه اروپا طی سال ۲۰۲۰ با ۱۷ درصد کاهش به ۱۸ هزار و ۷۸۶ نفر رسید.

اداره آمار اتحادیه اروپا(یورواستات) با انتشار گزارش تلفات جاده‌ای در یک دهه گذشته اعلام کرد که با وجود این که تعداد کشته‌شدگان تصادف‌های جاده‌ای در ۱۰ سال گذشته سیر نزولی داشته ولی افت به نسبه بالای آن در سال ۲۰۲۰ متاثر از وضع محدودیت‌های سفر به دلیل مقابله با همه‌گیری ویروس کرونا بوده است.   

بر پایه این گزارش، از مجموع جانباختگان سوانح جاده‌ای در سال ۲۰۲۰، نزدیک به ۴۴ درصد سرنشینان خودروهای سواری، ۱۹ درصد عابران پیاده، ۱۶ درصد موتورسیکلت سوار، ۱۰ درصد در دوچرخه‌ سوار و ۱۱ درصد سرنشینان وسایل نقلیه سنگین از جمله اتوبوس و کامیون بوده‌اند.

این گزارش در شرایطی منتشر شد که وزارت راه و شهرسازی ایران نیز از افزایش ۱۰ درصدی تلفات جاده‌ای طی سال ۱۴۰۰ خورشیدی خبر داده است. در حالی که مطابق اعلام سازمان پزشکی قانونی ایران، شمار افراد کشته شده در تصادف‌های جاده‌ای طی سال ۱۳۹۹، پانزده هزار و ۳۹۶ نفر بوده، این رقم در سال پیش به نزدیکی ۱۷ هزار نفر رسیده است.

البته در ایران نیز تعداد جانباختگان سوانح جاده‌ای در ۱۰ سال گذشته در مجموع روندی نزولی داشته ولی سرانه آن نسبت به جمعیت کشور همچنان بالاست. فاصله تعداد تلفات جاده‌ای در اتحادیه اروپا و ایران در حالی به حدود هزار و ۸۰۰ نفر رسیده که جمعیت ۲۷ کشور عضو اتحادیه اروپا ۴۴۷.۲ میلیون نفر و جمعیت ایران ۸۴.۴ میلیون نفر است. 

بنابراین تعداد تلفات جاده‌ای نسبت به جمعیت در ایران دو صدم درصد است که حدود ۵ برابر نسبت تلفات جاده‌ای به جمعیت در اتحادیه اروپاست که چهار هزارم درصد است. 

کمترین تعداد تلفات جاده‌ای نسبت به جمعیت در میان کشورهای عضو اتحادیه اروپا در سوئد ثبت شده که برابر با ۲۰ قربانی در هر یک میلیون نفر است. در مقابل بالاترین نسبت تلفات جاده‌ای به جمعیت در رومانی گزارش شده که ۸۵ نفر به ازای هر یک میلیون نفر است. این نسبت به طور متوسط در اتحادیه اروپا ۴۲ و در ایران ۲۰۰.۶ است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

زن سهل‌انگاری که باعث تصادف دوچرخه‌سواران تور دو فرانس شد دادگاهی می‌شود

کشته شدن ۹ نفر در یک تصادف؛ مرگبارترین حادثه رانندگی نوروزی ایران رخ داد

انحراف و واژگونی یک دستگاه اتوبوس در شرق آلمان دست کم ۵ کشته برجای گذاشت