جنگ اوکراین؛ تلاش کی‌یف برای نجات مبارزان محاصره شده در ماریوپل

کارخانه فولاد ماریوپل، آخرین سنگر مبارزان اوکراینی تحت شدیدترین گلوله‌باران‌های روسیه
کارخانه فولاد ماریوپل، آخرین سنگر مبارزان اوکراینی تحت شدیدترین گلوله‌باران‌های روسیه Copyright AP/Donetsk People's Republic Interior Ministry Press Service t.me/news_mvddnr
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

رئیس جمهوری آمریکا با اینحال هشدار داد که بودجه تسلیحاتی اختصاص داده شده برای یاری رسانی نظامی به کی‌یف تقریبا تمام شده است.

آگهی

جنگ اوکراین در حالی در مناطق شرقی این کشور با شدت بیشتر جریان دارد که شورای امنیت روز جمعه با اجماع بر سر بیانیه‌ای با هدف حمایت از تلاش‌‌های آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل برای یافتن راه حل مسالمت آمیز این مناقشه به توافق رسید.

از سوی دیگر همزمان با پیشروی نیروهای ارتش روسیه در منطقه دونباس، معاون نخست وزیر اوکراین از تخلیه ۵۰ غیر نظامی دیگر از ماریوپل خبر داد که به تایید وزارت دفاع روسیه در میان آنها دست کم ۱۱ کودک اوکراینی به چشم می‌خوردند.

تخلیه شدگان در انتظار انتقال به مناطق تحت کنترل کی‌یف هستند در حالی که نیروهای مقاومت و جنگجویان آزوف با سنگر گرفتن در شبکه تونل‌های زیر زمینی مجمتع فولاد شهر ماریوپل تاکید دارند که تا آخرین نفس به مبارزه ادامه خواهند داد.

آخرین خبرها و تحولات مربوط به تهاجم نظامی روسیه به خاک اوکراین در روز شنبه هفتم ماه مه ۲۰۲۲ را در این گزارش دنبال کنید.

07.05.2022
23:18

زلنسکی: بیش از ۳۰۰ نفر از کارخانه فولاد ماریوپل نجات یافته‌اند

ولودیمیر زلنسکی، رئيس جمهوری اوکراین می‌گوید بیش از ۳۰۰ غیرنظامی از کارخانه فولاد آزوف‌ستال در ماریوپل خارج شده‌اند. 

رئيس جمهوری اوکراین در سخنرانی شنبه شب خود با اعلام این مطلب تاکید کرد که مقام‌های این کشور اکنون بر مرحله دوم تخلیه غیرنظامیان با هدف نجات مجروحان و پزشکان از طریق ایجاد کریدورهای بشردوستانه متمرکز خواهند بود. او تاکید کرد که تلاش دارد تمامی ساکنان ماریوپل و شهرهای اطراف را از این طریق نجات دهد. 

زلنسکی در بخش دیگری از سخنرانی خود تاکید کرد که تلاش می‌کند تا در خصوص تخلیه مبارزان اوکراینی که در کارخانه فولاد ماریوپل با روسیه می‌جنگند نیز مذاکره کند اما این کار از نظر او «بسیار دشوار» است. 

07.05.2022
21:34

روسیه می گوید عملیات تخلیه غیرنظامیان از کارخانه آزوف‌ستال به پایان رسیده است

وزارت دفاع روسیه در بیانیه‌ای اعلام کرد عملیات تخلیه غیرنظامیان از کارخانه فولاد آزوف‌ستال ماریوپل با موفقیت به پایان رسیده است. 

این وزارتخانه همچنین اضافه کرد که از زمان آغازعملیات سه‌روزه در روز پنجشنبه در مجموع ۵۱ نفر شامل ۱۸ مرد، ۲۲ زن و ۱۱ کودک از این مکان خارج شده‌اند. 

07.05.2022
19:31

مقام‌های اوکراینی: همه زنان، کودکان و سالمندان از کارخانه فولاد ماریوپل خارج شدند

مقام‌های جمهوری خودخوانده خلق دونتسک در آخرین اظهارات خود اعلام کردند که ۱۵۲ غیرنظامی اوکراینی از ماریوپل خارج شده‌اند.جدایی طلبان دونتسک اشاره‌ای به این نکردند که این تعداد شامل غیرنظامیانی که در کارخانه فولاد آزوف‌ستال به دام افتاده‌اند نیز بوده یا خیر. 

همزمان مقام‌های اوکراینی اعلام کردند که  همه زنان، کودکان و سالمندان از کارخانه فولاد ماریوپل که از همه سو در محاصره ارتش روسیه است، خارج شده‌اند.

مقام‌های جمهوری خودخوانده دونتسک که تحت حمایت روسیه هستند در بیانیه‌ای اعلام کردند که از ساعت ۸ صبح تا ۱۶ به وقت محلی ۱۵۲ نفر از حمله ۳۲ کودک از ماریوپل خارج شده‌اند. 

ایرینا ورشچوک معاون نخست وزیر اوکراین هم با تایید این خبر گفت: «دستور رئیس جمهوری زلنسکی اجرا شد: همه زنان، کودکان و افراد مسن از آزوف‌ستال خارج شدند.این بخشی از ماموریت بشردوستانه‌ای بود که باید در ماریوپل انجام می‌شد.» 

آخرین تصویر از کارخانه فولاد ماریوپل در روز ۷ مه پس از روزها بمباران و گلوله باران شدید ارتش روسیه

07.05.2022
18:47

اوکراین می‌گوید یک شناور روسی را غرق کرده است

وزارت دفاع اوکراین در بیانیه‌ای اعلام کرد که یک فروند ناوچه ارتش روسیه را با حملات پهپادی مورد هدف قرار داده و غرق کرده است. 

این وزارتخانه تصاویر ویدیویی منتشر کرده که در آنها یک کشتی کوچک در اسکله دیده می‌شود که دود و شعله‌های آتش از آن بلند شده است. ارتش اوکراین می‌گوید این تصاویر متعلق به ناوچه روسی است که با حمله پهپاد ساخت ترکیه‌ به نام « بیرقدار» مورد هدف قرار گرفته است. وزارت دفاع اوکراین می‌گوید که این حمله در نزدیکی جزیره مار در دریای سیاه صورت گرفته است. 

وزارت دفاع روسیه هنوز هیچ واکنشی به این ادعای کی‌یف نشان نداده است. 

شناور روسی از نوع Serna-class landing craft که اوکراین می گوید امروز یک فروند از آنها را هدف گرفته و غرق کرده است

اوکراین ماه گذشته اعلام کرد که توانسته است یک فروند ناو جنگی روسیه بنام موسکووا را هدف بگیرد و آن را غرق کند. کی‌یف در آن وقت ادعا کرده بود که ناو موسکووا را هدف حمله موشکی قرار داده است. روسیه در واکنش، ضمن رد این ادعا دلیل آتش گرفتن ناو را انفجار در انبار مهمات آن اعلام کرد.

غرق شدن ناو مسکووا یکی از بدترین تلفات وارده به ارتش روسیه بود.

07.05.2022
18:34

جنگ اوکراین و فرصت‌های اقتصادی که برای کشاورزی آرژانتین فراهم شده است

جنگ روسیه با اوکراین باعث افزایش سرسام‌آور قیمت غلات در سراسر جهان شده است. موضوعی که هرچند موجبات نگرانی گسترده‌ای شده اما در عین حال برای تولیدکنندگان در برخی از کشورهای جهان همچون آرژانتین امیدوار کننده بوده است. جایی که کشاورزان این کشور امیدوارند با سرازیر شدن «دلارهای کشاورزی» برای خرید سویا و دیگر محصولات کشاورزی به آرژانتین، اقتصاد متزلزل این کشور رونق یابد. 

سومین اقتصاد بزرگ آمریکای جنوبی، بزرگترین صادرکننده کنجاله و روغن سویا در جهان است و تنها ایالات متحده آمریکا دانه‌های سویای بیشتری از این کشور صادر می‌کند. 

سویا نزدیک به یک سوم صادرات آرژانتین را تشکیل می‌دهد و در سال ۲۰۲۱، حدود ۹ میلیارد دلار به خزانه دولت کمک کرد. 

امسال به دلیل خشکسالی، این بخش شاهد کاهش ۱۰ درصدی برداشت محصول بوده است؛ با این حال انتظار می‌رود میزان فروش محصولات به رکورد ۲۳.۷ میلیارد دلار برسد. عددی که ۷۰۰ میلیون دلار بیشتر از آمار سال ۲۰۲۱ در آرژانتین خواهد بود. 

07.05.2022
17:50

ایتالیا کشتی تفریحی ۶۵۰ میلیون یورویی 'مرتبط با پوتین' را توقیف کرد

وزارت دارایی ایتالیا می‌گوید یک کشتی تفریحی لوکس متعلق به مالکین روسی را در استان توسکانی این کشور توقیف کرده است. 

این کشتی لوکس که قیمت آن ۶۵۰ میلیون یورو تخمین زده شده امکانات متعددی دارد که از آن جمله می‌توان به دو سکوی هلیکوپتر، استخر شنا و یک سالن سینما اشاره کرد. 

مقام‌های ایتالیایی می‌گویند پیوندهای اقتصادی و تجاری قابل توجهی بین مالک کشتی و افراد برجسته دولت روسیه پیدا کرده‌اند و همین مسئله باعث شده تصمیم به توقیف آن بگیرند. برخی البته مدعی هستند که این قایق متعلق به شخص ولادیمیر پوتین، رئيس جمهوری روسیه است. استدلال فعالان مبارزه با فساد این است که در لیست خدمه این کشته اسامی افرادی مشاهده شده که برای سازمانی که وظیفه حفاظت از رئيس جمهوری روسیه را برعهده دارد، کار می‌کنند. 

07.05.2022
17:42

رئیس مجلس سفلی در دومای روسیه: آمریکا مستقیما در جنگ اوکراین درگیر است

ارشدترین نماینده پارلمان روسیه امروز شنبه آمریکا را به هماهنگی عملیات نظامی در اوکراین متهم کرد که به گفته او به منزله دخالت مستقیم و اقدام نظامی واشنگتن علیه روسیه است.

ویاچسلاو ولودین، رئیس مجلس سفلی در دوما، در کانال تلگرام خود نوشت: «واشنگتن اساساً عملیات نظامی را هماهنگ و توسعه می‌دهد و از این طریق مستقیماً در اقدامات نظامی علیه کشور ما مشارکت دارد.»


واشنگتن و اعضای اروپایی ناتو برای مقاومت اوکراین در برابر حمله روسیه تسلیحات سنگین در اختیار کی‌یف قرار می‌دهند. 

ارتش روسیه اگرچه نتوانست کی‌یف، پایتخت را اشغال کند اما در تهاجم اخیر خود بخش‌هایی از شرق و جنوب اوکراین را به تصرف خود در آورده است. 

آمریکا و متحدان این کشور در ناتو بارها گفته‌اند که خودشان مستقیما در جنگ شرکت نخواهند کرد تا به طرفی از درگیری تبدیل نشوند و به شروع جنگ جهانی دیگری دامن نزنند.

ویاچسلاو ولودین، رئیس مجلس سفلی در دومای روسیه در کنار پوتین
07.05.2022
17:26

 
منابع نظامی اوکراین: روسیه با ۶ موشک کروز بندر اودسا را هدف گرفت


به گفته «نیروی امنیتی و دفاعی جنوب اوکراین» ارتش روسیه امروز شنبه شش موشک کروز به شهر بندری اودسا در جنوب این کشور شلیک کرد. 
در ویدئویی از این شهر ستون های غلیظ دود سیاه در چندین مکان به تصویر کشیده شده است. 

«فرماندهی ارتش اوکراین» در جنوب این کشور با اعلام این که حمله موشکی امروز تلفات جانی نداشته است، گفت: دشمن نه تنها به تخریب فیزیکی زیرساخت‌های منطقه، بلکه به اعمال فشار روانی بر جمعیت غیرنظامی ادامه می‌دهد.

بندر اودسا تا به امروز هر چند به دور از هسته‌های اصلی جنگ اوکراین بوده است اما گاه و بیگاه توسط موشک هدف گرفته شده است. 

07.05.2022
15:50

جدایی‌طلبان دونتسک: ۵۰ غیرنظامی دیگر از کارخانه فولاد ماریوپل خارج شدند

به گزارش خبرگزاری اینترفاکس روسیه به نقل از ستاد دفاع ارضی جمهوری خودخوانده خلق دونتسک (DPR)، پنجاه غیرنظامی دیگر که در کارخانه فولاد آزوفستال در شهر ماریوپول اوکراین گرفتار بودند روز جمعه به یک مرکز پذیرش در نزدیکی شهر «بزیمن» واقع در منطقه جدایی‌طلب جمهوری دونتسک منتقل شده‌اند. 

دونتسک و لوهانسک دو منطقه در شرق اوکراین هستند که اعلام استقلال کرده‌اند و مسکو این اعلام استقلال را به رسمیت شناخته است. 

کارخانه فولاد در ماریوپل آخرین سنگر مبارزان اوکراینی در این بندر است که از هر سو در محاصره ارتش روسیه است. غیرنظامیان اوکراینی نیز در زیرزمین‌های وسیع این کارخانه که به منظور حفاظت در برابر حملات شدید از جمله حمله اتمی طراحی و ساخته شده است، پناه گرفته‌اند.
 

07.05.2022
12:34

ادامه عملیات تخلیه در ماریوپل همزمان با تشدید حملات روسیه

عملیات تخلیه غیرنظامیان از ماریوپل در حالی روز شنبه ادامه دارد که همزمان نیروهای ارتش روسیه در آستانه سالگرد جشن پیروزی اتحاد جماهیر شوروی سابق بر آلمان نازی در روز نهم مه بر شدت حملات خود افزوده و آتش‌بس وعده داده شده را رعایت نمی‌کنند.

معاون نخست وزیر اوکراین عصر جمعه در پیامی که در کانال تلگرام خود منتشر کرد یادآور شد «ما (شنبه) عملیات تخلیه را در آزوفستال ادامه خواهیم داد.»

وی در ادامه این پیام تصریح کرد که «تخلیه شهر ماریوپل طبق پیش‌بینی‌ها برای پایان روز شنبه برنامه ریزی شده است.»

تلاش‌های تازه برای ادامه عملیات تخلیه تکمیل کننده اقدامات روزهای قبل در ماریوپل است که با همکاری امدادرسانان سازمان ملل متحد انجام می‌شود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

جنگ اوکراین؛ پوتین به خاطر اظهارات لاورف درباره هیتلر از نخست وزیر اسرائیل عذرخواهی کرد

سفر خاورمیانه‌ای پوتین و تغییرات تاکتیکی کی‌یف برای زمستان؛ جنگ اوکراین به کجا خواهد رسید؟

سازمان ملل:شمار قربانیان حملات روسیه از ۱۰ هزار نفر گذشت؛ مسکو: اوکراینی‌ها را در دنیپرو ناکام کردیم