الکساندر لوکاشنکو: نمی‌دانم چرا اوکراین به مذاکرات صلح با روسیه توجهی نشان نمی‌دهد

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
الکساندر لوکاشنکو در مصاحبه با ای‌پی
الکساندر لوکاشنکو در مصاحبه با ای‌پی   -  Copyright  Markus Schreiber/Copyright 2022 The Associated Press. All rights reserved

الکساندر لوکاشنکو رئیس‌جمهوری بلاروس روز پنجشنبه در گفتگوی اختصاصی با خبرگزاری آسوشیدترپرس گفت « تمام تلاشش» را برای جلوگیری از جنگ انجام داده و می‌دهد. الکساندر لوکاشنکو در این مصاحبه تأکید کرد که اوکراین رفتاری تحریک آمیز در قبال روسیه دارد. وی همچنین گفت که کشورش خواستار صلح است: «ما به هیچ وجه هیچ جنگی را نمی‌پذیریم. ما تمام تلاشمان را کردیم و می‌کنیم تا جنگی در کار نباشد. مذاکرات صلح بین روسیه و اوکراین به کمک من آغاز شد.» رئيس‌جمهوری بلاروس اما می‌گوید اوکراین توجهی به مذاکرات نمی‌کند.

روسیه به بهانه تمرینات نظامی مشترک نیروهایش را به خاک بلاروس منتقل و از چندین جبهه، از جمله جبهه شمال در روز ۲۴ فوریه به اوکراین حمله کرد. در آن زمان، لوکاشنکو رسما از این عملیات نظامی حمایت کرد. وی در دیداری در ماه مارس با ولادیمیر پوتین ادعا کرد اوکراین قصد حمله به خاک بلاروس را داشت و تهاجم روسیه مانع از این حمله شد.

وی در آن زمان اعلام کرد نقشه‌ای که نشانگر نقاط حمله عن قریب اوکراین به خاک بلاروس است را به ولادیمیر پوتین نشان داده است اما هرگز مدارکی برای اثبات ادعای خود ارائه نکرد.

در اوایل هفته جاری، بلاروس آغاز تمرین‌های نظامی از پیش مشخص نشده را اعلام کرد، امری که نگرانی اوکراین را مجددا برانگیخته است. لوکاشنکو در مصاحبه خود با آسوشیدتدپرس اما تصریح کرد که این تمرینات در خاک بلاروس صورت خواهد گرفت و جنبه تهدید آمیز برای هیچ کشوری ندارد. 

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید.