آتش‌سوزی در ایالت نیومکزیکو؛ هشدار مقامات دربارۀ دوبرابر شدن اندازۀ «ابرآتش»

Eddie Moore/The Albuquerque Journal via AP)
Eddie Moore/The Albuquerque Journal via AP) Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

آتش‌نشانان می‌گویند که حریق اکنون به یک «ابرآتش» تبدیل شده و با توجه به وضعیت آب و هوایی این خطر وجود دارد که وسعت منطقه آتش‌سوزی تا دوبرابر افزایش یابد.

آگهی

بیش از هزار آتش‌نشان ایالات متحده با حمایت بولدوزرها و هواپیماها در تلاشند بزرگترین آتش سوزی فعالی را که در نزدیکی شهری کوچک در شمال ایالت نیومکزیکو در جریان است، مهار کنند.

آتش که پیش از این در برخی نقاط مهار شده بود، بار دیگر با وزش باد شدید در روز شنبه شعله‌ور و باعث شد تا وسعت آتش‌سوزی که پیش از این ۲۶۶ کیلومتر مربع بود، در اوایل روز شنبه تا ۳۹۳ کیلومتر مربع افزایش یابد.

آتش‌نشانان می‌گویند که حریق اکنون به یک «ابرآتش» تبدیل شده و با توجه به وضعیت آب و هوایی این خطر وجود دارد که وسعت منطقه آتش‌سوزی تا دوبرابر افزایش یابد.

تا کنون حدود ۴ هزار نفر مجبور به تخلیه مناطق عمدتاً روستایی همچنین مناطقی در نزدیکی لاس وگاس شده‌اند و به گفتۀ مقامات آتش ۲۷۷ ساختمان از جمله دست‌کم ۱۶۶ خانه را نیز ویران کرده است.

AP Photo
(Robert Browman//The Albuquerque Journal via AP)AP Photo

سازمان هواشناسی ملی آمریکا دربارۀ خطر وقوع آتش سوزی‌های شدیدتر در روز یکشنبه در بخش‌هایی از نیومکزیکو، آریزونا، نوادا و کلرادو هشدار داده است؛ به همین دلیل مدیران آتش‌نشانی از مسئولان محلی خواسته‌اند تا آمادۀ صدور دستورات احتمالی برای تخلیه بیشتر ساکنان باشند.

این حریق در ۶ آوریل آن هم با انجام یک آتش‌سوزی عمدی و کنترل شده برای پاکسازی منطقه از گیاهان هرز آغاز شد؛ اما به سرعت از کنترل خارج و از یک هفته پیش نیز با یک آتش سوزی دیگر ادغام شد.

به گفته دانشمندان با توجه به پیامدهای تغییرات آب و هوایی در این منطقه که باعث آب شدن زودتر برف‌ها و آغاز دیرهنگام فصل بارندگی شده، خشکسالی‌های گسترده‌ای مناطق جنوبی و غربی آمریکا را در بر گرفته و به همین دلیل آتش سوزی‌ها در این مناطق به تهدیدی برای تمام طول سال تبدیل شده است.

AP Photo
(Eddie Moore/The Albuquerque Journal via AP)AP Photo

مسئولان جنگل‌های ملی در سراسر آریزونا اعلام کردند که از پنج‌شنبه آینده بر محدودیت‌های برای ایجاد آتش خواهند افزود و به این ترتیب ایجاد آتش تنها بصورت محدود داخل کمپ‌های تفریحی ممکن می‌شود و سیگار کشیدن نیز در فضاهای باز ممنوع خواهد بود.

بر اساس سناریوی افزایش دو درجه‌ای دمای کره زمین، دانشمندان گمان می‌برند که آتش سوزی‌های جنگلی غرب ایالات متحده تا اواسط قرن کنونی دو برابر مساحتی را که اکنون می‌سوزانند، طعمۀ حریق کند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

تصاویری از آتش‌سوزی گسترده جنگل‌های شمال آرژ‌انتین

آتش و برف در ایالت کلرادو آمریکا؛ ۱ هزار واحد خانه ویران شد

آتش‌سوزی در کلرادو هزاران نفر را مجبور به ترک خانه و کاشانه کرد