Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

بازداشت ۲۲ نفر از معترضان به انباشت زباله در سراوان گیلان؛ تجمع مردم به خشونت کشیده شد

تجمع اعتراضی اهالی روستای سراوان گیلان به خشونت کشیده شد
تجمع اعتراضی اهالی روستای سراوان گیلان به خشونت کشیده شد Copyright خبرگزاری فارس
Copyright خبرگزاری فارس
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

همچنین برخی تصاویر منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی نشان می‌دهند که مأموران انتظامی و امنیتی برای متفرق کردن مردم معترض از گاز اشک‌آور و تیر هوایی استفاده کرده‌اند.

آگهی

خبرگزاری رسمی ایران، ایرنا از بازداشت ۲۲ نفر در روستای سراوان گیلان خبر داد که به حل نشدن مشکلات انباشت زباله در این روستا معترض بودند.

رسانه‌های ایران روز پنج‌شنبه ۸ اردیبهشت (۲۸ آوریل) اعلام کردند که نیروهای پلیس با مردم حاضر در روستای سراوان برای باز کردن ورودی سایت تخلیه زباله درگیر شده‌اند.

بنا به گزارش‌ها، ده‌ها تن از اهالی روستای سراوان روز پنج‌شنبه در بیستمین روز اعتراض‌هایشان به انباشت غیراصولی زباله در این منطقه، مقابل ورودی این مکان تجمع کردند و مانع ورود خودروهای حامل زباله شدند.

پلیس اعلام کرده است که «عده‌ای سودجو» با سنگ‌پراکنی و درگیری فیزیکی مانع بازگشایی ورودی سایت زباله سراوان بودند که بازداشت شدند.

بر اساس برخی ویدئوهای منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی، تجمع‌کنندگان ابتدا شعارهایشان مسالمت‌آمیز بود اما ساعاتی بعد این تجمع به خشونت کشیده شد.

همچنین برخی تصاویر منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی نشان می‌دهند که مأموران انتظامی و امنیتی برای متفرق کردن مردم معترض از گاز اشک‌آور و تیر هوایی استفاده کرده‌اند.

خبرگزاری دولتی ایرنا مدعی شده است که بر اثر سنگ‌پرانی عده‌ای، پنج نیروی پلیس زخمی شده‌اند.

مجید رسول‌زاده فرساد، معاون فرهنگی و اجتماعی فرماندهی انتظامی گیلان گفت که کارکنان انتظامی برابر مصوبه شورای تامین استان در راستای ایجاد نظم و امنیت و همچنین برابر هماهنگی با مرجع قضائی، صبح روز پنج‌شنبه در محل سایت زباله سراوان حضور پیدا کرده و نسبت به بازگشایی ورودی این سایت زباله اقدام کرده‌اند.

بر اساس گزارش‌های منتشر شده، از ۴ دهه پیش تاکنون زباله‌های جمع‌آوری‌شده از رشت و هفت شهر دیگر استان گیلان در سراوان دفن می‌شوند.

از همین رو انتقال و انباشت زباله در منطقه سراوان گیلان که بنا به برخی گزارش‌ها ارتفاع آن اینک به بیش از ۹۰ متر هم رسیده، سال‌ها است که به بزرگترین و بارزترین معضل و چالش این منطقه جنگلی تبدیل شده است.

اگرچه مسئولان محلی و کشوری همواره بر اهمیت چاره‌اندیشی دستگاه‌های متولی برای جلوگیری از تخریب محیط زیست منطقه تأکید دارند اما اهالی سراوان مدت‌ها است که نسبت به عملی نشدن وعده‌های حل مشکل انباشت زباله در این منطقه معترض هستند. 

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

پیشتر هم اهالی سراوان در سال‌های ۱۳۹۷-۱۳۹۵ در اعتراض به وضعیت نامناسب تخلیه و دفن زباله در منطقه‌شان، راه عبور خودروهای حمل زباله را بسته بودند اما هر بار با وعده‌های مسئولان وقت دست از اعتراض کشیده بودند.

بنا به گزارش‌ها، وجود شیرابه‌های ناشی از زباله‌ها بوی تعفن عجیبی در فضای منطقه به وجود آورده و دود ناشی از سوزندان زباله‌ها هم گاز متان تولید می‌کند که هر دو مورد موجب آلودگی این منطقه شده است.

در هر حال برخی رسانه‌های ایران روز پنج‌شنبه از دستور وزارت کشور این کشور برای بهسازی محل دفن زباله سراوان خبر دادند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

اعتراض کارگران بازیافت زباله با بطری‌‌های خالی کوکا کولا

مسئولان قضایی درباره بازداشت فیروزه خسروانی و مینا کشاورز، دو مستندساز همچنان سکوت کرده‌اند

«۸ کشته در جریان اعتراضات ایران»؛ خامنه‌ای: هیچ گله‌ای نمی‌شود از مردم داشت